Siivooja varasti koruja

Anonyymi

Päätimme testata siivouspalvelua ja meillä kävi ihan luotettavan oloisen firman siivooja. Pölyt lähti mutta samalla arvokkaat timanttikorvakorut. Tässä on varmaan aika heikot mahdollisuudet saada mitään takaisin, käytännössä mahdotonta todistaa, että on varastettu eikä esim hukkuneet.

Onko muille käynyt vastaavaa?

9

871

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Putsaamista on tunnetusti monenlaista. Mutta mikä ihmeen paikka sellainen on, jossa on arvokkaita koruja, mutta ei valvontakameroita? Olivatko korut jonkun työntekijän henkilökohtaista omaisuutta? Sitten ei voi kuin ihmetellä, miksi sellaisia työpaikalle edes joku vie mukanaan.

      Itse en koskaan ota työpaikalle mitään liian rakasta tai kallisarvoista, esim. pankkikorttia, vaan vain tarvittavan käteisumman lounasta yms. varten, koska laukut säilytetään yleisessä tilassa, johon niitä pääsee kuka vain työntekijöistä penkomaan.

      Johan sen nyt uutisotsikotkin ovat opettaneet, että epärehellisyyttä on nykyään kaikkialla, eikä ihmisen pärstäkertoimesta voi mitään päätellä, onko joku varas vai ei.

      Itse olin joskus vammaisavustuksen lyhytkurssilla, johon sattui osallistumaan myös henkilö, joka ei minusta jostain syystä tykännyt. Hän vei tauolla päähineeni, jonka sitten kyllä palautti tiettyjen toimenpiteitten jälkeen. Se opetti itselleni, että kuka vain voi tehdä mitä vain tyhmää ja missä vain.

    • Anonyymi

      Mitä aloitus kertoo aloittajasta ?

    • Anonyymi

      Minultakin lähti valkokultakellon. Siivooja ei puhunut mitään kaveri kiinnitti aina huomiota sen mukaan mitä toinen teki toisessa huoneessa. Lähtiessään ei näyttänyt kasvojakaan. Tuntuu siltä, että kuvasi myöskin papereitani. Äiti ja poika.

    • Anonyymi

      Lisää näitä !!

    • Anonyymi

      Laittakaa nyt hyvät ihmiset ne kallisarvoiset korut lukkojen taka piiloon, ettei ne ole esillä, kun siivooja tulee.

    • Anonyymi

      En koskaan päästä kotiini ulkolaisia siivoojia eivät oli luotettavia. Siivouksen ajan olen kotona kun rosvo yrittää aina

    • Anonyymi

      Tatjaana tuli ja putsasi. Pölyt ja korut. Lisää maahanmuuttoa!

    • Anonyymi

      Meillä kävi myös siivousfirmasta ulkomaalainen siivooja, jonka mukana lähtivät hopeakorut ja pari pientä koriste-esinettä. Kun parin viikon päästä huomasin asian, sitä oli mahdoton todistaa, eikä (!!) ko. siivoojakaan "enää ole meillä töissä".

      • Anonyymi

        Missä kaupungissa nämä on tapahtunut? Meiltä viime kesänä vanhuksen kämpästä myös varastettu kaikki korut, mariskooli, pöytähopeita. Olis kiva saada tekijä vastuuseen


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Upea peppuisella naisella

      Upea peppuisella naisella on upea peppu.
      Ikävä
      143
      8043
    2. Nikkalassa vauhdilla nokka kohti taivasta

      Mitähän Darwin sanoisi näistä 4 suomalaisesta, jotka kävivät Haparandan puolella näyttämässä, kuinka Suomi auto kulkee t
      Tornio ja Haaparanta
      46
      4553
    3. törniöläiset kaaharit haaparannassa

      isäpapan autolla kaahatta 270 km/h metsään https://www.lapinkansa.fi/nsd-kaksi-suomalaista-kuoli-kolarissa-haaparannall/
      Tornio ja Haaparanta
      50
      4135
    4. Sitä saa mitä tilaa Perussuomalaiset!

      https://yle.fi/a/74-20160212 SDP:n kannatus se vain nousee ja Keskusta on kolmantena. Kokoomus saanut pienen osan persu
      Maailman menoa
      422
      2139
    5. Eelin, 20, itsemurhakirje - Suomalaisen terveydenhuollon virhe maksoi nuoren elämän

      Yksikin mielenterveysongelmien takia menetetty nuori on liikaa. Masennusta sairastava Eeli Syrjälä, 20, ehti asua ensi
      Maailman menoa
      81
      1870
    6. Upea peppuisella miehellä

      Upea peppuisella miehellä on upea peppu.
      Ikävä
      35
      1508
    7. Mihin se sysipska hävisi?

      Katso Frida Kahlo elämäkerta ja opi.
      Ikävä
      32
      1497
    8. Hajoaako persut kuten 2017?

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000011217813.html Tämä on totisinta totta. Persut on murroksessa. Osa jättää puolueen
      Maailman menoa
      201
      1355
    9. En löydä sinua

      En löydä sinua täältä, etkä sinä varmaankaan minua. Ennen kirjoitin selkeillä tunnisteilla, nyt jätän ne pois. Varmaan k
      Ikävä
      18
      1345
    10. Kamala uutinen: Henkilö kuoli Tokmannin pihaan Kankaanpäässä- Jäi trukin alle

      IL 9.5.2025 Ihminen kuoli Kankaanpään Tokmannin edustalla perjantaina aamupäivästä. Poliisin mukaan henkilö oli jäänyt
      Kankaanpää
      33
      1217
    Aihe