ATV-kaivuri mielipiteet ja perustelut

Anonyymi

Kovasti ottaa joihinkin näiden atv kaivureiden ominaisuudet ja niiden puutteet.


https://www.maceamachinery.fi/

Sieltä voi jokainen ostaa oman kaivurinsa joka riittää omiin harrastuksiin olkaapa hyvä.

Minun elämään ei sovi 6000kg kaivuri koska se vaatisi oman kuorma-auton ja sen ylläpidon sekä vanahn rouskun kaivurin korjaamista koska ne on jo kuluneita. Kuorma-auto kortti kyllä on. Hallipitäisi rakentaa kuorma-autolle . Riittäkö 60000€? 6t kaivurin saaminen paikkoihin ojoissa tarvitsen kaivuria ei ole mahdollista viedä mutta mönkijällä kyllä onnistuu. Varmaan lentoteitse siirto onnistuis mutta kaivuri uppoaisi joissain kohteissa missä tarvitsen sitä. Mitä maksaisi lennätys ja perillä en tekisi mitään kaivuroilla joka painaa 6t 20000€ ? lennätys ja täysin turha toimenpide , hintaa en tiedä.

Ja joillekin 6t kaivuri on kuitenkin lelu ja pitää olla 28t kaivuri jne jne.

Nyt alle 4000€ saa kaivurin joka on helppo siirrellä ja mahtuu olemassa olevaan autotalliinkin joka on lämmin. Talvella en kaivele mitään.

Ei ole mielekästä mitenkään teettää omia pikku juttuja vieraalla ei. Vieras ei lisäksi tee sitä mitä itse haluaa eri työvaiheissa ihan milloin vain. Ja jos semmoista moninaista työtä teettäisi vieraalla niin hinta olisi VALTAVA! ei ole mahdollista ei.

Puuhat on mukavia omalla pikku kaivurilla mutta annaan jokaisen tehdä kaivuu työnsä ihan millä tahtovat vaikka sillä ramirentin vuokra koneella.

Yrittäkää jannut ymmärtää että tarpeita on monia ja se 38t kone ei ole sopiva pikkukäyttöön ja tarpeeseen. Koettakaa ymmärtää että tarpeita on monia ja budjetti ei ole rajaton kuten viisastelijoilla tuntuu olevan.

Voi kommentoida vapaasti ja purkaa patoutumiaan ja perustella mitä mielikuvituksellisimmilla tavoilla omaa kantaansa ainoaksi oikeaksi ja muiden on vääriä ,olkaa hyvä. Minä tee omat ratkaisut ja kannan seuraukset itse.

20

12514

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Koska saadaan kaivinkoneen viritysvinkkejä? Olisi korkea aika.

    • Anonyymi

      Mites joku vanha traktorikaivuri? Voi ajaa tiellä, säilyttää ulkon ja pystyy suuriin töihin. Lisäksi masinistiarvostusta naapureilta.

      • Anonyymi

        Ulkosäilytys ei tee koneille koskaan hyvää. Itsekin olisin ostanut mökille Soliksen traktorin ja siihen kaivurin, jos olisi katto niiden päälle.


    • Anonyymi
    • Anonyymi

      Ymmärrämme että aloituksen pointti lienee palstan aktivointi

      • Anonyymi

        On jollain kumma sairaus kun harhainen mieli luulee aktivoinniksi foorumin kirjoittelua. Tämä aktivointi fobinen on itse sairas ja luulee asioita.


    • Anonyymi

      Löytyykö käyttö testejä ,kellfri,backhoe tai Tarmo kaivureista saman hintaisia suunnilleen kaikki.

      • Anonyymi

        YouTubessa on jotain.


    • Anonyymi

      Joko moottorisahat on käyty läpi kun siirrytty peräti kaivureihin !?

      • Anonyymi

        Älä kirjoittelee turhia.


    • Anonyymi

      Metsämänin kaiveluita kun katsoo niin saa käsityksen mihin moottorilapiot kykenee.

    • Anonyymi

      Ahaa menee kusymykseen vastaaminen vaikeaa. Kaipailisin kokemuksia suomen noista kolmesta kellfri,bronco ja tarmo valinta vinkkiä. Liikuttelen vain auton jarruttomalla peräkärryllä ja traktori mönkijällä joka sulkee pois kaikki telahärvelit ja budjetti on 4000€. Uusi kone ei käytyettyä. Näköjään suomi24 foorumi on pelkkä vittuilu palsta,harmi.

      • Anonyymi

        Hydrauliikan tuotto ratkaissee, jos laatueroja ei ole. Kaikki nuo lienevät kiinalaisia, joten laatu on mitä on.

        Mitä parempi tuotto, niin sitä jouhevammin pystyy tekemään yhtäaikaisia liikkeitä. Pienellä tuotolla tehdään liike kerrallaan.

        Oli tarkoitus ostaa traktorimönkkäri, mutta se kaatui juuri tuohon koneen hydrauliikan puutteeseen. Jos hankin jotain, niin se on minitraktori, koska niissä on voiman ulosotto ja hydrauliikka vakiona.


      • Anonyymi

      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Tässä on 4999€ vaihtoehto, mutta kun mönkkäristä puuttuu se PTO.

        https://solis.fi/tuote/solis-kaivuri/

        Hinta edellä mentäessä kannattaa vilkaista myös Viron markkinat.

        Mutta siis mielipiteeni on, että traktori ja kaivuri on parempi yhdistelmä kuin erillinen, omalla moottorilla toimiva kaivuri.

        Yhdessä USA:laisessa videossa varoitettiin heikoista kiinnityksistä traktorin ja kaivurin välillä. Näitä oli jossain vaiheessa USA:n markkinoilla olevissa minitraktoreissa.


    • Anonyymi

      Kyllä pitää olla löysää rahaa jos tuollaisia leluja ostelee. No puuhikset on puuhiksia.

      • Anonyymi

        Oli löysää rahaa ja käytin minikaivuriin ja kaivan. Miksi en käyttäisi omaa pikku kaivuriani? Lelu? Ei minusta mutta sinä saat olla sitä mieltä se on vapautesi kuten minulla on vapauteni ostaa juuri semmoinen jota tarvitsen. Osta sinä linja auto jolla ajelet. Eihän sitä pienemmällä lelulla nyt tule mitään ajelustasi. Naurettavaa olisi ostaa joku iso kaivuri seisomaan pihaan.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Oli löysää rahaa ja käytin minikaivuriin ja kaivan. Miksi en käyttäisi omaa pikku kaivuriani? Lelu? Ei minusta mutta sinä saat olla sitä mieltä se on vapautesi kuten minulla on vapauteni ostaa juuri semmoinen jota tarvitsen. Osta sinä linja auto jolla ajelet. Eihän sitä pienemmällä lelulla nyt tule mitään ajelustasi. Naurettavaa olisi ostaa joku iso kaivuri seisomaan pihaan.

        Minä haluisin kaivurin mutta mista saan 4000e rahaa ? pankista en saa !


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Minä haluisin kaivurin mutta mista saan 4000e rahaa ? pankista en saa !

        Rahaa saa tekemällä töitä ja säästämällä. Sukanvarsi ja pankkitili ovat yhtä huonoja vaihtoehtoja. ETF:t ovat hyvä tapa hajauttaa osakkeisiin.

        Minäkin haluaisin kaivurin, mutta ei ole säilytystilaa. Pelkkä kaivuri on vielä ostettavissa, mutta lämmin autotalli sille maksaa liikaa.


    • Anonyymi

      Kyllä vedettävällä kaivuulaitteella kaivaa. Lapion hakkaa 6-0. Onhan noissa hyd tuotto vaatimaton eikä toimi liikkeet samanaikasesti mutta kyllä sillä pärjää. Keveys tuo etuja ja harmeja. Isot kivet jää siirtämättä. Mutta pikkuhommiin ja kun on aikaa niin toimii kyllä.

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. IL - PerSut tykittää - Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi!!

      Entistä rajumpi elinkautinen tulee – Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi Henkirikosten uusijat voidaan ja
      Maailman menoa
      172
      22237
    2. Some kuhisee Sanna Marinista: "Wau"

      Sanna Marinia hehkutetaan. Muun muassa Jodelissa kommentoidaan The Sunday Timesin julkaisemaa kuvaa Marinista. Hän ant
      Maailman menoa
      73
      9440
    3. Sannalla tänään vuorossa The Daily Show

      Eli nyt mennään jo satiirin puolelle. Tuohan on vähän kuten Lindströmin ohjelma Suomessa.
      Maailman menoa
      28
      7421
    4. Onko rajojen kiinnipitäminen ihmisoikeuksien vastaista?

      Maahanmuutosta puhutaan usein niin kuin kyse olisi vain numeroista ja rajoista. Kyse on kumminkin ihmisistä, jotka halua
      Maahanmuutto
      323
      6619
    5. Äärioikeistopurran nukke Petteri Lapanen paniikissa

      Kun Suomen historian paras pääministeri antoi vankan lausunnon, kuinka "keskustelu politiikassa on käpertynyt lähinnä va
      Maailman menoa
      79
      6291
    6. SIELTÄ SE TULI: Kepu-Kurvinen: "Emme enää lähde punavihreään hallitukseen"

      Nyt muuten nauretaan loppuviikko, että tähänkö kaatui Lindtmanin pääministerihaaveet. "Antti Kurvisen mukaan puolue ei
      Maailman menoa
      180
      5904
    7. Täysi ryöpytys Sanna Marinille ulkomailla.

      https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/f699d84f-fa53-4dba-8718-2c395017fc55 Sanna Marinin kirja saa todella tylyn vastaanot
      Maailman menoa
      33
      4920
    8. HS - Sanna Marinin kirja on priimaluokan vedätys!

      Kirja-arvio|Toivo on tekoja tulisi ensisijaisesti nähdä maineen rahallisen hyödyntämisen voimaannuttavana merkkipaaluna.
      Maailman menoa
      94
      4565
    9. Minja Koskelan "istumista" kertovassa uutisessa ei sanottu persuista mitään

      eli jälleen kerran äärivasemmistolainen valehtelee, hän kun väittää että juuri persut ovat lähetelleet Koskelalle vähemm
      Maailman menoa
      97
      4319
    10. "Rauhanomainen" miekkari hesassa: "Eläköön aseellinen vastarinta" - lakana

      Kyseessä on Suomen Palestiinalaisten yhdistyksen viime perjantaina järjestämä ”Hiljainen kynttiläkulkue Palestiinalaiste
      Maailman menoa
      115
      3770
    Aihe