Oli aika mielenkiintoinen välikohtaus Pakan Ärrällä tänään noin klo 16 aikaan, kun kävin asioimassa siellä.
Tein yhden veikkauspelin heidän pelipisteellä, niin eräs herra tuli väittämään, että varastin siitä pöydältä hänen tekemänsä pelin, minkä hän jätti siihen kahvinsa kanssa kun hän lähti asioimaan vielä kassalla.
Olikin siinä kassalla keskustelemassa myyjän kanssa jostain pelilapusta, kun tulin sisälle, mutta en kiinnittänyt siihen muuten huomiota.
Ja toisekseen tuossa tilanteessa oli se, etten nyt edes huomannut siinä pöydällä mitään pelilappua. En kyllä katsellutkaan sen enempiä, otin vain veikkausvihkon ja monivetolomakkeen ja aloin tekemään omaa peliäni. Sen kahvikupinkin huomioin vain sen verran, että oletin sen olleen tyhjä ja ajattelin että pitääkö ihmisten aina jättää roskat jälkeensä noin, vaikka roskis on ihan vieressä.
Sitä en tiedä sitten, mihin tämän herran lappu oli kadonnut, oliko pudonnut pöydältä jonnekin vai lähtenyt jonkun toisen matkaan..
Väitti kyllä kivenkovaan, ettei ollut laittanut sitä itse mihinkään ja että mä olin ainoa hlö koko puljussa hänen lisäkseen.
No, tiedän kyllä itse, etten ollut pöllinyt mitään, mutta tuleehan tuollaisesta siitä huolimatta itselle(kin) ikävä olo.
Sanoin kyllä että voidaan soittaa poliisitkin paikalle selvittämään tätä, kun mulla ei nyt tosiaan ole syytä ketkuilla tän asian suhteen ja voin vaikka maksaa hänelle uuden pelin, jos tämä kadonnut peli kaivelee noin kovin. Vielä kun sanoi, etteti ollut kuin joku vitosen peli. Mut ei siinä nyt mitään herra antoi periksi.
Ymmärrän kyllä hänenkin harmistuksen, varsinkin jos siinä lapussa olisi voitto, mutta ihmettelen kyllä tuotakin, että miksi jätti sen pelilapun pöydälle makaamaan.
Olisi kuitenkin luullut, että olisi laittanut sen samantien taskuunsa tm omaan talteen. Kun käsitin että oli jättänyt sen tietoisesti siihen.
Vahinko-unohduksellehan ei voi mitään. Minulla itselläni kävi noin kuukausi sitten niin, että unohdin 3 luontoarpaa ostopaikkaan, joko tiskille tai veikkauspisteelle, kun laitoin muita ostoksiani taskuun. Olin jo noin 10min ajomatkan päässä, kun huomasin unohdukseni, mutta siinä vaiheessa oli sitten jo myöhäistä. Vaikka soitin kyllä ko liikkeeseen tästä ja palasin takaisinkin, mutta eipä niitä arpoja näkynyt.
Eipä siinä muita voinut syyttää kuin itseään, oli ne arvat päätyneet sitten jonkun matkaan, roskiin tai takaisin tiskiin myyntiin.
Mutta no, se on tätä.
Vituttaa vaan tällainen "varkaan leima", kun sille ei ole edes mitään katetta. Että sälli itse oli hukannut lappunsa, mutta halusi nyt jonkun syntipukin siihen. Toivottavasti oli edes käyttänyt veikkaus-korttia, niin mahdollinen voitto tulee kuitenkin tilille.
Nummenmäen Ärrällä..
Anonyymi
0
92
Vastaukset
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kiva kun SDP alkaa hallitsemaan Suomea
Vanhat hyvät ajat taas palaavat ja kansa vaurastuu. Muistatteko vielä Sorsan aikakauden? Silloin Suomessa tehtiin jopa1865086SDP:n lyhyt selviytymisopas
1. Komitea on vastaus, oli kysymys mikä tahansa Jos maailma on muuttumassa tai jossain palaa, demari ei hätiköi. Ensin p774165Keskisen kyläkaupassa Temun vaatteita myynnissä?
Siis mitä? Miksi siis ei itse tilaisi Temusta samoja.732885SÄHKÖLASKU 1600 EUROA Ei tässä ole mitään järkeä
https://www.is.fi/taloussanomat/art-2000011804443.html Kyllä täysin huijausta nämä sähkömarkkinat. Varsinkin pörssisähk2332301Toivoisitko
Toivoisitko, että kaivattusi olisi introvertimpi tai extrovertimpi? Itsenäinen tai tarvitsisi enemmän apua/sinua? Osoit1202108Venäläiset varkaudessa
Ja venäjä mieliset. Teitä kiinnostaa toisinajattelijat ja trafikista päätellen aika paljonkin. Kunhan aika koitaa tulee2431275Olli Rehn: Eläkkeistä pitää leikata. Nyt tuli Lindtmanille kauhun paikka
jos johtaa seuraavaa hallitusta. Purra: eläkkeisiin ei kosketa. Eikä tällä hallituskaudella varmasti kosketa, mutta seur331090Lupajaoston esityslista
Ilmoitus rakennusvalvonntaan luvattomasta rakentamisesta. esityslistan 6pykälä Kyse on kulttuuritalon rakentamisesta jo49905- 62836
Jorma Uotinen UMK-juontajaksi! Mitä ajatuksia UMK-pesti herättää?
Professori, laulaja, koreografi ja TTK-tuomari Jorma Uotinen, 75, on yksi tämän vuoden UMK-juontajista. Uotisen rinnall24835