Viileä, mutta aurinkoinen aamu. Heräsin kesken unieni klo 6 jälkeen, enkä ole päässyt takaisin unten maille. Silmiä ihan kirvelee unen puute.
Meniköhän uni vähän hataraksi, kun eilen illalla juttelin puhelimessa tuttavani kanssa, joka kertoi lähiomaisensa jääneen työttömäksi, eikä toivoakaan työpaikasta, kun ikää on jo yli 50. Eipä juuri enää tapaa ihmisiä, jotka tuossa iässä olisivat turvatussa työpaikassa.
YT-neuvotteluja on joka puolella menossa.
Mietiskelin, että työnantajat kaivavat kuoppaa itselleen, kun heittävät menemään työssään menestyneet ihmiset, kun muka ovat liian vanhoja, ja kuitenkin työikää olisi vielä pitkälti.
Kun suomalaiset joutuvat ennenaikaiselle eläkkeelle yhä suurempina ja suurempina laumoina, niin eläkevakuutusmaksut väkisinkin nousevat ja työnantajien sosiaalimenot lisääntyvät.
Kyllä työssäkäyvä veronmaksaja on paras elvyttäjä, ihan näin maalaisjärjellä ajatellen.
Vahinkoja tekevät ihmisille ja myös itselleen
Anonyymi
1
56
Vastaukset
- Anonyymi
Alan epäillä, että hölmöläisten seurassa tosiaan olen,
viimeistään nää oikeudelliset ongelmanratkaisut Afrikassa, jossa juostaan kiinni todistajia,
ovat minut vakuuttaneet.
Ja se, että kylmänkolea, syrjäinen köyhä Suomi auttaa nyt miljardeilla etelän rikkaiden maiden mafioia yms.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Hengenvaaralliset kiihdytysajot päättyivät karmealla tavalla, kilpailija kuoli
Onnettomuudesta on aloitettu selvitys. Tapahtuma keskeytettiin onnettomuuteen. Tapahtumaa tutkitaan paikan päällä yhtei1786535- 1481794
- 1131578
- 511310
Suureksi onneksesi on myönnettävä
Että olen nyt sitten mennyt rakastumaan sinuun. Ei tässä mitään, olen kärsivällinen ❤️46992Möykkähulluus vaati kuolonuhrin
Nuori elämä menettiin täysin turhaan tällä järjettömyydellä! Toivottavasti näitä ei enää koskaan nähdä Kauhavalla! 😢38953Älä mies pidä mua pettäjänä
En petä ketään. Älä mies ajattele niin. Anteeksi että ihastuin suhun varattuna. Pettänyt en ole koskaan ketään vaikka hu96933Reeniähororeeniä
Helvetillisen vaikeaa työskennellä hoitajana,kun ei kestä silmissään yhtään läskiä. Saati hoitaa sellaista. Mitä tehdä?5859Tarvitsemme lisää maahanmuuttoa.
Väestö eläköityy, eli tarvitsemme lisää tekeviä käsiä ja veronmaksajia. Ainut ratkaisu löytyy maahanmuutosta. Nimenomaan241835- 41809