Ranteet päivttäin kipeät ja usein todella kipeät. Kipu on selvästikin valtimokipua, minkä tunnistan, koska olen ollut sepelvatimoiden varjoainekuvauksessa, jossa pistetään reikä rannevaltimoon, johon tähystinkatetri asetetaan.
Oireet alkaneet vähitellen vasemman käden pikkusormen pistelynä ja puutumisena ja vähitellen myös muissa sormissa molemmissa käsissä samanlaisia oireita. Myös kammenissä nyt oireita ja olkavarsien puolellakin alkanut tuntua oireita.
Jaloissa (jalkaterissä, varpaissa ja jonkin verran nyt myös pohkeissa) vakavia pistely ja puutumisoireita..
Päässä tuntuu päivittäin myös kipua eri kohdissa ja valtimokivun tunnistan siitäkin.
Ateleskleroosi todettu viime vuoden marraskuussa ja sepelvaltmoissa ahtaumia.
Kertokaa mitä tahansa valtimotaudista tiedätte. Minmkaöaiselle lääkärille kannattaa hakeutua ja onko diagnoosi helppo tehdä, vai tarvitaanko kallita tutkim,uksia?
Valtimotauti?
5
865
Vastaukset 5
- Anonyymi
Minulla alkoivat hermostolliset tai/ja verenkiertohäiritöt ja oireet siis vähitellen pikkusormista ja ovat nyt levinneet koko kämmeniin (kämmenet ja sormet ovat turvoksissakin) ja kyynärvarsiin ja on lihasheikkoutta ja lihaskipua. Myös päässä tuntuu jonkin verran minulle poikkeuksellista jatkuvaa kipua ohimoilla ja ajoittain muuallakin päääsä hetkellisesti (valtimnokipua?).
Nämä saattavat olla sydänoireita, mutta kun hiljattain kävin tutkimukissa, jossa sydämen LADb todettiin 60% ahtautuneeksi, niin kösi- ja jalkaoireet jäivät potilaskertomukseen kirjaamatta. Tämä tapahtui jo toistamiseen kyseisessä sairaalassa.
Sydäntuntemuksia keskellä rintaa on päivttäin, mutta ei vehkä kuitenkaan arsinaisia infarktioireita. Ohimokivun uskon johtuvan sydämestä ja jonkinlaisia tuntermuksia on sydämen ja pään välilläkin.
Onko täällä kenelläkään ollut sydämen LADb ("Widowmaker") 60% ahatautunut ja aiheuttanut vakavia oireita? - Anonyymi
Neuropatia? Onko sinulla diabetes?
- Anonyymi
Ei ole diabetesta ja oireet liittyvät jollakin tavalla verenkiertoon. Sydämessäni on siis valtimotauti todettu, mutta muualta ei ole tutkittu. Pahenevat puutuimis- ja kipuoireet oireet käsissä ja jaloissa. Nyt kämmnenet ja sormet jo turvoksissakin. Vrenpaine ilmeisesti laskee toisinaan niin alas että lihasheikkouttakin ilmenee siten, että kävelykin jo vaikeutuu. Yllhäällä reisinivelissäkin tuntunut viimeaikoina kipua kävellessä.
Rinta värisee ja täriseekin välillä kun sydän hakkaa vimmatusti, mutta välillä ei sitten tunnu juuri mitään kun sydäntä kämmenellä "kuuntelee". Sydämen vajaatominta voisi ehkä olla yksi vaihtoehto.
Mitähän tämä voisi olla?Älkää arkailko esittää arvleiuja. On tietystikin mentävä lääkäriin, mutta turhiin käyntehin ei oikein ole enää varaa ja tietoa on vaikea löytää tästä aiheesta. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Ei ole diabetesta ja oireet liittyvät jollakin tavalla verenkiertoon. Sydämessäni on siis valtimotauti todettu, mutta muualta ei ole tutkittu. Pahenevat puutuimis- ja kipuoireet oireet käsissä ja jaloissa. Nyt kämmnenet ja sormet jo turvoksissakin. Vrenpaine ilmeisesti laskee toisinaan niin alas että lihasheikkouttakin ilmenee siten, että kävelykin jo vaikeutuu. Yllhäällä reisinivelissäkin tuntunut viimeaikoina kipua kävellessä.
Rinta värisee ja täriseekin välillä kun sydän hakkaa vimmatusti, mutta välillä ei sitten tunnu juuri mitään kun sydäntä kämmenellä "kuuntelee". Sydämen vajaatominta voisi ehkä olla yksi vaihtoehto.
Mitähän tämä voisi olla?Älkää arkailko esittää arvleiuja. On tietystikin mentävä lääkäriin, mutta turhiin käyntehin ei oikein ole enää varaa ja tietoa on vaikea löytää tästä aiheesta.Lisään tuohon vielä, että rinnanalueella on koko ajan tuntemusta, jota on vaikea kuvailla sanoin, mutta varmaa on, että kaikki ei ole ihan kohdallaan ja kipua tunutuu myös päässä ja etenkin vasemmalla ohimossa päivittäin. Päänsärkyä on jatkunut nyt muutaman viikon. Ja rasitusrintakipua on myös mikä ilmenee pidempään kävellessä.
- Anonyymi
Eiköhän kardiologi ole oikea osoite ? Terveyskeskuslääkärin pitäisi tietää
minne lähetteen laittaa. Jos yksityiselle menisin, menisin kardiologille,
kardiologeilla on sydän- ja verisuonitaudit.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Herkkyydestä
Toisessa ketjussa toivottiin keskustelua herkkyydestä. Aloitan omalla näkemykselläni. Mielestäni herkät ihmiset ovat l237749- 67655
Arvaako kukaan?
"Humalojalla metalliromun keräyspaikalla on kulkenut pitkin kevättä ja kesää joku henkilö, joka on vienyt sieltä kymmeni36610Tuntuu pahalta meidän molempien puolesta
Anteeksi, että olen tällainen pelkuri. En vaan usko rakkauteen enää miehen ja naisen välillä omalla kohdalla. Tiedän, et34538En pyytele enää koskaan anteeksi mitään sinulta
Olet ollut kohtuuttoman kylmä ja tyly tilanteeseen nähden.45427- 30424
- 38416
Olen kiinnostunut sinusta, en seksistä
Vihjailuja toiseen suuntaan on tullut niin paljon, että asia on korjattava. En näe sinua esineenä, vaan hienona persoona27406- 37387
- 41371