Oli aika mielenkiintoinen välikohtaus Pakan Ärrällä tänään noin klo 16 aikaan, kun kävin asioimassa siellä.
Tein yhden veikkauspelin heidän pelipisteellä, niin eräs herra tuli väittämään, että varastin siitä pöydältä hänen tekemänsä pelin, minkä hän jätti siihen kahvinsa kanssa kun hän lähti asioimaan vielä kassalla.
Olikin siinä kassalla keskustelemassa myyjän kanssa jostain pelilapusta, kun tulin sisälle, mutta en kiinnittänyt siihen muuten huomiota.
Ja toisekseen tuossa tilanteessa oli se, etten nyt edes huomannut siinä pöydällä mitään pelilappua. En kyllä katsellutkaan sen enempiä, otin vain veikkausvihkon ja monivetolomakkeen ja aloin tekemään omaa peliäni. Sen kahvikupinkin huomioin vain sen verran, että oletin sen olleen tyhjä ja ajattelin että pitääkö ihmisten aina jättää roskat jälkeensä noin, vaikka roskis on ihan vieressä.
Sitä en tiedä sitten, mihin tämän herran lappu oli kadonnut, oliko pudonnut pöydältä jonnekin vai lähtenyt jonkun toisen matkaan..
Väitti kyllä kivenkovaan, ettei ollut laittanut sitä itse mihinkään ja että mä olin ainoa hlö koko puljussa hänen lisäkseen.
No, tiedän kyllä itse, etten ollut pöllinyt mitään, mutta tuleehan tuollaisesta siitä huolimatta itselle(kin) ikävä olo.
Sanoin kyllä että voidaan soittaa poliisitkin paikalle selvittämään tätä, kun mulla ei nyt tosiaan ole syytä ketkuilla tän asian suhteen ja voin vaikka maksaa hänelle uuden pelin, jos tämä kadonnut peli kaivelee noin kovin. Vielä kun sanoi, etteti ollut kuin joku vitosen peli. Mut ei siinä nyt mitään herra antoi periksi.
Ymmärrän kyllä hänenkin harmistuksen, varsinkin jos siinä lapussa olisi voitto, mutta ihmettelen kyllä tuotakin, että miksi jätti sen pelilapun pöydälle makaamaan.
Olisi kuitenkin luullut, että olisi laittanut sen samantien taskuunsa tm omaan talteen. Kun käsitin että oli jättänyt sen tietoisesti siihen.
Vahinko-unohduksellehan ei voi mitään. Minulla itselläni kävi noin kuukausi sitten niin, että unohdin 3 luontoarpaa ostopaikkaan, joko tiskille tai veikkauspisteelle, kun laitoin muita ostoksiani taskuun. Olin jo noin 10min ajomatkan päässä, kun huomasin unohdukseni, mutta siinä vaiheessa oli sitten jo myöhäistä. Vaikka soitin kyllä ko liikkeeseen tästä ja palasin takaisinkin, mutta eipä niitä arpoja näkynyt.
Eipä siinä muita voinut syyttää kuin itseään, oli ne arvat päätyneet sitten jonkun matkaan, roskiin tai takaisin tiskiin myyntiin.
Mutta no, se on tätä.
Vituttaa vaan tällainen "varkaan leima", kun sille ei ole edes mitään katetta. Että sälli itse oli hukannut lappunsa, mutta halusi nyt jonkun syntipukin siihen. Toivottavasti oli edes käyttänyt veikkaus-korttia, niin mahdollinen voitto tulee kuitenkin tilille.
Nummenmäen Ärrällä..
Anonyymi
0
145
Vastaukset
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1261750
- 1051225
Postimerkki kirjeeseen ja kortiin maksaa jo 3 euroa!
https://yle.fi/a/74-20229241 Kyllä tämä on järjetön hinta, Posti tuhoaa itsensä tällä hinnalla, täytyyhän Postin "Herro1381091- 49999
Keitä oli kunnanjohtajan erottajat?
Kouluja ei ole varaa ylläpitää mutta johtajasopimukseen palaa 100000 euroa ja uuden johtajan hakuprosessi maksaa kymmeni54910- 130910
Atte Harjanne usuttaa eläkeläisvihaan
Karmeeta kuultavaa aamun uutislähetyksessä, kun Atte Harjanne, tunnettu eläkeläisvihaaja, suitsii sukupolvien välistä v240878Helsingin Mäntymäki muuttui Kultajuhlan jälkeen kaatopaikaksi.
Mitä se kertoo jääkiokosta ja lätkäfaneista? Saikkua huomenna huusi fani yöllä?73767Mä oon tyytyväinen, että ei ole enää tunteita.
Samalla tajusin, että sun kohdalla tykkäsin enemmän niistä tunteista kuin sinusta persoonana. Halusin väkisin nähdä sinu55739Pridekulkue kiellettävä?
Näin täällä suoraan vaaditaan. Perusteina mitä mielikuvituksellisimmat tarinat. No, miksi ihmeessä kukaan ei ole samalla178739