Noniin auttakaas tällästä tietämätöntä äitiä. Pitäis ostaa tytölle mopocrossi kypärä. Onko M koon kypärä sopiva n. 57cm päälle? Ja voiko sitä samaa kypärää käyttää moottorikelkan, mönkijän, mopon (ja skootterin) kanssa?
Ps. kypärä tilataan netistä joten kivijalkaliikkeeseen ei ole mahdollista päästä testaamaan.
Kypärän käyttö
4
634
Vastaukset
- Anonyymi
https://m.motonet.fi/fi/tuote/4007887/Yoko-Scramble-crossikypara-SFT-matta-mustapunainen || tässä siis se kypärä jota oltais tilaamassa
- Anonyymi
Tokihan samaa kypärää voi käyttää kaikessa, missä kypärää tarvitaan.
Lasithan tuo vaatii kyllä, muuten tulee kylmää ja ötököitä silmät täyteen.
Mutta koko on kyllä ihan arpapeliä sovittamatta. M-koko voi olla hyvä, tai sitten se on ihan väärä, riippuu ihan pään mallista.
Paras olisi tietenkin jos pääsee sovittelemaan jossain. Mutta jos se ei onnistu niin eikun tilaus sisään, nettiostoksiahan voi vaihtaa ja palautella jos menee vikaan. - Anonyymi
Ei mitään järkeä tilata netistä. Kypärien istuvuudessa niin suuria eroja merkkien välillä vaikka koko olisi sama. Esim kun itse ostin viimeksi, erään valmistajan XL kokoista en sanut päähän, toisen valmistajan XL kokoinen oli oikein mukava.
- Anonyymi
Kypärää ei koskaan pidä ostaa sovittamatta. Moottoripyöräliikkeen ammattitaitoinen myyjä osaa neuvoa oikean kokoisen valinnassa. Se ei ole hattu, vaan turvavaruste. Eikä sitä käytetä sen takia että laki vaatii. Pikkuisen liian tiukka on aina parempi kuin väljä.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mitä hyvää rikkaiden hyysääminen Suomelle tuonut?
Minäpä vastaan: ei yhtikäs mitään, vaan pelkkää vahinkoa. Demareiden ansiosta Suomen valtio oli käytännössä vielä 1980-196055Grahn-Laasonen: "Kansalainen joutuu pettymään, jos demareita äänestää"
Ministeri viittaa tuoreeseen Helsingin Sanomien juttuun, jossa demarijohtajan keinoja Suomen suunnan muuttamiseksi esite895682Tytti Tuppurainen häpäisi Suomen epäisänmaallisella lausunnollaan USA:n ulkoministerille Rubiolle.
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011816267.html Miksi Tytti Tuppurainen päästetään antamaan typeriä lausuntoja noin993679- 1253664
- 1261434
- 571367
Miksi miehen on hankala ymmärtää
Että hänen on tehtävä aloite. Niin sen kuuluu mennä luonnollisesti.1301292- 381089
- 451083
- 261059