https://www.is.fi/kotimaa/art-2000007961560.html
"Vapaa-ajan tapaamisissa saatujen tartuntojen osuus on nyt lähes yhtä suuri kuin samassa taloudessa saatujen tartuntojen.
Koronatartuntoja saadaan Suomessa yhä enenevissä määrin kodin ulkopuolella tapahtuvien sosiaalisten kontaktien kautta. Tartunnanlähteissä ”muut sosiaaliset kontaktit” ovat nyt lähes tasoissa kuin ”sama talous”."
Uutisessa väitetään, että eniten tartuntoja saadaan omassa kodissa.
Ei pidä paikaansa, ei kodissa ole mitään korona laboratoriota, jossa korona viruksia kasvaa.
Kaikki tartunnat ovat tulleet kodin ulkopuoleta ja nyt aletaan syyllistämään, että kodeissa tulee eniten taruntoja.
Kyllä ne tartunnat on saatu kodin ulkopuoleta, kuten ravintoloista ja muualta, jossa vieraiden hmisen kanssa ollaan sosiaalisessa kontaktissa.
Täyttä valetta taas, mistä nyt saadaan tartuntoja
Anonyymi
1
73
Vastaukset
- Anonyymi
On tuo jotenkin harhaanjohtava otsikko. Ei ne virukset kotona eristyksissä itsestään kehity. Kyllä ne ovat ulkopuolelta tulleita. Jos yksi tuo sinne kotiin viruksen niin silloin se tarttuu siellä kotona kaikkiin muihin perheenjäseniin. Tätä sillä tarkoitettiin. Tuo on tuollaista matemaattista kikkailua josta tehdään klikkiotsikko.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Oletko kertonut jo muille tunteistasi?
Ystävillesi esimerkiksi? Minä en ole vielä kertonut kenellekään tästä meidän jutusta.774692- 1842013
- 1321722
- 1511295
Miten minusta tuntuu että kaikki tietää sun tunteista mua kohtaan
Paitsi suoraan minä itse, vai mitä hlvettiä täällä tapahtuu ja miksi ihmiset susta kyselee minulta 🤔❤️161211- 351076
- 78973
- 52936
Hyvää huomenta!
Mietin miten suhtaudut minuun, jos kerron tunteista. Voinko enää sen jälkeen olla samassa paikassa kanssasi, jos koet as78902Reuters: Ukraina on iskenyt Venäjän strategisia pommikoneita vastaan. Jopa 40 konetta vahingoittunut
Ukrainan turvallisuuspalvelu SBU on iskenyt Venäjän strategisia pommikoneita vastaan, kertoo Reuters. Uutistoimiston läh272876