Vahinkoja tekevät ihmisille ja myös itselleen

Anonyymi

Viileä, mutta aurinkoinen aamu. Heräsin kesken unieni klo 6 jälkeen, enkä ole päässyt takaisin unten maille. Silmiä ihan kirvelee unen puute.

Meniköhän uni vähän hataraksi, kun eilen illalla juttelin puhelimessa tuttavani kanssa, joka kertoi lähiomaisensa jääneen työttömäksi, eikä toivoakaan työpaikasta, kun ikää on jo yli 50. Eipä juuri enää tapaa ihmisiä, jotka tuossa iässä olisivat turvatussa työpaikassa.
YT-neuvotteluja on joka puolella menossa.

Mietiskelin, että työnantajat kaivavat kuoppaa itselleen, kun heittävät menemään työssään menestyneet ihmiset, kun muka ovat liian vanhoja, ja kuitenkin työikää olisi vielä pitkälti.

Kun suomalaiset joutuvat ennenaikaiselle eläkkeelle yhä suurempina ja suurempina laumoina, niin eläkevakuutusmaksut väkisinkin nousevat ja työnantajien sosiaalimenot lisääntyvät.

Kyllä työssäkäyvä veronmaksaja on paras elvyttäjä, ihan näin maalaisjärjellä ajatellen.

1

76

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Alan epäillä, että hölmöläisten seurassa tosiaan olen,

      viimeistään nää oikeudelliset ongelmanratkaisut Afrikassa, jossa juostaan kiinni todistajia,

      ovat minut vakuuttaneet.

      Ja se, että kylmänkolea, syrjäinen köyhä Suomi auttaa nyt miljardeilla etelän rikkaiden maiden mafioia yms.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin

      Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http
      Maailman menoa
      213
      4060
    2. Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi

      se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?
      Maailman menoa
      111
      2573
    3. Miten löydän sinut

      Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit
      Ikävä
      38
      2275
    4. Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla

      Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?
      Heinola
      80
      1390
    5. Vaikea tilanne

      Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te
      Ikävä
      86
      1288
    6. Milloin kaivatullasi

      .. on nimipäivä?
      Ikävä
      48
      1149
    7. Kehtaisitko näyttäytyä

      kaivattusi seurassa?
      Ikävä
      75
      1027
    8. Ne viimeiset kerrat

      Kun katsoit minua niin lämpimästi. En unohda sitä ❤️
      Ikävä
      59
      893
    9. Emme koskaan keskustelleet kasvotusten syistä välirikollemme

      Enkä voisi kertoa perimmäistä rehellistä syytä. Kerroin sinulle pintapuolisen ”paketin” ja otin tavallaan omalle vastuu
      Ikävä
      58
      861
    10. Missä kunnassa kaivattusi asuu

      Kuinka tarkkaa uskalla sanoa?
      Ikävä
      44
      822
    Aihe