Tarkoitus palkata kirvesmiehet tuntipalkalla. Mikä on normaali käytäntö palkallisen ajan suhteen? Kahvitunnit kuuluu tietenkin pitää, mutta ovatko ruokatunti ja matka-ajat palkallista vai palkatonta?
Onko näissä eroa jos palkkaan miehet firman kautta tai suoraan?
Onko näissä eroa jos palkkaan miehet firman kautta tai suoraan?
Vastaukset 4
Vanhimmat
laskun jos otat firman kautta, ehdot pitäisi sopia etukäteen.
Ja työtunneista vain maksetaan jos otat tuntipalkalla miehet, riesana kaiken mailman pidätykset ja vakuutukset.
se, että maksat vähemmän, jos otat miehet palkoilliseksi.
Rakennusliike ottaa välistä ja tietääkseni se arvonlisävero jää myös pois.
Hintaero voi olla 30-40 %, melko paljon riesojen hoitamisesta?
Tämmöinen käsitys minulla on, kertokaa te, jotka tiedätte paremmin lisää.
niin tulee homma tehtyäkin kohtuu hinnalla.
työnanataja maksaa palkan kahvitauolta, ruokis on omaa aikaa. matkat on niin kuin ne sovitaan yleensä omaa aikaa, mutta tavaranhaku aiheuttaa kilometrikorvauksen työajallakin ja työkaluistakin voi jotain pyytää jos kehtaa.
sitten vielä sotut, vakuutukset, ennakonpidätykset yms kulut..
firmalle maksat tietyn hinnan tietystä työstä ja voit sopia kauanko hommaan käytetään aikaa eli oikeastaan urakkana, mutta sulle ei tule muuta maksettavia asioita vaan firma hoitaa ne
Jos olet työnantajana, vastaat itse työn laadusta. Tällöin joudut maksamaan normaalin palkan myös virheellisesti tehdyn työn uudelleen tekemisestä.
Urakalla maksat ehkä enemmän, mutta voit sitten vaatia, että työ tehdään tip-top, vaikka sitten sataan kertaan uusittuna. Hinta tietenkin pitää.
Tämä on mielestäni hyvin olennainen ero urakan ja työsuhteen välillä. Halvemmalla työnhinnalla jää siis myös riski rakennuttajalle itselleen.