Nummenmäen Ärrällä..

Anonyymi

Oli aika mielenkiintoinen välikohtaus Pakan Ärrällä tänään noin klo 16 aikaan, kun kävin asioimassa siellä.
Tein yhden veikkauspelin heidän pelipisteellä, niin eräs herra tuli väittämään, että varastin siitä pöydältä hänen tekemänsä pelin, minkä hän jätti siihen kahvinsa kanssa kun hän lähti asioimaan vielä kassalla.
Olikin siinä kassalla keskustelemassa myyjän kanssa jostain pelilapusta, kun tulin sisälle, mutta en kiinnittänyt siihen muuten huomiota.
Ja toisekseen tuossa tilanteessa oli se, etten nyt edes huomannut siinä pöydällä mitään pelilappua. En kyllä katsellutkaan sen enempiä, otin vain veikkausvihkon ja monivetolomakkeen ja aloin tekemään omaa peliäni. Sen kahvikupinkin huomioin vain sen verran, että oletin sen olleen tyhjä ja ajattelin että pitääkö ihmisten aina jättää roskat jälkeensä noin, vaikka roskis on ihan vieressä.
Sitä en tiedä sitten, mihin tämän herran lappu oli kadonnut, oliko pudonnut pöydältä jonnekin vai lähtenyt jonkun toisen matkaan..
Väitti kyllä kivenkovaan, ettei ollut laittanut sitä itse mihinkään ja että mä olin ainoa hlö koko puljussa hänen lisäkseen.
No, tiedän kyllä itse, etten ollut pöllinyt mitään, mutta tuleehan tuollaisesta siitä huolimatta itselle(kin) ikävä olo.
Sanoin kyllä että voidaan soittaa poliisitkin paikalle selvittämään tätä, kun mulla ei nyt tosiaan ole syytä ketkuilla tän asian suhteen ja voin vaikka maksaa hänelle uuden pelin, jos tämä kadonnut peli kaivelee noin kovin. Vielä kun sanoi, etteti ollut kuin joku vitosen peli. Mut ei siinä nyt mitään herra antoi periksi.
Ymmärrän kyllä hänenkin harmistuksen, varsinkin jos siinä lapussa olisi voitto, mutta ihmettelen kyllä tuotakin, että miksi jätti sen pelilapun pöydälle makaamaan.
Olisi kuitenkin luullut, että olisi laittanut sen samantien taskuunsa tm omaan talteen. Kun käsitin että oli jättänyt sen tietoisesti siihen.
Vahinko-unohduksellehan ei voi mitään. Minulla itselläni kävi noin kuukausi sitten niin, että unohdin 3 luontoarpaa ostopaikkaan, joko tiskille tai veikkauspisteelle, kun laitoin muita ostoksiani taskuun. Olin jo noin 10min ajomatkan päässä, kun huomasin unohdukseni, mutta siinä vaiheessa oli sitten jo myöhäistä. Vaikka soitin kyllä ko liikkeeseen tästä ja palasin takaisinkin, mutta eipä niitä arpoja näkynyt.
Eipä siinä muita voinut syyttää kuin itseään, oli ne arvat päätyneet sitten jonkun matkaan, roskiin tai takaisin tiskiin myyntiin.
Mutta no, se on tätä.
Vituttaa vaan tällainen "varkaan leima", kun sille ei ole edes mitään katetta. Että sälli itse oli hukannut lappunsa, mutta halusi nyt jonkun syntipukin siihen. Toivottavasti oli edes käyttänyt veikkaus-korttia, niin mahdollinen voitto tulee kuitenkin tilille.

0

156

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Anni Ihamäki saa tylyä kommenttia TTK:sta - Erityisesti tämä "vääryys" ärsyttää

        Kaikille ei ole mieleen se, että Anni Ihamäki on mukana uudella Tanssii Tähtien Kanssa -kaudella. Ihamäki saa varsin ty
        Kotimaiset julkkisjuorut
        39
        1207
      2. Päivän Riikka: Pandan suklaatehdas Jyväskylästä Viroon

        Menkää töihin! Viroon! --- Liki sata vuotta kestänyt suklaantuotanto makeisvalmistaja Pandan tehtaalla Vaajakoskella pä
        Maailman menoa
        284
        1051
      3. Mitä et ole valmis sietämään ihmissuhteissasi ja miksi?

        Aiemmin jo kyseltiin mitkä vaatimukset olivat mielestänne liiallisia. Kyselläänkin nyt sitä, että millaisilla asioilla s
        Sinkut
        297
        896
      4. Tiesitkö? Vappu Pimiän ensimmäinen aviomies ei ole Teemu-rakas

        Vappu Pimiä on tätä nykyä naimisissa Teemu Huuhtasen kanssa. Pimiä on toista kertaa naimisissa, sillä ensimmäinen liitto
        Kotimaiset julkkisjuorut
        25
        879
      5. Älä nyt ylikuormitu vaikka sinusta pidänkin rakas nainen

        Tiedän, että olet minulle oikea. En halua pilata tätä juttua malttamattomuudella, mutta epäilen. Haluan vain olla lähel
        Ikävä
        33
        771
      6. Treffi-ilmoituksia!

        Tähän avaukseen voipi treffeille halukkaat laittaa oman - lyhyen - vapaamuotoisen hakunsa,burneri emaileinee). Tavoitte
        Sinkut
        192
        649
      7. Riittäisikö se

        Että nähtäisiin viikonloppuisin? Naiselta.
        Ikävä
        61
        575
      8. Olenko käsittänyt oikein?

        Tykkäät, mutta et halua mitään (ymmärrän kyllä syyn miksi et).
        Ikävä
        40
        526
      9. Kai mua vähän

        Masentaa tämä kaikki. Tämä koko meidän välinen juttu on niin vaikea… Voitaisiinko molemmat lopettaa tilanteen ruokkimine
        Ikävä
        88
        510
      10. Mitä tehdä kun rakastan yhtä ja olen rakastunut toiseen

        Kamala tilanne. Voinko pitää molemmat? 😁
        Ikävä
        59
        477
      Aihe