Eikö vanhemmat niitatut Busterit olleet niitä huonoja jotka vuotavat? Onko myös uusi XSr vielä niitattu Buster? Voiko niihin luottaa?
Niitattu Buster
5
2202
Vastaukset
- Anonyymi
Niittaus sinänsä ei tee huonoa tai hyvää. 70/80-luvun taitteessa Bustereissa oli valtavia laatuongelmia. Niitit löystyivät vuotavaksi parissa vuodessa ja perälaudat hajosivat jopa reilusti suurinta suositeltua pienemmällä teholla. Suuri ihme, että Busterin maine kesti tuon.
Toisaalta 60-luvun Kello veneessämme yksikään niitti ei ole koskaan vuotanut. Pääosin tuo on hitsattu, mutta on pohjassa kymmeniä niittejäkin.- Anonyymi
On joo ihme, että niitä aaltopeltipohjaisia vuotavia paskakasoja ihmiset osti, ja vielä suurempi ihme, että niillä on huima kysyntä vielä nyt ikivanhoinakin. Järkyn näköisiäkin vielä.
Ei voi tajuta, ei.
- Anonyymi
Minulla oli XS parikymmentä vuotta, sen jälkeen vaihdoin suurempaan. Käsitykseni on, että siinä sai aikaan niittivaurioita kovakourauseilla käsittelyllä, kaksi kertaa tapahtui minulle.
Ensimmäisellä kerralla vene nostettiin jääsohjosta vetämällä köydestä joka oli sidottu auton vetonuppiin, samalla se kuljetettiin paksussa lumessa kadulla joitakin satoja metrejä vetämällä, jolloin se törmäsi johonkin. Keväällä havaittiin vuotava niitti, josta selvittiin kiristämällä sitä.
Toisella kerralla ääriään myöten kuormattu vene törmäsi maksimivauhdissa isoon aaltoon ( en itse kuljettanut, olisin ollut varovaisempi ) , ja todenäköisesti törmäyksen voimasta yksi niitti löystyi. Tämän joutui vaihtamaan, kirisämisellä ei saavuttanut täyttä tiiviyttä.
En tiedä onko uudessa XS:ssä sama niittirakenne kuin vanhassa jota tuotettiin noin 20 vuotta, mutta itse ajattelen että niitti on vaihdettava osa, kuuluu ylläpitoon kiristää tai vaihtaa jos käsittelee niitattuja veneitä kovakouraisesti. Eikä ole vaikeaa kiristää tai vaihtaa jos vähän viitsii ottaa selvää miten asia hoidetaan.
Vuotavan niitin hitsaaminen on hyvä alku veneen tuhoamiselle, hitsattu niitti ei jousta, vaan antaa periksi jännityksille hiushalkeamilla. - Anonyymi
Ei, itsellä XSr 2016 ja on hitsattu
- Anonyymi
Nyt herää kysymys mitä tarkoitetaan hitsatulla ja mitä niitatulla. Monet vanhemmat Busterit ovat sekä hitsattuja, että niitattuja. Näihin kuuluu myös Buster XS. Muu on siinä hitsattu, paitsi alumiiniset kaaret on niitattu valtaosin vesilinjan alapuolella. Pop-niittejäkin on kansirakenteessa, ja ruuveja.
Uusi Buster XS versio tuli myyntiin 2020, en tunne rakennetta, mutta se on huomattavan erilaisen näköinen kuin edeltävä malli, jossa oli niitatut kaaret, ja joita valmistettiin 1999-2016 Itse nimittäisin ennen 2020 valmistettuja Buster XS veneitä niitatuiksi. XSr poikkeaa XS:tä ainoastaan siihen lisätyn pulpetin osalta.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ruotsalaisuuden Päivän virallinen liputuspäivä poistettava VÄLITTÖMÄSTI!
Suomen valtion ja suomalaisuuden kannalta ei ole minkäänlaisia perusteita liputtaa virallisesti ruotsalaisuuden päivää,1055731Mikaela Nylander: Jos pakkoruotsi poistetaan, niin ruotsin kielen asema romahtaa
(Nylander on vanha RKP:nen) Mutta niin heikossa vedossa muumiruotsi siis on Suomessa, että vain tekohengityksellä se pys652572Nainen aion pilata elämäsi täysin, opetus sulle, että pelasit väärän ihmisen sydämellä.
Empatiani sua kohtaan katosi siinä kohtaan, kun teit tietoisen valinnan leikkiä mun sydämellä. Luulet olevas joku älykäs2411585- 941380
- 1241097
6 vkoa kulunut ilman sua
…ihme että olen vielä hengissä. 😔 Kyynelillä pessyt lattioita. Rakastan ja odotan sua ikuisesti❤️Projekti jäi kesken jo8901- 65882
- 66857
- 75798
Salailu jatkuu, poliisi tutkii
Nykyään Pienimäki toimii Ylitornion kaupunginjohtajana. HS tavoitti hänet puhelimitse. Pienimäki korosti, ettei ole enää17741