Haittaako jos toinen on ujo?
Kestää että alkaa puhumaan mistään, lämpenee hitaasti, vaikea pitää katsekontaktia jne.
Sen lisäksi ei ole seurustellut ennen (kenenkään kanssa) eikä harrastanut seksiä.
Ikääkin on jo.
Ei ollut alunalkaenkaan nämä asiat minulle helppoja, mutta tosiaan nyt tuota ikääkin kertynyt, niin tuntuu vielä vaikeammalta ja nololta.
Kestää että alkaa puhumaan mistään, lämpenee hitaasti, vaikea pitää katsekontaktia jne.
Sen lisäksi ei ole seurustellut ennen (kenenkään kanssa) eikä harrastanut seksiä.
Ikääkin on jo.
Ei ollut alunalkaenkaan nämä asiat minulle helppoja, mutta tosiaan nyt tuota ikääkin kertynyt, niin tuntuu vielä vaikeammalta ja nololta.
Vastaukset 66
Vanhimmat
Minkä ikäinen olet?
Ei kokemattomuus tietenkään ole este
40v
Ei kokemattomuus ole este.
Jos on hirvittävän ujo tai esim.ujostelee katsekontaktia niin voi antaa kuvan ettei ole kiinnostunut.
Jep, täytyy muistaa viestillä laittaa positiiviset fiilikset, jos ei ujouttaan pysty sanomaan. Niin ja myös, mistä se johtuu, ettei tuijottele toista silmiin. Muuten on toinen kyllä aika pihalla. Seksistä ei kannata olla huolissaan.
Mitä enemmän puhutaan, sitä läheisemmiksi tullaan. Suhde pysyy etäisenä ilman sanallista vuorovaikutusta.
Ujous ei haittaa, päin vastoin. En ole ujo, mutta varmasti kasvokkain ihastuksen kanssa ei tulisi sanaakaan suusta. Eipä haittaa yhtään, voihan sitä vaan olla toisen vieressä, olla vaan. Kyllä sen molemmat ymmärtää miksi on hiljaista ja se olisi vaan mukavaa.
Teikäläisiähän koskemattomuus liikuttaa eniten.
Eikö oikeasti tule kommenttia jos 34.vee mennessä ole edes naista suudellut.
Ujous tuppaa olemaan alussa.
En saa oikein puhuttua ihmisten kanssa joita en tunne.
Ja kestää että alan puhumaan henk.koht asioista.
Ensin silmät lentelee minne sattuu, en pysty katsekontaktia pitämään kovin pitkään.
No ei tule kommenttia. Niitä on niin nähty niitä kaikenmaailman pelureita, jotka kuvittelee osaavansa suudella ja sitten maistuu tupakka ja ällö kieli pyörii kurkussa. Sä vaikutat herkältä ja ihanalta naiselta. Uskon että jollain onnellisella on vielä paljon ihania hetkiä sun kanssa.
Kiitos tästä.
Suositeltavaa kai olisi, että kykenee jotain suustansa päästämään. Mistä se toinen muuten tietää, kiinnostaako vai ei.
Ja jos sen verran saisi sanottua, että ”olen sitten aika ujo”, auttaisi varmaan toista suhtautumaan.
Tämä on kyllä hyvä neuvo.
Usein kun ujous iskee, se saa menemään vielä pahemmin lukkoon ja hävettää.
Jos saisi tosiaan edes sen sanottua että olen ujo.
Kiitos.
Mitä jos on epävarma oman kropan muodoista?
Jotenkin tuntuu etten kelpaa tälläisenä.
Olen ihan normaalipainoinen mut en oo siunattu millään hyvillä muodoilla.
Ihastuneen silmissä olet kaunis.
Ei haittaa mitään, jotenkin olisi parempikin jos toinen olisi ujo ja hitaasti lämpenevä.
Eihän sitä tarvitse kaikkea heti paljastaa. Aloittaa ensin perus tutustumisella ja sitten myöhemmin, jos siltä tuntuu kertoo kokemattomuudesta.
Tai jos tuntuu helpommalta niin voi vaikka sanoa olleensa naisen kanssa, mutta siitä on jo kauan aikaa. Uuden ihmisen kanssa on kuitenkin aina vähän alkukankeutta, riippumatta siitä onko edellisiä kertoja takana 0 vai 10.
Ujous ei haittaa yhtään, ujot naiset on söpöjä:) voisin hyvin ottaa ujon kumppanin. Ei kokemattomuuskaan ole ongelma, pahempi jos on liikaa kokemusta. Silloin tulee epävarmuus pystyykö toinen vakiintumaan ikinä.
Mielummin ujo ja harvemmin seurusteleva kuin sellainen, jokainen käynyt joka ikisen naisen läpi ”piireissä”..
Itselle ei sovi kovin ujo kumppaniksi jos se tarkoittaa vähäpuheisuutta, kommunikointiongelmia ja todella vakavaa luonnetta samalla. Kavereina menee monenlaiset.
Mikä on todella vakava luonne?
Itse vaikutan aluksi tosi ujolta. En kyllä enää ole kun toiseen on tutustunut.
Ujous vain korostuu tosi paljon jos olen ihastunut.
Ujous ei haittaa mitään, eikä kokemattomuuskaan. Ihmettelen miksi täällä ei koskaan kysytä niistä asioista, mistä oikeasti on haittaa.
Mistä sitten oikeasti on haittaa?
(Kysyn tosissani)
Ainakin isot elämänhallinnan ongelmat, päihdeongelmat, vuorovaikutusongelmat, tunnesäätelyn vaikeudet.
Tainnut, mulla ainakin, käydä niin, että se kokemuksen puute on kasvanut omassa mielessä niin suureksi, että huomio on mennyt vain siihen.
Siitä on tullut aikamoinen mörkö.
Mutta totta, tuo on hyvä ja tärkeä lista.
Miksi kohdistat huomion epäolennaisiin?
Kokemuksesta ei ole välttämättä edes mitään hyötyä.
Onhan se keskimääräisesti outoa jos ei 30 ole koskaan seurustellut tai harrastanut seksiä.
Siitä nyt kuitenkin saa kuulla ja lukea joka paikassa, iskee aina päälle ettei ole kokemusta.
Huomio mennyt siihen ja jäänyt siihen pyörimään.
Päälle vielä ujous ja epävarmuus, niin saahan siinä omassa päässään hyvän sopan keitettyä.
Itel ainakin se et en vaan ole tavannut toista naista jossa tunteet olis molemminpuolista. Ja ihastun todella harvoin tai ylipäätään en kiinnostu oikein kenestäkään. Paitsi sit on tää yks... Ja hän saa mut vain tuntemaan.
Lakatkaa jo jauhamasta kokemattomuudesta, pahempi jos juoksee kaikkien perässä.
Mun ihastus on vähä joka suuntaan sellanen 😘😘
Et alkoi mietityttämään... En jaksa sellasta joka suuntaan 😘😘
Mustasukkaisuutta havaittavissa 😉
Tää on tätä propagandaa. Kohta alkavat jankkaamaan, että naisten vika, joutuu olemaan vastentahtoisesti selibaatissa ja incel.
No enpä tiedä, kyllä mä ainakin olen saanut negatiivistä kommenttia neitsyydestä.
Ei minua ainakaan haittaisi, vaikka toinen olisi täysin kokematon. Itsellänikään ei ole ollut kuin kolme naisystävää, eikä yhtäkään yhden illan juttua tmv.
Niin on... 😌
Kun itse en näe kuin hänet enkä muutenkaan halua olla joka suuntaan itse 😘😘
Mul on vaan sellanen ajatus aina ollut.
Vasta 40? Ei edes keski-ikäinen. Nuorikko olet.
Kyllä se heila sieltä vielä tulee. Ainakin yritän itsellenikin niin kannustaa. Ujo myös ja sellainen leppoisa perunasäkki, ilman ylipainoa. Ei edes osaa tutustua ja hävettää pienetkin asiat niin minkäs tässä teet mutta menkööt.
En olisi ollut ainukaisessa ex suhteessakaan, jos lähestyminen olisi ollut vain minusta kiinni.
Pääasia ettei tee itselleen hallaa ja ole itsesäälissä. Koittaa keskittyä hyviin asioihin. Joskus saattavat manifestoitua jos elää kuten haaveilee.
Se on kyllä vaikeaa aloittaa myöhemmällä iällä ihan tyhjästä.
Jos ollut monien vuosien ajan sinkku, usko pois, tuntuu kuin kaikki nollaantuisi.
Ei siitä kannata huolestua, jos tapaat sopivan ihmisen. Itsekin tunnen monia, jotka ovat ensimmäisen kerran olleet naisen kanssa yhdessä vasta yli neljäkymppisinä.
Höpön löpön.
Mielummin odottaa, että on sopiva ihminen kuin lähtee säätämään jonkun ilmiselvästi epäsopivan kanssa, turhaan. Siinä ei ole mitään hävettävää, että odottaa niin kauan, että kolahtaa.
Mutta jos ei ole ollut kenenkään kanssa....?
Mm, niin? Kaikilla tuo sama tilanne ollut joskus
Eihän suhteista miesten kanssa saa kokemusta naisista, se on naisten kannalta sama kuin ei olisi ollut kenenkään kanssa.
Itse muuten tunnen useamman niitäkin, jotka ovat vasta yli viiskymppisenä olleet naisen kanssa ensimmäistä kertaa.
Hällä väliä, turhaan noita vatvotte. Miksi teette itsellenne psyykkisiä esteitä, ei kai kukaan aikuinen ihminen valitse kumppania sen perusteella onko kokemuksia vai ei.
Samaa mieltä, kyllä nämä jutut lutviutuu itsestään kunhan on tunteita toisiaan kohtaan. Väkisin ei kannata vääntää, jos ei synkkaa sillä lailla.
Mä sanoin kerran yhdelle naiselle, kun se murehti, ettei ole koskaan ollut naisen kanssa, että en minäkään ole koskaan ollut sun kanssa, että ihan yhtä tuntemattomia me toisillemme ollaan . Ainahan se on sitä, että aloitetaan alusta tutustumaan toisiinsa kun ruvetaan seurustelemaan, myös sängyssä.
No mitä sitten? 😊
Jos ei ole tavannut ihmistä jonka kanssa tunteet molemminpuolista.
Itse ihastun/kiinnostun todella harvoin
Aktivoitukaa ja ottakaa vastuu elämästänne, muuten olette kokemattomia vielä 100-vuotiainakin.
Tämän palstan paras neuvo👍
Vertailetteko kumppaneita?
Millainen toinen oli sängyssä, mitä teki, miltä näytti?
Mua stressaa tämä asia.
Sänkyjuttuja olen vertaillut aika vähän, mutta muuta parisuhdetoimintaa olen kyllä verrannut sekä itsekseni että jutellut paljon ystävien kanssa.
En ole ikinä ollut sellaisessa keskustelussa mukana, missä seksikumppaneita tai seksitilanteita olisi käsitelty jonkun ulkopuolisen kanssa. Puolison kanssa kyllä puhun, mikä vois olla kivaa ja mitä voisi kokeilla, ja ne voi liittyä johonkin entiseen elämään, mutta en mä sitä toki hänelle sano.
Parin läheisimmän ystävän kanssa on joskus tullut juteltua, puolihuumorilla lähinnä. Yhteisten ystävien kanssa ei tietenkään.
Ei haittaa mikään noista.
Mä tuun mustasukkaiseksi toisen kokemuksista ja menneisyydestä.
Ja sillä tavalla sitten pilaan kaiken....
Mulla on ollut samaa vikaa... Mutta kuule, jos se toinen ei olis kulkenut just sitä polkua, niin te ette ehkä koskaan olisi edes tavanneet tai ette olisi koskaan toisistanne kiinnostuneet. Kannattaa armahtaa toinen hänen menneisyydestään, let the bygones be bygones.
Täällä yksi sivusta🙋🏻♀️, joka ei osaa olla mustasukkainen existä ja on kiinnostunut enempi eteenpäin yhdessä katsomisesta, toisen persoonasta ja yhteisen tulevaisuuden suunnittelusta. Elämän kokemus vain plussaa ja hyvä, jos kumppanilla myös rakentavia kokemuksia exien kanssa, ettei ihan romuksi ole niissä suhteissa mennyt.
Etkö murehdi että sua vertaillaan edellisiin?
Vertailetko sinä?
En murehdi sellaisesta, enhän itsekään vertaile. Ajattelen, että exät hyviä tyyppejä, mutta syystä tai toisesta suhde ei jatkunut. Kaikissa ihmisissä on varmasti hyvät ja ihanat puolet, niin myös tulevan kumppanin exissä!
Sitä paremmin minun ja hänen suhde voi, mitä pidemmälle hän on käsitellyt exänsä. Se, että hän löytää exästä ja menneestä suhteesta hyvää, kertoo kypsyydestä ja valmiudesta uuteen suhteeseen. Valmiudesta rakentaa meidän yhteistä hyvää.
Lisään vielä... mun tulevan kumppanin ei koskaan tarvitse käyttää edes sekunninmurto-osaa ajatuksistaan mun exiin.
Onko joku erityinen kiikarissa jo? 😊
Mietin asiaa vielä... ihmisenä on myönnettävä, ettei sitä ihan immuuni ole...
Voi olla että, jos rupeaisin oikein tieten tahtoen miettimään tulisin mustasukkaiseksi kumppanin hyvistä hetkistä exän kanssa... silti palaan aina siihen ajatukseen, että on hyvä jos hänellä on ollut hyviä kokemuksia, sillä enhän minä ollut silloin paikalla, muutenhan ne kokemukset olisi tietenkin tapahtunut minun kanssa. Katse aina eteenpäin ja yhteiseen hyvään.
Minä seurustelin kerran naisen kanssa, joka oli kokematon, tuli 30 iässä ulos kaapista vanhempiensa kuoleman jälkeen.
Kaikilla meillä on menneisyytemme, syymme ja tarinamme.
Älä murehdi omaasi.