Pärjääkö Lapissa jo kesärenkailla? Olisi tarkoitus lähteä ylihuomenna pohjoiseen etelärannikolta. Täällä ollut kesärenkaat alla jo yli kuukauden.
Ilmatieteen laitoksen lumikartta näyttää, että lähes koko Lappi on vielä lumen peitossa.
Mikä mahtaa olla tilanne isoilla ja pienillä teillä?
Ilmatieteen laitoksen lumikartta näyttää, että lähes koko Lappi on vielä lumen peitossa.
Mikä mahtaa olla tilanne isoilla ja pienillä teillä?
Vastaukset 2
Vanhimmat
Eiköhän kaikki pikitiet (pääväylät) ole ainakin päivällä paljaita, mutta syrjemmällä pikkuteillä voi olla täysi talvikeli. Lumisade ja pakkasta voi tulla koska vaan.
Vähän tarkempi reitti siellä "ylhäällä" pitäisi tietää jotta saisit tarkan tiedon. Mutta jos olet vaan menossa johonkin hotelliin, niin eiköhän kesärenkailla pääse perille.
Kiitos vastauksesta.
Ajattelin ajaa ylös Posion kautta lähellä itärajaa, koukata jossain vaiheessa länsirajalle, poiketa Kilpisjärvelle ja tulla Tornionjoen kautta alas.
Eli lähden sitten huomenna matkaan, jos ja kun pääväylät päivällä sulia. Mutta mitään ”oikoreittejä” en lähde kokeilemaan pikkuteille.