Tartuntalähteiden luokitus suurimmasta pienempään osoittaa perhepiirissä saadun tartunnan yleisimmäksi. Koronavirus ei kuitenkaan mitä todennäköisemmin yksin pysty seikkailemaan kenenkään kotiin, vaan joku sen sinne tuo ja jostakin muualta, eli joku perheenjäsenistä sen on alkuaan saanut, työpaikalta , ravintolasta, liikuntatiloista jne. Nämä paikat ovat siis pääasiallisia tartuntapaikkoja. On ymmärrettävää, että kodin sisällä yhteisissä tiloissa korona jatkaa tartuttamistaan ja tarttuu suljetussa tilassa helposti, tilassa jossa ei käytetä maskeja ja jossa oleskellaan tuntikausia yhdessä. Perheitä ei voida lakkauttaa, tai sulkea.. Jo itsenäisinä asuvat perheenjäsenet voivat harventaa tapaamisiaan ja ne alkuperäiset tartuntalähteet tulisi kartoittaa ja etsiä niille sopivia rajoituskeinoja, eli pitää tartuntojen määrät mahdollisimman pieninä. kunnes saamme sen kuuluisan "laumasuojan" ja enemmistö on rokotettu ainakin kertaalleen. Edessä oleva äitienpäiväkään ei saisi lisätä tartuntoja.
Pahin tartuntalähde on -perhe, kuka tuo ja mistä virus tulee perheeseen?
2
175
Vastaukset
- Anonyymi
Koska korona tarttuu jo ennen kuin tartunnan saanut tuntee itsensä sairaaksi (ja hakeutuu testiin) tartunnat ehtii tapahtumaan. Useimmiten perheessä on tartunnan saaneen lisäksi enemmän kuin yksi henkilö, sisäinen R-arvo on yli ykkösen.
- Anonyymi
On hyvin todennäköistä että äitienpäivänä korona leviää, koska nyt lähdetään katsomaan isoäitiä sillä sehän on turvallista, hänhän on saanut jo rokotuksen. Voihan olla ettei isoäiti sairastu, mutta siinä kokoontuessa, mahdollisesti useammankin perheen samanaikaisen vierailun aikana korona tartuu muihinkin.
Todennäköisesti suurimmat koronan leviämistilaisuudet ovat koulujen päättäjäiset ja Juhannus, koka niissä on yhdessä enemmän toisilleen vieraita ihmisiä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Stubb jo paljon tunnetumpi kuin kaikki persut yhteensä
Nyt on aika ottaa mittaa tunnettavuudesta, herrat ja narrit! Joku tuolla toisessa ketjussa väitti, että "persujen rivimi7910311Miksi persuilla ei ole firmoja?
Kuten vasemmisstolaisilla, esim. Sannalla MA\PI. Eikö ole aika erikoista?827066Persut hommasivat Suomeen 35 000 pientä lasta v. 2015
Onko Riikka Purra nyt tavoittelemassa tätä samaa historiallista persujen utopiaa? Purram kaksinaamaisessa pelissä vaadit267033Persu Keskisarja on politiikan Uuno Turhapuro
Asiantuntija luonnehtii Keskisarjaa Trumpin ajan Turhapuroksi, joka ärsyttää kokoomusta. – Keskisarjan känni-imago j1016275Purran tuhoja tuskin saadaan koskaan korjatuksikaan
Purra on aiheuttanut Suomen taloudelle karmaisevat tuhot. Sen lisäksi Purra on ajanut myös suuren osan Suomen kansasta k1066133Tutkielma Marinin hallituksen epäonnistumisista rankkaa luettavaa
Marinin hallituksen epäonnistumiset voi tiivistää negatiivisessa sävyssä seuraavasti: Hallitus teki useita vakavia virh945817Persujen kaksoisstandardit: Räsäsen uhkailu paha, Virran uhkailu hyvä
Tässä taas nähdään kuinka kaksinaamaista porukkaa persut ovat. Mitäs persut tähän?455384Miksette persut irtisanoudu Kirkin lausunnoista?
Kirkhän muun muassa vaati raiskattuja naisia pidättäytymään abortista ja vaimoja alistumaan aviomiestensä tahtoon. Mik845218Demarikultin uhri kertoo
Demarikultin uhri kertoo: “En saanut mennä edes suihkuun ilman lupaa” – Seksuaalisen hyväksikäytön uhri kertoo vuosistaa605153Miksi vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa?
Vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa joka työllistäisi ihmisiä. Miksi? No siksi, että jos vasemmistolainen perus405088