Rakki puri naista kasvoihin

Anonyymi

Tällä kertaa Turun Hirvensalossa irtioleva rakki puri nuorta naista kasvoihin, 40 tikkiä, kävi tuuri ettei raadellut hengiltä. Saapa nähdä ilmoittautuuko omistaja, toivottavasti rakki ja omistaja tunnistetaan, omistajalle kunnon sakot ja vahingonkorvaukset maksettavaski, rakki piikille.
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/2157a8f2-f9f1-497b-9cd4-ec0f0129b241

22

113

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Koirat pitää kieltää lukuun ottamatta opas ja virkakoiria.

      • Anonyymi

      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Kyttienkin rakit on valitettavasti rakkeja. Taannoinhan (2017) se yks poliisin etsijärakki löysi kadonneen sienestäjän, jota se sitten puri samantien käteen ja kasvoihin: https://www.is.fi/kotimaa/art-2000005395314.html

        Näitä on paljon, yksi repi palan irti kankusta, välillä onneksi hyökkäävät kyttien itsensäkin kimppuun. Ne pitäisi syöttääkin noille rakeilleen.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Näitä on paljon, yksi repi palan irti kankusta, välillä onneksi hyökkäävät kyttien itsensäkin kimppuun. Ne pitäisi syöttääkin noille rakeilleen.

        Onneksi tässä maassa on vähemmän vaarallisia ihmisiä kuin koiria.. ei ku miten se nyt menikään.
        Miksi ette barrikadeilla vaadi lopetus piikkiä jokaiselle ihmiselle joka käy muiden kimppuun? Ja sitten seuraavaksi kaikille ihmisille jotka ei työskentele virkavaltana tai avustustehtävissä? Suomenki väkiluku putois kertaheitolla.


      • Anonyymi

        Hyvä idea, rakkihullut piikille rakkiensa kanssa!


    • Anonyymi

      Ainakin kaupungeista pitää koirat kieltää. Maaltakin jos ei niitä osata pitää siten miten lait sanoo. Kannattaa omistajien tutustua metsästyslakiin myös.

      Ei niitä metsässäkään saa pitää vapaana miten haluaa. Pari kertaa tullu vastaan vapaana oleva koira. Kerran tuli 2 isoa koiraa laavulle eikä omistajista tietoakaan.

      Olin siellä yksin kahden lapsen kanssa. Toinen tuli mun luo, nuolasi kättä ja lähtivät pois. Toinen jäi 10m päähän odottamaan. Jos olisi kerrankin edes murissut niin olisi kirves heilunu. Koirien onni että olivat kilttejä.

      • Anonyymi

        Ensin pitää islamin harjoittaminen kieltää ja kriminalisoida. Se on ideologiana massamurhaamo.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Ensin pitää islamin harjoittaminen kieltää ja kriminalisoida. Se on ideologiana massamurhaamo.

        Mitenkähän joku uskonto liittyy asiaan? Kerro ihmeessä, rakkihullu.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Mitenkähän joku uskonto liittyy asiaan? Kerro ihmeessä, rakkihullu.

        Hmm...Väärä opetus on ihmisen kuin koirankin surma.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Mitenkähän joku uskonto liittyy asiaan? Kerro ihmeessä, rakkihullu.

        Olisko pointti ollut se että islamin uskonto on paljon vaarallisempi kuin koira. Vai kuinka monta terrori-iskua tehnyttä koiraa tunnet? Kuinka moni koira tekee massamurhia? Kuinka moni koira pitää ideologisena profeettanaan pedofiilia joka yllytti murhiin?

        Koirat (ihan niinkuin mikään muukaan eläin) ei ole läheskään niin vaarallinen kuin ihminen.
        Ja vielä vaarallisemman ihmisestä tekee se että seuraa henkilöä jonka opetukset yllyttävät rikoksiin toisen henkeä/ terveyttä kohtaan.

        Ikävää että tässä maassa on niin paljon ihmisiä jotka eivät näe metsää puilta vaan kiljuvat lantakasan keskellä jäniksen papanasta.


      • Anonyymi

        Suomi ei ole isalamistinen valtio, eikä rakit pystyisi sitä estämmän jos muuttuisi sellaiseksi. Islamin yksi harvoja hyviä puolia onkin etteivät siedä rakkeja. Rakkihullujen logiikalla kaikki pitää sallia kun kerran on on räjäytetty ydinasekin.

        Ei ihmiset hyökkäile kadulla sivullisten ihmisten saati rakkien kimppuun 360 000 kertaa vuodessa kuten pitäisi jos olisivat suhteessa yhtä vaarallisia ja arvaamattomia kuin rakit. Väkivaltarikolliset laitetaan vankilaan, rakkeja ei ja hyökkäilevät ihmisten kumppuun vaikka olisivat kiinni. Kuonokopat vähintään vaadittava pakollisiksi rakeille ja hyvä olisi rakkihulluillekin.


    • Anonyymi

      Kuonokoppa välittömästi pakolliseksi ja sitten niin isot haittaverot, että vain harvalla varaa. Eikös sitä joku kuvannutkin, miksi ei julkaista rakista kuvaa?

    • Anonyymi

      Rakki oli Pitti. Taas kerran.

    • Anonyymi

      Jos susi purisi, se olisi etsitty heti ja tapettu, rakit paljon vaarallisempia eikä tehdä mitään. Kytätkin varoittivat että voivat joutua lopettamaan jos tapaavat, nehän pitäisi lopettaa automaattisesti, mutta kun eivät edes etsi.

    • Anonyymi

      Ei mikään rotukoira, vaan paperiton Pitbull-terrieri asialla.

      • Anonyymi

        Ihan samalla tavalla ne hyökkäilee ihmisten ja eläintem kimppuun onpa papereita tai ei, pienet vaan saa vähemmän vahinkoa aikaan ja helppo kenen tahansa tappaa.


    • Anonyymi

      Taistelutyyppiset ja niiden sekoitukset pitäs lailla kieltää. Niitä hankkii päihde ja mielenterveysongelmauset, joilta koirat karkaa jolloun vaaratilanteita tulee.
      Taistelutyyppiset koirat ovat yliedustettuina ihmisiin ja koiriin kohdistuneissa raateluissa.

      Koitataistelut onSuomessa kielletty, taistelurodut ja niiden risteytykset on vaaraksi muille ihmisille ja koirille, eli eivät sovellu yhteiskuntaamme. Eikä niille ole käyttötarkoitusta. Hyökkäävät tilaisuuden tullessa vieraan koiran kimppuun, jolloin sen omistajakin joutuu purruksi.
      Liikaa jo näiden puremia, ja paperittomia ja sekotuksia myydään kelle vaan, jolloin ongelmia tiedossa kun ne " Vahingossa" Karkaa.

    • Anonyymi

      Olen sitä mieltä että koirat saa päästää vain koirapuistossa ja maalaa jossa ei asu ketään vapaaksi. EI KOIRIA SAA KIELTÄÄ! Paitsi rääkääjiltä.

    • Anonyymi

      Taustelurodut ja niiden mixit pitää kieltää, eivät sovellu yhteiskuntaamme. Ovat vaaraksi ihmisille ja muille koirille, johtuen käyttötarkoituksestaan.

    • Anonyymi

      Linkki ei ole tämän kommentin kirjoittajan
      https://keskustelu.suomi24.fi/t/16963510/rakki-sai-lapiosta

      Poliisi saa siis lopettaa koiran eikä se ole eläinsuojelurikos.
      Edellisen linkin uutisotsikossa ei kerrota tapauksesta, mutta taannoin koiran hyökkäykseltä itseään puolustanut tuomittiin eläinsuojelurikoksesta.

      Koirahyökkäysten lisääntyessä koirien lisääntyessä, lainsäädännön ja oikeuskäytännön pitäisi nyt seurata mukana. Itsensä puolustaminen ei voi olla mikään rikos.
      Välinpitämättömät koirien omistajat ja päälle karkaavat koirat ovat osoitus piiloagressiota ja välillistä väkivaltaa.
      Koirien hyysäämisen pitää loppua.

      • Anonyymi

        Eikä rakkeja saa laskea paskomaan ja kuseksimaan kasvimaalle, nehän levittävät vaikka mitä tauteja ja loisia, lisäksi tallovat ja kaivavat. Irtipitäminen pitäisi kieltää ehdottomasti muualla kuin aidatulla alueella, koska eivät hallitse rakkejaan joka tapauksessa ja myös kuonokoppa saatava pakolliseksi. Parasta olisi kieltää turhat ilmastotuholaiset kokonaan tai laittaa ainakin iso haittavero kuten autoillakin.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Eikä rakkeja saa laskea paskomaan ja kuseksimaan kasvimaalle, nehän levittävät vaikka mitä tauteja ja loisia, lisäksi tallovat ja kaivavat. Irtipitäminen pitäisi kieltää ehdottomasti muualla kuin aidatulla alueella, koska eivät hallitse rakkejaan joka tapauksessa ja myös kuonokoppa saatava pakolliseksi. Parasta olisi kieltää turhat ilmastotuholaiset kokonaan tai laittaa ainakin iso haittavero kuten autoillakin.

        Koirat tuhoavat kävelyteitäkin kaivamalla tienvieren mullat ja sammaleet tielle.

        Ehdottomasti olisi kiellettävä uusien koirien hankkiminen vähintäänkin kaupungeissa.


    Ketjusta on poistettu 10 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Useita puukotettu Tampereella

      Mikäs homma tämä nyt taas on? "Useaa henkilöä on puukotettu Tampereen keskustassa kauppakeskus Ratinan lähistöllä." ht
      Tampere
      233
      4477
    2. Kuka rääkkää eläimiä Puolangalla?

      Poliisi ampui toistakymmentä nälkiintynyttä eläintä Puolangalla Tilalta oli ollut karkuteillä lähes viisikymmentä nälkii
      Puolanka
      75
      2894
    3. Leipivaaran päällä on kuoleman hiljaista.

      Suru vai suuri helpotus...
      Puolanka
      47
      2423
    4. Meneeköhän sulla

      oikeasti pinnan alla yhtä huonosti kuin mulla? Tai yhtä huonosti mutta jollain eri tyylillä? Ei olisi pitänyt jättää sua
      Ikävä
      45
      1717
    5. Koska näit kaivattusi viimeksi

      Milloin tapasit rakkaasi? Ja etenikö suhde yhtään?
      Ikävä
      78
      1399
    6. Lähetä terveisesi kaipaamallesi henkilölle

      Vauva-palstalta tuttua kaipaamista uudessa ympäristössä. Kaipuu jatkukoon 💘
      Ikävä
      83
      1202
    7. Laitetaas nyt kirjaimet tänne

      kuka kaipaa ja ketä ?
      Ikävä
      18
      1048
    8. PS uusimman gallupin rakettimainen nousija

      https://yle.fi/a/74-20170641 Aivan ylivoimaisesti suurin kannatuksen nousu PS:lle. Nousu on alkanut ja jatkuu 2 vuoden
      Maailman menoa
      137
      929
    9. Tekiskö nainen mieli tavata...

      Viikonloppuna ja...?
      Ikävä
      69
      888
    10. Sellainen tunne sydämessä

      Että nainen olet kaivannut minua. Tai sanonko että oikeastaan koet sitä samaa nostalgiaa, kaipuuta ja mukavia muistoja,
      Ikävä
      86
      864
    Aihe