Vaikeaa

Miten kummassa saisin elämänsyrjästä kiinni. Kahden vakavan sairstumisen jälkeen on usko tulevaisuuteen hieman mennyt. Haluaisin vaihtaa työpaikkaa, mutta en uskalla, jos sairaudet palaisivat. Haluaisin toisaalta opiskella lisää, mutta sama epävarmuuden tunne kalvaa. Tuntuu, että saa olla varuillaan koko ajan.
6305
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

molempia tarvitaan. Topakkuutta siinä, että, ei ainakaan minkään ulkopuolisen tahon tai mielipiteiden ajamana kannata menettää itseluottamustaan sen vuoksi, että on joutunut kohtaamaan sairauksia. Kun on joutunut terveytensa puolesta ahtaalle, voi asennoitua niin, että eihän sitä silloin tarvitsekaan täyttää pilkulleen kaikenmaailman vaatimuksia. Ihmisellä on oikeus niin sairastamiseen kuin terveenä olemiseenkin, eikähän kukaan tiedä, minä hetkenä sitä on sängyn pohjalla. Toipuukin paremmin kun on pikkusen taistelutahtoa, että nyt ollaan sairaita ja sillä siisti. Hellittäminen on sitten enemmän sisäinen asia, että oppisi päästämään irti omista täydellisyysvaatimuksistaan. Oppisi hellittämään, hellimään ja paijaamaan itseään. Jos ei toiset osoita tukea ja empatiaa niin itse ainakin voi. Ja kyllä se pian rupeaa näkymään ulospäinkin, että tuo tietää mitä tahtoo eikä anna sortaa itseään, etenkään silloin jos ei ole ollut fyysisesti tai psyykkisesti ihan sitä, mitä yleensä olisi.

Älä lähde minnekään sieltä töistä. Älä ainakaan vähään aikaan.

Äänestä
  • Kiitos myös sinulle vastauksestasi.

    Äänestä

Hei Apua Kaipaava,

Sairaudet tulevat elämäämme pysäyttämään meidät ja pakottamaan meidät ottamaan uuden suunnan tai osoittamaan epäkohtia omassa ajattelussamme. Ne ovat arvokas lahja näyttämään meille asiat jotka ovat pois tolaltaan. Sairauden laatu kertoo yleensä mistä on kysymys, jota et tässä määritellyt mutta voit miettiä sitä itsekin muutaman esimerkin kautta. Esim halvaantuminen osoittaa että olemme jollain tavalla kykenemättömiä liikkumaan eteenpäin, reuma osoittaa katkeruutta (elimistössämme on kirjaimellisesti kuona-aineita eli happamuutta joka estää nivelten joustavan toimisen:joustavuuden), verenpainetauti osoittaa agressiota ja painetta sisällä, joka ei pääse ulos (painetta suonistossa) jne. Eli pystyt itsekin miettimään omien vaivojesi henkisiä vastineita vastaavaalla tavalla. Kiitä niistä ja näe ne enemmänkin opettajina ja suunnannäyttäjinä, ilman niitä et tietäisi mikä on pielessä. Ja siksi niitä on turha pelätä, koska kun ajatus selviää, et tarvitse enää sairauksia näyttämään sinulle epäkohtia niissä asioissa.

Siksi sinun pitäisi unohtaa pelkosi ja ymmärtää että se on turhaa. Älä lamauta itseäsi pelolla, se syö kaikki voimavarasi ja aiheuttaa pian lisää vaivoja. Sen sijaan keskity itsesi rakastamiseen ja itsetuntemukseen. Kun opit oman tapasi reagoida sairauksilla, ymmärrät miten pääset niistä eroon.

Uskalla elää unelmasi ja toteuttaa niitä. Mikään muu ei ole esteenä kuin omat epävarmuutesi. Kun luotat siihen että olen ansainnut kaiken mahdollisen maallisen hyvän- niinkuin me kaikki olemme- voit luottavaisin mielin ilman epäilyksiä alkaa toteuttaa toiveitasi. Ja usko, saatkin sen mitä haluat, kunhan et epäile sitä!

Älä siis anna pelkojen hallita sinua vaan hallitse sinä niitä! Kiitä niistä upeista vaikeuksista, sillä niissä piilee avaimet etenemisesti ihmisenä.

tämä vastaus on aika abstakti, kun et maininnut asista tarkemmin. Eli mikäli haluat tarkennusta tai herää enemmän kysymyksiä, niin keskustelen mielläni lisää.

Rakkautta ja valoa lähettäen,
Dariel

Äänestä
  • Niin, kysehän on sairaudesta, jota kaikki pelkäävät ja on sanana jo kammottava, syöpä x 2.
    Olenkin miettinyt, että sairastumiset olivat rangaistuksia eletystä elämästäni. On kyllä pakottaneet ottamaan uuden suunnan elämässäni. Elän terveellisemmin kuin aiemmin ja en ota elämää ihan itsestäänselvyytenä.

    Ehkä olisi vaan yritettävä elää elämää ajattelematta uusiutumista.

    Äänestä

Hei. Saatan olla väärässäkin, mutta minun mielestäni sairauden pelossa ei voi jättää elämäänsä elämättä. Jos haluat vaihtaa työpaikkaa, tee se. Jos haluat tehdä jotain muuta, tee se. Kun elät niinkuin haluat, on henkinen olosi parempi ja se myös ehkäisee sairauksia. Tosin yritä valita tekemisesi myös sen mukaan, ettet ryhdy sellaiseen hommaan, jonka tiedät olevan liian raskasta ja stressaavaa. Kuuntele kehoasi ja tunteitasi, luota niiden viesteihin äläkä anna pelon hallita elämääsi. Onnellista elämää sinulle:-)

Äänestä
  • Totta puhut. Elämää on yritettävä vaan elää, eikä antaa peloille valtaa liiaksi.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


apua kaipaava kirjoitti:

Miten kummassa saisin elämänsyrjästä kiinni. Kahden vakavan sairstumisen jälkeen on usko tulevaisuuteen hieman mennyt. Haluaisin vaihtaa työpaikkaa, mutta en uskalla, jos sairaudet palaisivat. Haluaisin toisaalta opiskella lisää, mutta sama epävarmuuden tunne kalvaa. Tuntuu, että saa olla varuillaan koko ajan.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu