Jostain syystä joku Tohmajärven kunnanhallituksen jäsen kirjoitteli paikallislehdessä Tohmajärven kunnan henkilöstön kotipaikoista. Perustuslaki takaa toki vapaan oikeuden valita asuinpaikkakunta. Valinta sinällään kertoo arvioista. Siis siitä mistä kannattaa esim asunto hankkia. Ei ainakaan Tohmajärveltä.
Samaisessa lehdessä oli haastateltu jossain muualla asuvaa työntekijää. Oli ollut hommissa kahdeksan vuotta, viisi vuotta vanhempainvapailla. Päivähoito sinällään on törkeä, ja se rytmitti ainakin ennen vanhemman tekemiset.
Kaikkiaan, Tohmajärvelläkin kannattaisi lukeavaikkapa Kuntalehteä. Todellisuudessa eläminen ja siihen sitoutuminen olisi se oikea ohje. Ja todellisuuttahan on väen väheneminen, joo, korona vähän jarrutti, työpaikkojen katoaminen, lasten ja nuorten palvelujen tarpeen väheneminen. Nyt on edetty turhuuksien tietä. Rakennnettu tyhjilleen jääviä tiloja.
Onneksi Keski-Karjalan virkahenkilöt ovat jo valmiiksi Joensuussa. Joo, Kitee on samassa veneessä. Onkohan siellä johtoryhmässä ketään paikkakunnalla kirjoilla olevaa. Tohmajärvellä lie yksi tai kaksi?
Selkeä viesti
Anonyymi
1
150
Vastaukset
- Anonyymi
KANNATTAA ENSIN OPETELLA ÄIDIN KIELI.NM TOLOKULLINEN MULLIKKA.??
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi
Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit986178KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!
STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti3495657Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?
On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei602673Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta
Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-20000117808521072098Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT1071808- 1251744
Puolen vuoden koeaika
Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro191623Tytti Tuppurainen nöyryyttää avustajiaan
Tytti Tuppurainen nöyryyttää SDP:n eduskuntaryhmän kokouksissa sekä avustajia että kansanedustajia. Hän nolaa ihmisiä ju1811290- 731197
Huomaatteko Demari Tytti ei esitä pahoitteluitaan
Samanlainen ilmeisesti kuin Marin eli Uhriutuu no he ovat Demareita ja muiden yläpuolella siis omasta mielestään331068