Pulpettivene vesihihtoon ym.

Anonyymi

Ajattelin hommata yleiskäyttöön halvan veneen, jota voi kuljettaa trailerilla helposti. Pulpettiveneestä pääsee hyvin rannalle ja voi kalastaa verklilla ja heitellä.. Samalla veneellä myös vetäisin vesihiihtäjää. Miten kävisi esim. Terhi 415r ja 40hv 2t Jammu?

2

82

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      40 hv 2T 3-syl Yamahalla hiihtää hienosti vaikka yhdellä kisasuksellakin, jos ei ole kovin ylipainoinen, osaa hiihtää, muttei kuitenkaan ole ammattilainen.

      Vanhempi 2-syl kone on paljon puhdittomampi.

      Terhi 415R on surkean hidas vene kokoisekseen ja painoisekseen. Jäänee alle 30 solmun vauhti tuolla ilman hiihtäjääkin. Riittää joten kohtuullisesti vesihiihtoon, mutta moni muu vene olisi parempi. Suurin suositeltu konekin taitaa olla 35, mikä käytännössä oli OMC eli sama kone kuin 20 hv malli. Tuossa Yamahassa on yli 10 hv enemmän todellisuudessa.

      Itse hiihdin paljon 80- ja 90-luvulla tuolla 3-syl Yamahalla Buster R:n ja Pellinki 460:llä. Noi kulkivat yli 30 s ja hiihto sujui mainiosti. Pellinki oli selvästi nopeampi, mutta vastaavasti Busterissa oli loivempi potkuri.

    • Anonyymi

      Taitaa olla varminta hankkia joku hieman isompi n. 4,5-4,7m vene, johon voi asentaa 50-75hv moottorin. Yamahassa lienee tehoa enempi kuin muissa vastaavan kokoisissa?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ruotsalaisuuden Päivän virallinen liputuspäivä poistettava VÄLITTÖMÄSTI!

      Suomen valtion ja suomalaisuuden kannalta ei ole minkäänlaisia perusteita liputtaa virallisesti ruotsalaisuuden päivää,
      Maailman menoa
      105
      5731
    2. Mikaela Nylander: Jos pakkoruotsi poistetaan, niin ruotsin kielen asema romahtaa

      (Nylander on vanha RKP:nen) Mutta niin heikossa vedossa muumiruotsi siis on Suomessa, että vain tekohengityksellä se pys
      Maailman menoa
      65
      2572
    3. Nainen aion pilata elämäsi täysin, opetus sulle, että pelasit väärän ihmisen sydämellä.

      Empatiani sua kohtaan katosi siinä kohtaan, kun teit tietoisen valinnan leikkiä mun sydämellä. Luulet olevas joku älykäs
      Ikävä
      241
      1585
    4. Kaivattusi nimi vol.3

      Kaipaajankin nimi olisi kiva. 🥰
      Ikävä
      94
      1380
    5. Alkanut tuntua siltä

      Että taisi olla kusetusta koko homma alusta saakka.
      Ikävä
      124
      1097
    6. 6 vkoa kulunut ilman sua

      …ihme että olen vielä hengissä. 😔 Kyynelillä pessyt lattioita. Rakastan ja odotan sua ikuisesti❤️Projekti jäi kesken jo
      Ikävä
      8
      901
    7. Viestisi kaipaamallesi ihmiselle

      Mitä ajattelet tilanteestanne tänään?
      Ikävä
      65
      882
    8. Nii, mites ne

      Hampaat??
      Ikävä
      66
      857
    9. Joululahja/Jouluntoivotus

      Millainen kaivatulle
      Ikävä
      75
      798
    10. Salailu jatkuu, poliisi tutkii

      Nykyään Pienimäki toimii Ylitornion kaupunginjohtajana. HS tavoitti hänet puhelimitse. Pienimäki korosti, ettei ole enää
      Ähtäri
      17
      741
    Aihe