Gsxr jakoketju

Paljonko mahtaisi olla -98 750gsxr:n jakopääketjun suositeltu vaihto km-määrä?
31565
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Ei ole vaihtosuositusta, vaihdetaan kun liikaa venynyt.
Huoltokirjasta löytyy ohjeet ns "service limit" mitta joka muistaakseni on 20 lenkin pituus työtömitalla mitattuna.
Käytänössä (Suzukeissa) ketjua tarvisee tosi harvoin vaihtaa, yleensä se vaihdetaan konerempan yhteydessa kun kone muutenkin on auki.
Siis jos se sun susna on alle 100tkm ajettu niin älä murehdi...

Äänestä

itselläni 93 ärrä ja mittarissa oli 52 tkm kunnes alkoi pitämään ketju ääntä ja vaihdoin sen ed viikolla ja oli sit täystuho enemmän kun lähellä. kiristäjä oli kokonaan tullut ulos pesästään niin ettei juuri toiminut kun laahaimena mitkä itsekkin olivat aivan loppu. jokunen milli lisää venymistä ni olis päässy ketju hyppimään yli rattailta. ammattimiäskin sano et 50 tkm mittaris ni kannattaa ruveta harkitsemaan vaihtoa.

Äänestä

Itsellä rupesi ketju pitämään aika pahaa mekkalaa tossa 40tkm jälkeen. En tiedä sitten mitä kaikkea sille tehtiin, myin siinä vaiheessa värkin pois.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


happo kirjoitti:

Paljonko mahtaisi olla -98 750gsxr:n jakopääketjun suositeltu vaihto km-määrä?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu