Nummenmäen Ärrällä..

Anonyymi

Oli aika mielenkiintoinen välikohtaus Pakan Ärrällä tänään noin klo 16 aikaan, kun kävin asioimassa siellä.
Tein yhden veikkauspelin heidän pelipisteellä, niin eräs herra tuli väittämään, että varastin siitä pöydältä hänen tekemänsä pelin, minkä hän jätti siihen kahvinsa kanssa kun hän lähti asioimaan vielä kassalla.
Olikin siinä kassalla keskustelemassa myyjän kanssa jostain pelilapusta, kun tulin sisälle, mutta en kiinnittänyt siihen muuten huomiota.
Ja toisekseen tuossa tilanteessa oli se, etten nyt edes huomannut siinä pöydällä mitään pelilappua. En kyllä katsellutkaan sen enempiä, otin vain veikkausvihkon ja monivetolomakkeen ja aloin tekemään omaa peliäni. Sen kahvikupinkin huomioin vain sen verran, että oletin sen olleen tyhjä ja ajattelin että pitääkö ihmisten aina jättää roskat jälkeensä noin, vaikka roskis on ihan vieressä.
Sitä en tiedä sitten, mihin tämän herran lappu oli kadonnut, oliko pudonnut pöydältä jonnekin vai lähtenyt jonkun toisen matkaan..
Väitti kyllä kivenkovaan, ettei ollut laittanut sitä itse mihinkään ja että mä olin ainoa hlö koko puljussa hänen lisäkseen.
No, tiedän kyllä itse, etten ollut pöllinyt mitään, mutta tuleehan tuollaisesta siitä huolimatta itselle(kin) ikävä olo.
Sanoin kyllä että voidaan soittaa poliisitkin paikalle selvittämään tätä, kun mulla ei nyt tosiaan ole syytä ketkuilla tän asian suhteen ja voin vaikka maksaa hänelle uuden pelin, jos tämä kadonnut peli kaivelee noin kovin. Vielä kun sanoi, etteti ollut kuin joku vitosen peli. Mut ei siinä nyt mitään herra antoi periksi.
Ymmärrän kyllä hänenkin harmistuksen, varsinkin jos siinä lapussa olisi voitto, mutta ihmettelen kyllä tuotakin, että miksi jätti sen pelilapun pöydälle makaamaan.
Olisi kuitenkin luullut, että olisi laittanut sen samantien taskuunsa tm omaan talteen. Kun käsitin että oli jättänyt sen tietoisesti siihen.
Vahinko-unohduksellehan ei voi mitään. Minulla itselläni kävi noin kuukausi sitten niin, että unohdin 3 luontoarpaa ostopaikkaan, joko tiskille tai veikkauspisteelle, kun laitoin muita ostoksiani taskuun. Olin jo noin 10min ajomatkan päässä, kun huomasin unohdukseni, mutta siinä vaiheessa oli sitten jo myöhäistä. Vaikka soitin kyllä ko liikkeeseen tästä ja palasin takaisinkin, mutta eipä niitä arpoja näkynyt.
Eipä siinä muita voinut syyttää kuin itseään, oli ne arvat päätyneet sitten jonkun matkaan, roskiin tai takaisin tiskiin myyntiin.
Mutta no, se on tätä.
Vituttaa vaan tällainen "varkaan leima", kun sille ei ole edes mitään katetta. Että sälli itse oli hukannut lappunsa, mutta halusi nyt jonkun syntipukin siihen. Toivottavasti oli edes käyttänyt veikkaus-korttia, niin mahdollinen voitto tulee kuitenkin tilille.

0

155

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Miksi et halua kaivattusi

        kanssa suhteeseen? Onko jokin syy vaikka rakastat häntä?
        Ikävä
        141
        1324
      2. 73
        1223
      3. Carunan hinnat

        Yks proffa vauuttaa, ettei Caruna voi noin vain nostaa hintoja koska suomen laki kieltää, toinen proffa sanoo että Carun
        Maailman menoa
        105
        986
      4. Mikä sun kaivatussa on se miksi ihastuit

        ja ikävöit? Eli se jokin asia, mikä aiheutti tunteen, että tuossa on sitä jotain? Meinasitko tehdä asialle jotain vai ka
        Ikävä
        50
        925
      5. Koetko vielä et

        Olen elämäsi rakkaus?
        Ikävä
        78
        822
      6. Joko uskallat.

        Huomenna nähdään.
        Ikävä
        45
        791
      7. Kunnan päätie ja sen lähialueet

        Arvon hyrynsalmelaiset. Tätä palstaa on näin Ukkohallan mökkiläisena ihan viihteellistä lukea. Milloin teitä ahdistaa la
        Hyrynsalmi
        40
        788
      8. Oletko tullut siihen

        Tulokseen ettet saa minua
        Ikävä
        67
        663
      9. Olen tumma ja tulinen

        Ja vielä suora - en ollut sinua varten. n to m
        Ikävä
        113
        634
      10. Mitä kysyisit

        Mihin haluaisit vastauksen häneltä eli mitä kysyisit?
        Ikävä
        70
        567
      Aihe