Kivilahti Kaarinan perintöriita

Karma on bitch. Siinä näkee tämäkin seurapiirirouva kun yritti pitää miehensä erossa aikaisemman liiton lapsista. Voin vain kuvitella lasten tuskan ja samoin isän, joka joutui salaa pitämään lapsiin yhteyttä. Paha saa palkkansa eli jää ilman perintöä.
16685
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 16

Vanhimmat

Karmako kosti?

Äänestä

Juurikin näin 👍🧐

Äänestä
  • Karma. Kyllä se oli mies ite joka päätöksen teki .ei karma

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Karma. Kyllä se oli mies ite joka päätöksen teki .ei karma

    Mies kosti haudan takaa....

    Äänestä

Leskelle kuuluu tasinko (ellei ole testamenttia).
Lisäksi leskeneläkkeen miehensä jälkeen ja kai sitä omaakin eläkettä on tienattu, jos YEL on hoidettu.
Rouva saa jäädä asumaan yhteiseen kotiin. Mitäs 80-kymppiä lähestyvä muuta tarvitsee.
Ehkä ajatutus on se, että jos massia olisi tullut, hänen jälkeensä tyttäret saisivat sen.
Miehen teko pitää lapset tasa-arvoisena.

Äänestä
  • Oli testamentti,siitähän nyt riidellään

    Äänestä

  • Samaa mieltä. Mitä se vanha haahka olisi niin paljolla rahalla enää tehnyt? Varmaan saa testamentin ulkopuolelta ihan riittävästi rahaa. Myyköön asuntonsa ja muuttakoon pienempään jos on rahan tarvetta.

    Äänestä

  • Samaa mieltä. Mitä se vanha rouva olisi niin paljolla rahalla enää tehnyt? Varmaan saa testamentin ulkopuolelta ihan riittävästi rahaa. Myyköön asuntonsa ja muuttakoon pienempään jos on rahan tarvetta.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Samaa mieltä. Mitä se vanha haahka olisi niin paljolla rahalla enää tehnyt? Varmaan saa testamentin ulkopuolelta ihan riittävästi rahaa. Myyköön asuntonsa ja muuttakoon pienempään jos on rahan tarvetta.

    Jättänyt omille tyttärilleen !

    Äänestä

Kolme kanaa kotkottaa,ihan turhaan
Juristit vaantienaa. Testamentti mikä testamentti,sillä mennään.

Äänestä

Miehen teko pitää lapset tasa-arvoisina.Kuten täällä joku kirjoitti ja niin se pitää mennäkkin.Jos vanhemat eroo,miksi pitää lapsia siitä rangaista ja erotaa heidät kaikessa?Sama jos yksin asuva äiti,riitantu tytären kanssa.kun hoitaa mumon roolissa tytären lapsia ilolla rakkaudella.Maksaa ruuat,vaipat tutelit ja huokaisee lapset kasvaa!Helpotaa hoito vastuu ilmasiksi.Pamahta tytär paksuksi ja äiti kieltäytyy kolmen lapseen hoito.Revitään lapsen lapset pois ja mustamaalatan äiti,joka lopetti vain orja työn.Lapsilta vietiin oikeus 8vuoden jälkeen tavata mummo.Kun sukset mene aikuisilla ristiin: Pitääkö kostaa lasten kautta? Eikö tuo leski itse EI HYVÄKSYNYT puolison ensinmäisen avioliiton lapsia? Tunsivatko eds sisarukset toisiaan? Vai estikö ylivaltaisesti nyt leski lasten kohtaamisen pienenä,kun eri äidit?ps.huono suomeni anteeski kirjoitus virheet.

Äänestä
  • Voisiko tämä vanha rouva siis niitä eksänkin pieniä lapsia vai mikä tämä mummojuttu on?

    Äänestä

Vanhalla rouvalla on aikaa vaikka seistä leipäjonoissa.

Äänestä

Ei leski mitään peri....sille kuuluu jo puolet omaisuudesta,....,. Tämä on ihan normaali käytäntö..

Äänestä

Jos vanha leski olisi sen perinyt kokonaan niin lapset niin perinnöstä joutuisi lyhyellä ajalla maksamaan perintövero kahteen kertaan....

Leski maksaisi ensin 30 prosenttia ja sitten kun tämä kupsahtaisi niin lapset maksaisi taas 30 prosenttia jäljelle jäävästä perinnöstä eli tulisi vähän kuin tuplaverotus

Äänestä

pöö

Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

Karma on bitch. Siinä näkee tämäkin seurapiirirouva kun yritti pitää miehensä erossa aikaisemman liiton lapsista. Voin vain kuvitella lasten tuskan ja samoin isän, joka joutui salaa pitämään lapsiin yhteyttä. Paha saa palkkansa eli jää ilman perintöä.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu