miten menetellä, kun pyysin auton korjauksen kustannusarviota vikojen korjaamisesta eräältä korjaamolta ja pyysin soittamaan paljonko korjaus tulisi maksamaan, että kannattaako korjauttaa vanhaa autoa, niin mitään soittoa ei kuulunut ja auto oli korjattu kalliisti. ilmeisesti ei korjaajalle ollut mennyt perille, että pyysin vain kustannusarviota. en olisi korjauttanut jos olisin tiennyt miten paljon tulisi maksamaan. maksoin laskun, mutta auto ei toiminutkaan, soitin korjaamolle, niin sanoivat että pitää jokin osa uusia. joudunko maksamaan vielä uuden osan ja asennuksen vai miten menetellä. ajattelin ottaa yhteyttä kuluttajan suojeluun.
auton korjaus
5
404
Vastaukset
- Anonyymi
Tottahan sinä maksat, vai luuletko että korjaamo maksaa sinun autoon tulevat osat?
Jos sinulla ei ole mitään kirjallista työtilausta, niin turhaan valitat. - Anonyymi
Tällaisia ne on huijarikorjaamot.
- Anonyymi
ei kannattas huijata, kun ne menettää asiakkaita, kun sana leviää nopeasti. en ainakaan minä vie enää kyseiseen korjaamoon
- Anonyymi
Lähtökohta on se että korjaamot takovat tulosta. Huijaaminen sijalla yksi.
Itse pyysin kustannusarviota dieselautoon kun moottorin vikavalo syttyi.
Vika oli diagnostiikan mukaan turbossa sekä anturit katalysaattorissa 4 kpl .
Ohivirtausvrnttilli ja takaisin kierrätys venttiili rikki.
Hinta arvio minimi 7600€ + öljyt ja pientarvikkeet.
Menin hölmöyksinäni kysymään että saanhan minä ne vanhat osat.
Ei niitä luovuovuteta asikkaalle ne ovat vaihto-osia, jos osat haluaa itselle niin hinta on kolminkertainen. No ei tullut sopimusta.
Latasin kytkentäkaavat ja vikakoodit netistä OBD lukija oli ennestään itsellä.
Puolituntia tutkailin, ja päädyin yhteen osaan kumisessa imuputkessa.
Aloin selvittämään mistä osan saa. Osa oli Bos osa jonkamerkkiliike lupasi toimittaa 8 viikon odotusajalla hintaa 397,70€ . No en tilannut , marssin paikalliseen tarvikeliikkeeseen , sieltä löytyi hyllystä sama osa kuin alkuperäinen 11,50€ .
Ostin heti 2 kpl . Tulin kotiin , laitoin osan paikoilleen , ei hälytystä kaikki toimi ja toimii edelleen. Aivan 100% varmuudella minulta olisi laskutettu 7600€+ öljyt ja tarvikkeet.
Ehkä öljyt olisi vaihdettu ja 11.50€ osa .
Mitä tästä voi päätellä.
Kyllä syntyi korjaamoista hyvin himmeä kuva. Niin kovan paikan eteen en joudu että heidän apuaan olisin kyselemässä.- Anonyymi
Korjasin ammattikoulun jälkeen 3 v ihmisten autoja isossa merkkiliikkeessä. Maillä oli kunnia-asia, että työt tehtiin kunnolla ja huijaamatta. Monta kertaa olisi voinut helposti huijata, mutta ei sellainen tullut mieleenkään.
Toisen merkin isossa merkkikorjaamossa kaikki työt oli hinnoiteltu valmiiksi ja niitten mukaan mentiin ja oiottiin missä pystyttiin (asentajillakin jonkinlainen urakkapalkkahinnoittelu työn mukaan). Näitä susitöitä sitten tuntitaksalla korjattiin.
Pian loppui tuon naapuriliikkeen toiminta. Niin muuten sen "minunkin" liikkeen. En vain tiedä miksi, olin siihen aikaan aivan eri paikkakunnalla ja eri alan töissä. Puhuvat myytyjen autojen kysynnän hiipumisesta huonon laadun takia, toiset halliyhtiön kohtuuttumiksi nostetuista vuokrista, jotkut ei tiedä mitään kuten en minäkään.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 2142829
Yh:n pihalla aina eri auto
Ompa jännä seurata ohiajaessa, että millainen auto on nyt erään yksinhuoltajan pihassa. Näyttääpä siellä taaskin olevan1262702En vittujakaan enää välitä sinusta nainen
Toivottavasti en näe sinua enää koskaan. Jos näen, niin en ole näkevinäni. Et merkitse minulle enää mitään.781773Exän käytös hämmentää (taas)
Osaisivatko palstan herrat kenties helpottaa tulkitsemista? Toki naispuolisetkit saavat antaa tulkinta-apua, mutta nyt k2371332Olet minua
vanhempi, mutta se ei vaikuta tunteisiini. Tunnen enemmän kuin ystävyyttä. Olo on avuton. Ikävöin koko ajan. Yhtäkkiä va631308- 471098
- 991011
- 108861
- 46833
Susanna Laine paljastaa - Tästä farmilaiset yllättyvät joka kaudella: "Ettei olekaan niin paljon..."
Farmi Suomi vie Pieksämäelle maaseudulle ja suosikkirealityn juontajan puikoissa on Susanna Laine. Uudella kaudella muka6833