Kovasti ottaa joihinkin näiden atv kaivureiden ominaisuudet ja niiden puutteet.
https://www.maceamachinery.fi/
Sieltä voi jokainen ostaa oman kaivurinsa joka riittää omiin harrastuksiin olkaapa hyvä.
Minun elämään ei sovi 6000kg kaivuri koska se vaatisi oman kuorma-auton ja sen ylläpidon sekä vanahn rouskun kaivurin korjaamista koska ne on jo kuluneita. Kuorma-auto kortti kyllä on. Hallipitäisi rakentaa kuorma-autolle . Riittäkö 60000€? 6t kaivurin saaminen paikkoihin ojoissa tarvitsen kaivuria ei ole mahdollista viedä mutta mönkijällä kyllä onnistuu. Varmaan lentoteitse siirto onnistuis mutta kaivuri uppoaisi joissain kohteissa missä tarvitsen sitä. Mitä maksaisi lennätys ja perillä en tekisi mitään kaivuroilla joka painaa 6t 20000€ ? lennätys ja täysin turha toimenpide , hintaa en tiedä.
Ja joillekin 6t kaivuri on kuitenkin lelu ja pitää olla 28t kaivuri jne jne.
Nyt alle 4000€ saa kaivurin joka on helppo siirrellä ja mahtuu olemassa olevaan autotalliinkin joka on lämmin. Talvella en kaivele mitään.
Ei ole mielekästä mitenkään teettää omia pikku juttuja vieraalla ei. Vieras ei lisäksi tee sitä mitä itse haluaa eri työvaiheissa ihan milloin vain. Ja jos semmoista moninaista työtä teettäisi vieraalla niin hinta olisi VALTAVA! ei ole mahdollista ei.
Puuhat on mukavia omalla pikku kaivurilla mutta annaan jokaisen tehdä kaivuu työnsä ihan millä tahtovat vaikka sillä ramirentin vuokra koneella.
Yrittäkää jannut ymmärtää että tarpeita on monia ja se 38t kone ei ole sopiva pikkukäyttöön ja tarpeeseen. Koettakaa ymmärtää että tarpeita on monia ja budjetti ei ole rajaton kuten viisastelijoilla tuntuu olevan.
Voi kommentoida vapaasti ja purkaa patoutumiaan ja perustella mitä mielikuvituksellisimmilla tavoilla omaa kantaansa ainoaksi oikeaksi ja muiden on vääriä ,olkaa hyvä. Minä tee omat ratkaisut ja kannan seuraukset itse.
ATV-kaivuri mielipiteet ja perustelut
21
13607
Vastaukset
- Anonyymi
Koska saadaan kaivinkoneen viritysvinkkejä? Olisi korkea aika.
- Anonyymi
Mites joku vanha traktorikaivuri? Voi ajaa tiellä, säilyttää ulkon ja pystyy suuriin töihin. Lisäksi masinistiarvostusta naapureilta.
- Anonyymi
Ulkosäilytys ei tee koneille koskaan hyvää. Itsekin olisin ostanut mökille Soliksen traktorin ja siihen kaivurin, jos olisi katto niiden päälle.
- Anonyymi
Kokemuksia koneesta.
https://www.youtube.com/watch?v=RCQHmt65JhQ - Anonyymi
Ymmärrämme että aloituksen pointti lienee palstan aktivointi
- Anonyymi
On jollain kumma sairaus kun harhainen mieli luulee aktivoinniksi foorumin kirjoittelua. Tämä aktivointi fobinen on itse sairas ja luulee asioita.
- Anonyymi
Löytyykö käyttö testejä ,kellfri,backhoe tai Tarmo kaivureista saman hintaisia suunnilleen kaikki.
- Anonyymi
YouTubessa on jotain.
- Anonyymi
Joko moottorisahat on käyty läpi kun siirrytty peräti kaivureihin !?
- Anonyymi
Älä kirjoittelee turhia.
- Anonyymi
Metsämänin kaiveluita kun katsoo niin saa käsityksen mihin moottorilapiot kykenee.
- Anonyymi
Ahaa menee kusymykseen vastaaminen vaikeaa. Kaipailisin kokemuksia suomen noista kolmesta kellfri,bronco ja tarmo valinta vinkkiä. Liikuttelen vain auton jarruttomalla peräkärryllä ja traktori mönkijällä joka sulkee pois kaikki telahärvelit ja budjetti on 4000€. Uusi kone ei käytyettyä. Näköjään suomi24 foorumi on pelkkä vittuilu palsta,harmi.
- Anonyymi
Hydrauliikan tuotto ratkaissee, jos laatueroja ei ole. Kaikki nuo lienevät kiinalaisia, joten laatu on mitä on.
Mitä parempi tuotto, niin sitä jouhevammin pystyy tekemään yhtäaikaisia liikkeitä. Pienellä tuotolla tehdään liike kerrallaan.
Oli tarkoitus ostaa traktorimönkkäri, mutta se kaatui juuri tuohon koneen hydrauliikan puutteeseen. Jos hankin jotain, niin se on minitraktori, koska niissä on voiman ulosotto ja hydrauliikka vakiona. - Anonyymi
Tässä on 4999€ vaihtoehto, mutta kun mönkkäristä puuttuu se PTO.
https://solis.fi/tuote/solis-kaivuri/
Hinta edellä mentäessä kannattaa vilkaista myös Viron markkinat. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Tässä on 4999€ vaihtoehto, mutta kun mönkkäristä puuttuu se PTO.
https://solis.fi/tuote/solis-kaivuri/
Hinta edellä mentäessä kannattaa vilkaista myös Viron markkinat.Mutta siis mielipiteeni on, että traktori ja kaivuri on parempi yhdistelmä kuin erillinen, omalla moottorilla toimiva kaivuri.
Yhdessä USA:laisessa videossa varoitettiin heikoista kiinnityksistä traktorin ja kaivurin välillä. Näitä oli jossain vaiheessa USA:n markkinoilla olevissa minitraktoreissa.
- Anonyymi
Kyllä pitää olla löysää rahaa jos tuollaisia leluja ostelee. No puuhikset on puuhiksia.
- Anonyymi
Oli löysää rahaa ja käytin minikaivuriin ja kaivan. Miksi en käyttäisi omaa pikku kaivuriani? Lelu? Ei minusta mutta sinä saat olla sitä mieltä se on vapautesi kuten minulla on vapauteni ostaa juuri semmoinen jota tarvitsen. Osta sinä linja auto jolla ajelet. Eihän sitä pienemmällä lelulla nyt tule mitään ajelustasi. Naurettavaa olisi ostaa joku iso kaivuri seisomaan pihaan.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Oli löysää rahaa ja käytin minikaivuriin ja kaivan. Miksi en käyttäisi omaa pikku kaivuriani? Lelu? Ei minusta mutta sinä saat olla sitä mieltä se on vapautesi kuten minulla on vapauteni ostaa juuri semmoinen jota tarvitsen. Osta sinä linja auto jolla ajelet. Eihän sitä pienemmällä lelulla nyt tule mitään ajelustasi. Naurettavaa olisi ostaa joku iso kaivuri seisomaan pihaan.
Minä haluisin kaivurin mutta mista saan 4000e rahaa ? pankista en saa !
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Minä haluisin kaivurin mutta mista saan 4000e rahaa ? pankista en saa !
Rahaa saa tekemällä töitä ja säästämällä. Sukanvarsi ja pankkitili ovat yhtä huonoja vaihtoehtoja. ETF:t ovat hyvä tapa hajauttaa osakkeisiin.
Minäkin haluaisin kaivurin, mutta ei ole säilytystilaa. Pelkkä kaivuri on vielä ostettavissa, mutta lämmin autotalli sille maksaa liikaa.
- Anonyymi
Kyllä vedettävällä kaivuulaitteella kaivaa. Lapion hakkaa 6-0. Onhan noissa hyd tuotto vaatimaton eikä toimi liikkeet samanaikasesti mutta kyllä sillä pärjää. Keveys tuo etuja ja harmeja. Isot kivet jää siirtämättä. Mutta pikkuhommiin ja kun on aikaa niin toimii kyllä.
- Anonyymi00023
Ostin vähittäismaksulla, kuten ennen sanottiin ja vielä emännän nimellä. 🤣 Pojat kaivelleet pottupelloista riistapeltoihin... Hyvä peli näin 60 vuotta lapiolla kaivaneelle.
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Lindtman I vasemmistohallitus aloittaa viimein Suomen kuntoon laittamisen
Tässä nyt on 3 vuotta seurattu irvokasta kärsimysnäytelmää nimeltään "valtion budjetin tasapainotus by äärioikeisto", ja1982747Missä viipyy persujen lupaama euron bensa?
En edes muista milloin bensapumpussa olisi ollut ykkösellä alkava litrahinta. Missä siis viipyy persujen lupaama euron b1582465Kirje, PellePelottomalle.
Tärkeää olisi luoda ystävyys, että se, jota rakastaa, on samalla paras ystävä ja luotettavin, jolle voi ja uskaltaa luot1061152- 64941
Martinan hevoset.
Tämä todella kaunis ja ketterä harmaa hevonen jolla monet kilpailut voitetaan ei ole Martinan.Tytär ratsastaa sillä tait246860Mistä löytyy naisseuraa sinkkumiehelle?
Kertokaapas kokeneemmat mistä löytyis naisseuraa sinkulle. Ihan ois eukko nyt tosissaan hakusessa. Tanssipaikat kun on a21853Voi teitä naisia
Suudeltiin ja nukuttiin toisissamme kiinni mutta pillua ei tullu, ei edes aamulla. t.38vmies93820Persut jakavat tekoälyllä tehtyjä kuvia maahanmuuttajista somessa
Eivät mainitse, että ovat tekoälyllä tehtyjä. Eivät näe asiassa mitään ongelmaa. Valehtelijapuolue taas vauhdissa. Unka290811Hyvä meininki
TTP:ssa väkeä tosi runsaasti paikalla. Hyvää ruokaa jälleen ja munkit ja sima erinomaista. Kiitos yrittäjälle! Hieno Vap22738Onneksi tapasin sut
Ilman sua olisin jatkanut pään lyömistä seinään eli samanlaisten miesten etsimistä. Tajusin, mikä menee pieleen vasta ku93719