Sähköautojen hinnat romahtavat

Jo eilen uutisoitiin, että uusien sähköautojen hinnat putoavat rajusti muutamassa vuodessa mm akkujen halpenemisen ja tuotantoteknologian vuoksi.
Sehän tarkoittaa sitä, että tänään ostettu sähköauto on kolmen neljän vuoden päästä lähes arvoton.
Toisaalta kun polttomoottoriautojen tuotantoa vähennetään niiden kysyntä kiihtyy ja hinnat tulevat nousemaan. Varmimmin säilyttää arvonsa moderni dieselauto, jonka moottori toimii myös biopolttoaineella.
Patteripllet pöksyt tutisevat.
362
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Autoa tuskin kannattaa muutenkaan ostaa arvon säilymisen takia. Kaikkien autojen arvo romahtaa muutenkin muutamassa vuodessa, joten jos uutena ostettua autoa aikoo pitää esimerkiksi yli 10 vuotta, on hankintahinta tärkeämpi asia kuin arvon säilyminen.

Vaikka toiset autot säilyttävät arvonsa paremmin kuin toiset, normaalien autojen arvo on murto-osa 10 vuoden päästä. Eli käytännössä arvon paremmalla säilymisellä ei enää sitten suurempaa merkitystä ole. Tietenkin keräilyautot ovat oma kategoriansa, mutta tavisautot menettävät aina arvonsa.

Itse ainakin, jos ostaisin auton uutena, käyttäisin sitä todennäköisesti yli 10 vuotta. En kuulu sellaisiin ihmisiin, joka vaihtelee autoa muutaman vuoden välein. Tuo mainittu 4 vuotta on minulla kännykän käyttöaika.

Äänestä
  • Lisään... Ja tuo oli spekulaatiota. Viimeisinä kuukausina akkumateriaalien hinta on pikemminkin noussut. Ja lisäksi kysyntä ylittää vielä tarjonnan, mikä sekin nostaa hintoja. On erittäin epätodennäköistä, että merkittäviä alennuksia sähköautoissa tulee muutamaan vuoteen, mutta tekniikka toki parantuu.

    Teslakaan ei ole vuosiin alentanut autojensa hintoja ainakaan USA:ssa ja muuallakin vain parilla markkinalla. Model 3:ssa lähtöhinta on jopa kasvanut, koska halvin malli poistettiin myynnistä.

    Äänestä

Markkina-analyytikot ovat usein oikeassa. Nyt 60ke maksavan sähköauton saa reilun kolmen vuoden päästä alle 40 ke uutena. Nyt on vaan hetkellinen pula materiaaleista, mutta uusia akkutehtaita ja kaivoksia pystytetään kovalla vauhdilla.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

Jo eilen uutisoitiin, että uusien sähköautojen hinnat putoavat rajusti muutamassa vuodessa mm akkujen halpenemisen ja tuotantoteknologian vuoksi.
Sehän tarkoittaa sitä, että tänään ostettu sähköauto on kolmen neljän vuoden päästä lähes arvoton.
Toisaalta kun polttomoottoriautojen tuotantoa vähennetään niiden kysyntä kiihtyy ja hinnat tulevat nousemaan. Varmimmin säilyttää arvonsa moderni dieselauto, jonka moottori toimii myös biopolttoaineella.
Patteripllet pöksyt tutisevat.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu