Siivooja varasti koruja

Anonyymi

Päätimme testata siivouspalvelua ja meillä kävi ihan luotettavan oloisen firman siivooja. Pölyt lähti mutta samalla arvokkaat timanttikorvakorut. Tässä on varmaan aika heikot mahdollisuudet saada mitään takaisin, käytännössä mahdotonta todistaa, että on varastettu eikä esim hukkuneet.

Onko muille käynyt vastaavaa?

9

1074

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Putsaamista on tunnetusti monenlaista. Mutta mikä ihmeen paikka sellainen on, jossa on arvokkaita koruja, mutta ei valvontakameroita? Olivatko korut jonkun työntekijän henkilökohtaista omaisuutta? Sitten ei voi kuin ihmetellä, miksi sellaisia työpaikalle edes joku vie mukanaan.

      Itse en koskaan ota työpaikalle mitään liian rakasta tai kallisarvoista, esim. pankkikorttia, vaan vain tarvittavan käteisumman lounasta yms. varten, koska laukut säilytetään yleisessä tilassa, johon niitä pääsee kuka vain työntekijöistä penkomaan.

      Johan sen nyt uutisotsikotkin ovat opettaneet, että epärehellisyyttä on nykyään kaikkialla, eikä ihmisen pärstäkertoimesta voi mitään päätellä, onko joku varas vai ei.

      Itse olin joskus vammaisavustuksen lyhytkurssilla, johon sattui osallistumaan myös henkilö, joka ei minusta jostain syystä tykännyt. Hän vei tauolla päähineeni, jonka sitten kyllä palautti tiettyjen toimenpiteitten jälkeen. Se opetti itselleni, että kuka vain voi tehdä mitä vain tyhmää ja missä vain.

    • Anonyymi

      Mitä aloitus kertoo aloittajasta ?

    • Anonyymi

      Minultakin lähti valkokultakellon. Siivooja ei puhunut mitään kaveri kiinnitti aina huomiota sen mukaan mitä toinen teki toisessa huoneessa. Lähtiessään ei näyttänyt kasvojakaan. Tuntuu siltä, että kuvasi myöskin papereitani. Äiti ja poika.

    • Anonyymi

      Lisää näitä !!

    • Anonyymi

      Laittakaa nyt hyvät ihmiset ne kallisarvoiset korut lukkojen taka piiloon, ettei ne ole esillä, kun siivooja tulee.

    • Anonyymi

      En koskaan päästä kotiini ulkolaisia siivoojia eivät oli luotettavia. Siivouksen ajan olen kotona kun rosvo yrittää aina

    • Anonyymi

      Tatjaana tuli ja putsasi. Pölyt ja korut. Lisää maahanmuuttoa!

    • Anonyymi

      Meillä kävi myös siivousfirmasta ulkomaalainen siivooja, jonka mukana lähtivät hopeakorut ja pari pientä koriste-esinettä. Kun parin viikon päästä huomasin asian, sitä oli mahdoton todistaa, eikä (!!) ko. siivoojakaan "enää ole meillä töissä".

      • Anonyymi

        Missä kaupungissa nämä on tapahtunut? Meiltä viime kesänä vanhuksen kämpästä myös varastettu kaikki korut, mariskooli, pöytähopeita. Olis kiva saada tekijä vastuuseen


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ruotsalaisuuden Päivän virallinen liputuspäivä poistettava VÄLITTÖMÄSTI!

      Suomen valtion ja suomalaisuuden kannalta ei ole minkäänlaisia perusteita liputtaa virallisesti ruotsalaisuuden päivää,
      Maailman menoa
      105
      5731
    2. Mikaela Nylander: Jos pakkoruotsi poistetaan, niin ruotsin kielen asema romahtaa

      (Nylander on vanha RKP:nen) Mutta niin heikossa vedossa muumiruotsi siis on Suomessa, että vain tekohengityksellä se pys
      Maailman menoa
      65
      2572
    3. Nainen aion pilata elämäsi täysin, opetus sulle, että pelasit väärän ihmisen sydämellä.

      Empatiani sua kohtaan katosi siinä kohtaan, kun teit tietoisen valinnan leikkiä mun sydämellä. Luulet olevas joku älykäs
      Ikävä
      241
      1585
    4. Kaivattusi nimi vol.3

      Kaipaajankin nimi olisi kiva. 🥰
      Ikävä
      94
      1380
    5. Alkanut tuntua siltä

      Että taisi olla kusetusta koko homma alusta saakka.
      Ikävä
      124
      1097
    6. 6 vkoa kulunut ilman sua

      …ihme että olen vielä hengissä. 😔 Kyynelillä pessyt lattioita. Rakastan ja odotan sua ikuisesti❤️Projekti jäi kesken jo
      Ikävä
      8
      901
    7. Viestisi kaipaamallesi ihmiselle

      Mitä ajattelet tilanteestanne tänään?
      Ikävä
      65
      882
    8. Nii, mites ne

      Hampaat??
      Ikävä
      66
      857
    9. Joululahja/Jouluntoivotus

      Millainen kaivatulle
      Ikävä
      75
      798
    10. Salailu jatkuu, poliisi tutkii

      Nykyään Pienimäki toimii Ylitornion kaupunginjohtajana. HS tavoitti hänet puhelimitse. Pienimäki korosti, ettei ole enää
      Ähtäri
      17
      741
    Aihe