Jämsässä on syytä huolestua!

Lehden mukaan: Jämsän johtavien viranhaltijoiden tekemien työtuntien määrä on kasvanut huomattavasti. Ylitöiden sijaan heidän kohdallaan puhutaan saldotunneista, joita on kertynyt osalle jopa satoja tunteja.

Johtaviin viranhaltijoihin lasketaan Jämsässä kaupunginjohtaja, hallintojohtaja, talousjohtaja, matkailu- ja markkinointijohtaja, sivistystoimenjohtaja, sosiaali- ja terveysjohtaja, elinvoimajohtaja, Ateria- ja puhtauspalvelut liikelaitoksen liikelaitosjohtaja sekä Vesi liikelaitoksen vesihuoltopäällikkö.

NÄINKÖ?! Mistä alkaen maksetaan korkeata kuukausipalkkaa ylituntien ja kokonaistyöajan takia ja sitten ylitunnit korvataan? Ei yksityisellä puolella ainakaan näin menetellä. Ja sitä paitsi ylitunneista pitää sopia etukäteen. Nyt on holtitonta hommaa. Ilmankos kunnan luottamusväki on täynnä entisiä ja nykyisiä kunna palkollisia. Ei EI EI! Nyt vaaleissa väki vaihtoon!
18643
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 18

Vanhimmat

Ajattelin ihan samaa luettuani aamulla uutisen palkkakorvauksista! Potiko taas puolusti ja läpi meni. Muutenkin hyvät palkat, ja korvaisitteko muidenkin ylityöt noin reilusti, en äänestä enää, vaikka johdon sais vaihtaa pois väsymästä sieltä. Tulee ne muutkin töistä väsyneenä , voi hittolainen.

Äänestä
  • Silloin kun valvonta pettää. Niin hiiret hyppää pöydälle. Syömään parhaat jyvät. Ahneus on pahinta. Minkä laki vielä sallii. Samaa hommaa kuin joka puolella muuta Suomea. Siksi sinne on hinkua päästä viralle. Pahin nyt VTV.teen laskutukset. Ei kukaan valvo ylintä johtoa. En tiedä tarkastetaanko Jämsän päättäjien ns. laskutuksia. Ja mihin on veronmaksajien rahoja käytetty?
    Tuntuu olevan sielläkin sopan pohjalla setvimistä?!

    Äänestä

  • Teetkö tehtaalla ylitöitä tunti tunnista?

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Teetkö tehtaalla ylitöitä tunti tunnista?

    Paperimiehillä ylityöt 2x palkalla

    Äänestä

Etätöissä syntyy tunteja aina kun on kotona. Vesilaitostakin rasitti Kaipolan sulkeminen niin ettei hulevesi mitään. Ja Marinin vierailu vasta rasittikin, kun ylitöinä piti seuraa pitää. Pelkkään tuntien kirjaamiseen menee ylitunti poikineen.
Töissä ollaan palkan takia, ja se maksimoidaan kaikin keinoin. Tuloksesta viis.
Saikuttelu on mukavaa, kun ei tarvi edes puhelimeen vastata vaan voi mökkeillä oikein molemmin käsin.

Äänestä

US:n virkamiesten vihaajat päästivät itsensä irti.

Kuulostaa US haukkojen korvaan pahalta, mutta virkamiehilläkin taitaa olla oikeuksia. Ja se ei ole sama asia, kun korruptio, vaikka siltä vaikuttaisi kun tätä ketjua lukee.

Äänestä

Jos viranhaltijat eivät olisi tehneet ylitöitä Kaipolan ja koronan takia, niin sitten täällä vasta pirunporu olisi kuulunut.
millä ehdolla itse teette ylitöitä

Äänestä

Viran haltijoita n, 750.000 kpl. ja heille iso liksa, kansaa on n, 5, miljoonaa ja rapiat. se on tuo 750.000 kpl. kynän pyörittäjijä muka työtä tekemässä aivan sairas rasite yhteiskunnalle ja työ ikäisistä lähes puolet.

tuon sakin veroja kuluttava voima on käsitttämättömän monta miljaardia...

Äänestä

Poliitikot vastaavat "kynänpyörittelijöiden" määrästä. Kun myöskin, että vaaditut asiat kaupungissa järjestetään.

On aina helppoa vaatia väkeä vähemmäksi.
Ei niin helppoa siinä vaiheessa, kun pitää ottaa vastuu lopetettujen palveluiden perustelemisesta myös veronmaksajille.

Äänestä

Minä en tee koskaan ylitöitä,teen normaalilla työ-ajalla työni.olen niin pätevä,että pomo paska ei voi mitään.

Äänestä

Ei enää lomarahoja, viikonloppulisiä ja palkallista sairauslomaa? SAK-pomon arvio on työntekijöille karua luettavaa.
SAK:n puheenjohtaja Jarkko Eloranta ennustaa syksyn liittokierroksesta myrskyisää.

Äänestä

Kaikki osapuolet nyt aukovat suutaan, kun hakevat vähän asetelmia neuvottelupöytään.

Ihan puppua kaikki, kaikilta, mutta kun se kuuluu tähän näytelmään. Lopuksi tehdään pieniä, hyvin kosmeetisia muutoksia, että näytetään kaikkien olleen tosissaan ja voittaneen jotain.

Äänestä

"Jos viranhaltijat eivät olisi tehneet ylitöitä Kaipolan ja koronan takia, niin sitten täällä vasta pirunporu olisi kuulunut. millä ehdolla itse teette ylitöitä"

Johtavassa asemassa olevana teen ylityöt teollisuudessa ilmaiseksi, eli korvaus on osa palkkaa. Sama lienee kaupunkiorganisaatioiden johtotason tehtävissä, Alemman tason tuntikertymistä taas vastaavat esimiehet niin että tolkuttomia tai varsinkaan tehottomia tunteja ei kerry. Ylitöitä pitää tarvittaessa tehdä, mutta niistä laskuttaminen/maksaminen kahdesti on joko itsensä tai esimiehen rikollista toimintaa.

Äänestä
  • Kannattaako kirjoitella rikoksista, jos ei tiedä mistä puhuu?

    Äänestä

Nonni, Jämsän pomot eivät edes tiedä, että vastikkeeton palkan nostaminen olisi rikos. Joko se joka nostaa, mutta myös se joka maksaa. Se on käytännössä samaa kuin varastaminen. Joka ainakin muualla on rikos sekin.

Äänestä
  • Haluatko/ yritätkö sanoa, että jonkinlainen rikos on Jämsässä tapahtunut?

    Äänestä

Olipa kerran ja toisenkin , eräs julkisen puolen instituutio, joka lähetti toisel puolel maapalloo kaks agenttiaan noutamaan erästä jannua joka heidän mukaansa oli yl 10 v sitten syyllistynyt johonkin.
no tuo nouto maksoi sakean ison summan " yli töineen päivä rahoineen lentoineen majoituksineen yms. noo jannu kuskattiin erääseen " söilytys paikkaan n. 6. kk. ja sitten vastaamaan oikeuteen, jossa " ihmeteltiin miksi jannu oli roudattu jo aikoja sitten vanhentuneen jutun vuoksi josta ei edes näyttöö..

No valtio joutui maksaan mojovat koppi rahat ym..

Eipä tässä muuta , kuin vrt, näihin kovan työn raatajijen vastuulliseen, ja ansiokkaaseen työnskentylyyn suomen kansan hyväksi ja omaks edukseen ja huom, ei ainut laatuinen yksittäis tapaus.

Äänestä

"Haluatko/ yritätkö sanoa, että jonkinlainen rikos on Jämsässä tapahtunut?"

Vastaus: Tyhmyys ei ole rikos. Tahallinen tyhmyys on, jos sillä tavoitellaan omaa etua tai ei ole huolehdittu vastuuseen liittyvästä tietämisvelvoitteesta. Tässä on vähintään väärinkäytös, joka on rikos sekin.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

Lehden mukaan: Jämsän johtavien viranhaltijoiden tekemien työtuntien määrä on kasvanut huomattavasti. Ylitöiden sijaan heidän kohdallaan puhutaan saldotunneista, joita on kertynyt osalle jopa satoja tunteja.

Johtaviin viranhaltijoihin lasketaan Jämsässä kaupunginjohtaja, hallintojohtaja, talousjohtaja, matkailu- ja markkinointijohtaja, sivistystoimenjohtaja, sosiaali- ja terveysjohtaja, elinvoimajohtaja, Ateria- ja puhtauspalvelut liikelaitoksen liikelaitosjohtaja sekä Vesi liikelaitoksen vesihuoltopäällikkö.

NÄINKÖ?! Mistä alkaen maksetaan korkeata kuukausipalkkaa ylituntien ja kokonaistyöajan takia ja sitten ylitunnit korvataan? Ei yksityisellä puolella ainakaan näin menetellä. Ja sitä paitsi ylitunneista pitää sopia etukäteen. Nyt on holtitonta hommaa. Ilmankos kunnan luottamusväki on täynnä entisiä ja nykyisiä kunna palkollisia. Ei EI EI! Nyt vaaleissa väki vaihtoon!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu