Olen 47 vuotias nainen ja sain tänään yllättäen diagnoosin lonkkaani eli nivelrikko. Minulla alkoi yllättäen joulukuussa oikea lonkka vihoittelemaan ja nyt jo pelkkä kävely on hankalaa. Onko muilla ollut vaataavaa? Lääkäri ohjasi fysioterapiaan.
Nivelrikko 2 tason
7
755
Vastaukset
- Anonyymi
Mä olen 5-kymppinen, ja sairastanut nivelrikkoa kauan.
Oikeastaan se alkoi jo teini-iässä, alkuun polvista, sittemmin levinnyt laajemmaltikin.
Mulle ei ole mitään tasoluokituksia koskaan annettu, vaikka nykyään on varmaan jo suurimmassa osassa kropan niveliä.
Nivelten hoidoksi suositellaan yleensä liikuntaa, sanovat, että liike on lääke.
Tavallaan sen ymmärtääkin, että nivelen liikkuminen vähän niinkuin voitelee niveltä, nivelnesteet ilmeisesti liikkuessa kulkevat nivelpinnoilla paremmin.
Näin maallikkona ajattelen.- Anonyymi
Kiitos vastauksesta. Olin kyllä tosi järkyttynyt, koska olen kova liikkumaan ja haluan olla aktiivinen. Tässä syypää taisi olla vanha onnettomuus telinevoimistelussa ja silloin taisi jotain jäädä lonkkaam mikä aiheutti nyt tämän. Toivottavati pääsee vielä normaalisti kävelemään ja lenkkeilemään. Nyt pitää nilkuttaa ja jalka väsyy. Täytyy varmaan sinnikkäästi mennä vain.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Kiitos vastauksesta. Olin kyllä tosi järkyttynyt, koska olen kova liikkumaan ja haluan olla aktiivinen. Tässä syypää taisi olla vanha onnettomuus telinevoimistelussa ja silloin taisi jotain jäädä lonkkaam mikä aiheutti nyt tämän. Toivottavati pääsee vielä normaalisti kävelemään ja lenkkeilemään. Nyt pitää nilkuttaa ja jalka väsyy. Täytyy varmaan sinnikkäästi mennä vain.
Kun minulla alkoi polvet hajoamaan nivelrikon vuoksi, lääkäri kielsi juoksun ja kaiken muunkin tärähtelevän liikunnan polvien säästämiseksi. Myöhemmin sitten lääkäri totesi että polvinivelten kannalta ei saisi kävelläkään, mutta pakkohan se on. Loppujen lopuksi laitettiin tekonivel kun säryt oli niin pahat (polvessa enää epämääräiset luupinnat hieroi toisiaan).
- Anonyymi
Lääkäri varmaan yrittää viivästyttää lonkkaproteesin laittoa, koska olet vielä nuori, ja sama proteesi ei ehkä kestä koko elinikääsi.
Turha kokea syyllisyyttä. Lähes jokaiselle tulee elämän aikana nivelrikko ainakin yhteen niveleen.
Ole sitkeä hoidon vaatimisen suhteen. Ei ole järkeä, jos liikuntasi jää minimiin kipujen vuoksi ehkä kymmeniksi vuoksiksi, kunnes saat vihdoin arvosta lonkkaleikkauksen. - Anonyymi
Olen kuusikymppinen kuntoileva nainen. Polvi turposi ja kipeytyi viime keväänä, Bakerin kysta repesi. Kuvista sanottiin, että nivelrikkoa molemmissa polvissa. No, sitten ei enää juosta eikä hypitä. Reisilihakset täytyy pitää hyvässä kunnossa, silloin huonommatkin nivelet kestää paremmin. Oireeton nykyään.
Varmaan tuo sinun lonkkasikin rauhoittuu, kun kevennät liikuntaa joksikin aikaa, mutta kuntoutat ympäriöviä lihaksia.
Yksi hyvä lisäravinne nivelille on gelatiini. Olen monta kertaa parantanut kipuilevia niveliä syömällä gelatiinijauhetta 1-2rkl/vrk. Sitä kun on rustoissamme luonnostaan, mutta ravinnossa hyvin vähän. Vai syökö monikin luukeittoa usein ? - Anonyymi
Uiminen on kuulemma hyvä laji nivelongelmaiselle.
- Anonyymi
Hei, olen 30 vuotias ja jouduin lopettamaan unelmani eli jalkapallon pelaamisen 17 vuotiaana polven nivel rikkoon.. Olen siitä lähtien etsinyt hoitokeinoja ja käynyt kaikki mahdolliset fysiot ja muut läpi, leikattukin on. Vasta kun tutustuin viime vuosina ravinnon ja öljyjen toimintaan kehossa alkoi minulla toipuminen ja nykyään 15 vuoden jälkeen pystyn reenaamaan täysillä taas. Eli nykyaikana syömme niin ravinne köyhää ruokaa koska tehotuotannon vaikutuksesta maaperä ei enää sisällä juurikaan ravinteita ja meillä alkaa olemaan puutoksia kehossa niin silloin alkavat tulla ongelmat. Jos haluat lisätietoja millä itse sain parannettua itseni niin ota ihmeessä yhteyttä niin kerron mielelläni lisää 😊 S. Posti [email protected]
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p565745Räppäri kuoli vankilassa
Ei kuulemma ole tapahtunut rikosta. Sama vahinkohan kävi Epsteinille. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011840869.html "752932Välillä kyllä tuntuu, että jaat vihjeitä
Mutta miten niistä voi olla ollenkaan varma? Ja minä saan niistä kimmokkeen luulemaan yhtä sun toista. Eli mitä ajatella222168No kyllä te luuserit voitte tehdä mitä vaan keskenänne, sitä en ymmärrä miksi pelaat,nainen
Pisteesi silmissäni, edes ystävätasolla tippui jo tuhannella, kun sain selville pelailusi, olet toisen kanssa, vaikka ol401935Onko Sanna menossa Ukrainaan viettämään vuosipäivää?
Kun on bongattu Varsovan lentokentältä?1611829- 191828
Kulukusuunnat
Eikö kuhmolaiset iha oikiasti tiiä kumpi o vasen ja kumpi oikia? Tuolla ku liikennemerkissä näkyy nuolet ylös ja alas, v61559Muusikko yritti tappaa kaksiviikkoisen vauvan
Karu epäily: Muusikko, 32, yritti tappaa kaksiviikkoisen vauvan Oulussa. IS:n selvityksen perusteella miestä ei ole syy83117281-vuotias Frederik avoimena - Ei omasta mielestä kelpaa tästä syystä realityihin: "Veemäinen..."
Junttidiscon kuninkaana tunnettu Frederik, 81, on esiintymislavoilla suvereeni tekijä. Mies on viihdyttänyt ympäri Suome191171Tynkä Eläintarha ei ole enää visiitin väärti
Ähtärin MesiZoo on vajonnut alas. Näytillä olevien eläinten määrä on romahtanut lähemmäs -40%. Paikat ovat päässeet pah721006