Miksi ihmeessä sellaisten ihmisten, joilla ei ole koskaan ladaa ollut, pitää tulla kertomaan miten huono auto lada on? Tämä on keskustelupalsta, ei parjauspalsta. Tarjoan kaikille pullakahvit, jotka osaavat kertoa hyväksyttävän vastauksen kysymykseeni. Järjenkäyttö ei ole suinkaan kiellettyä!
Kertokaapa
eegee
10643
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 10
Vanhimmat
Yksi syy saattaa olla se, että tyhmille (kukaan, jolla ÄO on suurempi kuin kengännumero, ei osta Ladaa) ja köyhille (jos ei ole varaa kuin Ladaan, niin huonosti menee) vittuilu on hersyvän hauskaa;-)
Ainoa asiaan liittyvä haaste on tehdä piruilusta niin helppotajuista, että ladakuskikin ymmärtää joutuneensa pilkan kohteeksi.
PS. Tämähän oli hyväksyttävä vastaus, joten mites se olikaan niiden pullakahvien kanssa? 1 pala sokeria ja loraus maitoa, kiitos!
opiskelija olen, mutten köyhäopiskelijä, tienasin niin hyvin viime kesänä että muita hirvittää. olis ollu varaa vastaaviin japsuihin tai esim saksalaiseen. mutta ajattelin järkeillä ja ostin ladan, koska tekniikan tunnen niin hyvin että ite pystyn sille tekemään kaikki mitä koskaan siihen tuleekin.
koko autoon on menny vuoden aikana noin 1300e rahaa, johon kuuluu 2renkaat ja tulpat käret öljynsuodin öljyt BENSAT tietenki auto ite.
minkälaisen auton saa 1300e? ei kummosta.
minä sain auton bensat mitä nyt luettelin kannattaa miettiä. ei tarvi harmitella miksei mene katsastuksesta läpi ku etu käteen tietää mitä pitää säätää ennen leimalle menoa.
Tuo oli hyvä pointti. Harvoja autoja pystyy remppaamaan maalaisjärkeä käyttäen, lada on yksi sellainen. Huollot ja korjaukset pystyy tekemään itse ja hintakaan ei ole paha. Täytyy lupautua tarjoamaan noin järkihommasta pullakahvit =)
käyhä hörppään pulla kahvet. lisäisisin vielä yhden seikan tuohon mun tarinaan,
jos ei osaa ite mitään ladalle tehdä, niin sitä ei kannata edes katsoa.
nimittäin korjaamo käynnit voi olla kalliita, paitsi itsellä on käynyt hyvä tuuri ja on sattunu viaton suht kulkupeli
Eikös kuitenkin kysymyksesi, johon vastaamisesta ne pullakahvit lupasit, kuulunut seuraavasti: "Miksi ihmeessä sellaisten ihmisten, joilla ei ole koskaan ladaa ollut, pitää tulla kertomaan miten huono auto lada on?"
Sitten joku, joka ei korkeahkosta älykkyysosamäärästään (132 on korkeahko, ei kuitenkaan mitään Mensa-tasoa) huolimatta osaa kirjoittaa edes yhdyssanoja, kehuu Lada-valintaansa perustellen sitä vain ja ainoastaan kustannuksilla.
Siihen sinä toteat, että "Tuo oli hyvä pointti".
Tällaisen jälkeen on kenenkään turha ihmetellä, miksi ladakuskeja pidetään yksinkertaisina.
älykkyysosamamäärä on tuo, mutta äidinkieli on kolmonen :)
yritän välillä kertoa potentiaalisille Ladan ostajille ja tietenkin omistajille että Lada on vaarallinen auto. Minusta ne pitäisi saada mahdollisimman nopeasti pois liikenteestä. Älkää säästäkö autoilussa ajamalla niillä vaan laittakaa hiukan enemmän rahaa turvallisempiin autoihin.
Tarkoitan vaarallisuudella sitä että Ladoissa ei ole kunnollisia ajo-ominaisuuksia, siinä ei ole kunnollisia jarruja ja ainakin vanhemmissa ohjaus on kuin kivireki. Tämä kaikki siis verrattuna nykyautoihin. Kolaritilanteessa Lada on tietysti aivan pommi koska siinä ei ole minkäänlaista turvavarustelua. Joo, tiedän että uusimmissa on jo jonkinlaista airbagia.
"Älkää säästäkö autoilussa ajamalla niillä vaan laittakaa hiukan enemmän rahaa turvallisempiin autoihin."
Kuinkahan monta ihmisuhria on ollut seurauksena siitä, että joku on tuntenut ajavansa "turvallisemmalla autolla"?
ajan hyvin ennakoivasti ja rauhallisesti. Turvavarusteista kuten esim. kahdeksasta turvatyynystä en kuitenkaan tinkisi enää. Toisaalta kun auton ajo-ominaisuudet ovat vielä kunnolliset en ole vaaraksi muillekaan. Kaikkien järjenjuoksu ei kuitenkaan kulje samalla tavalla, se on totta.
Lada 1300L:n ja Polski Fiatin ent. omistajana varoitan molemmista kanssa ihmisiäni vakavasti tyyliin "jos on auto Hillman, parempi ilman".