Jos lapsena tärykalvo on puhkaistu korvatulehduksen vuoksi, onko reikä umpeutunut vai onko se pysyvä?
Puhkaistu korva
Siili
41374
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Kyllä se minun mielestä on umpeutunut. Se puhkaistaan sen takia, että mätä pääsee valumaan ulos välikorvasta. Kivuliaampaa on, jos se puhkeaa itsestään... tulee suurempi reikä.
Jäi vähän epäselväksi, kun Remowaxin käyttöohjeessa varoitetaan, ettei tippoja tule käyttää "jos tärykalvo on puhkaistu". Ei oikein auennut tarkoitetaanko tuolla lähiaikoina puhkaistu vai ylipäätään puhkaistu.
Hei!
Kyllä reikä umpeutuu ajan kanssa. Multa on tosin lapsena puhkottu tärykalvot niin monesti, että niissä on pysyvät arvet ja tärykalvot ovat melko ohuet. Mutta varsinaista reikää tärykalvoon ei jää.
Renowaxin käyttöohjeessa varmaan tarkoitetaan sitä, että tippoja ei saa käyttää pian puhkaisun jälkeen. Eikä kannata: siskolla oli kerran korva kipeä ja hän päätti lääkitä kipua tipoilla. No, tärykalvo oli päässyt puhkeamaan itsekseen ja tipat valuivat reiästä liian syvälle korvaan. Ei siitä hengenvaaraa tullut mutta kuulemman ihan saatanalliset tuskat!
Kiitos vastauksista! Ehdin jo säikähtää, kun tippoja laittaessa se vaihe, kun neste valuu tärykalvolle asti, tuntuu todella inhottavalta. Kun huomasin tuon varoituksen, maalailin jo kauhukuvia siitä, mitän sisäkorva on Remowaxia täynnä.. ;)