Amfetamiinin käyttö ilman halua "päihtyä"

Anonyymi

Moi,

Käyttäkö täällä kukaan muu amfetamiinia muuhun kuin päihtymys tai viihdetarkoitukseen? Olen nyt noin kuukauden käyttänyt liki päivittäin pienen määrän amfetamiinia, jotta ylipäätään saan silmät auki. Olo on paljon skarpimpi, eikä tarvi nukkua päiväunia joka päivä.
Mulla on todettu ADD oireita ja saan kohta virallisestikin lääkityksen. Eli mulle amfetamiini toimii pikemminkin pään selvittäjänä, kuin päihteenä. Ajatus on paljon selkeämpi ja saan asioita tehtyä loppuun asti. Olen muutoin täysin absolutisti. Ollut jo 16 vuotta. Koskaan ei ole ollut ongelmaa päihteiden kanssa ja olen ollut siinä luulossa, että kun vetää huumeita, niin niistä menee pää sekaisin. Nyt on kyllä ajatus muuttunut sen osalta.

Olen lapsuudesta asti ollut kestoväsynyt. Aina vaan nukuttanut ihan hulluna. Alkoholi sai myös aikaan sen, että olin vieläkin väsyneempi. Siksi lopetin kokonaan.

Olen ihan normaalisti päivätöissä ja muutenkin luokittelen itseni ihan normaali ihmiseksi. En halua mitenkään glorifioida huumeiden käyttöä, mutta ainakin mun kohdalla on ollut vaan pelkkiä hyviä kokemuksia. Lauseiden tuottaminen on muuttunut helpommaksi, kun ei sekoile sanoissa.

Ja kun ollaan Suomi24 palstalla, niin tiedän, että kommenteissa tulee paskaa niskaan, mutta jos joku kohtalotoverikin löytyisi :)

8

1526

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Mites yöunen laita

      • Anonyymi

        No ei hirveän merkittävää vaikutusta. Unen tarve vähän vähäisempi, mutta noin 7h nukun joka yö.


    • Anonyymi

      Joo, täysin sama juttu mulla. Mä oon myös neurologisesti poikkeava ja lääkärit määränneet pitkään esim ketipinoria ja escitoparmia. Mutta ne on vaan lamauttaneet ja vieneet tunne-elämän ja veltostuttaneen. Nyt kokeillut kans amfepohjaista lääkettä päivittäin ja elämänlaatu ja olo parantuneet älyttömän paljon. Saanko udella millaista amfea oot kokeillut ja millä annoksilla? Itse en myöskään hae päihtymystä vaan toimintakykyä ja virkeyttä.

      • Anonyymi

        Edelliseen vielä että mun ongelmana ollut aina kans jatkuva väsymys. Ruokailut, liikunta ym. Kunnossa. Töissä käyn enkä Alkoa käytä ollenkaan kun sekin vaan väsyttää.


    • Anonyymi

      Moro! Mulla ollut täysin sama kokemus amfesta. Viime vuonna tajusin että mun mielen oireet viittaavat vahvasti add:hen ja kokeilin amfea ekaa kertaa lääkinnällisessä tarkoituksessa kun aikasemmin käyttänyt sitä satunnaisesti vain viihdetarkoitukseen ja huomasin että se helpotti oloa juuri kuten sinullakin (sekoilu sanojen kanssa loppui ja sain hommatkin tehtyä loppuun asti kun aina ennen jäänyt kesken). Muutama vuosi sitten tuli viihdetarkoituksessa vedettyä amfea 2 viikkoa putkeen ja tunsin kuinka psyykkinen koukku aineeseen alkoi syntyä jo 2 viikon vetämisen aikana ja sen jälkeen en hetkeen koskenut kyseiseen aineeseen koska en halunnut jäädä koukkuun. Nyt oon miettinyt että kävisin lääkärillä ja koittaisin saada add diagnoosin ja lääkityksen koska keskittymishäiriöt haittaa jo niin paljon elämää/opiskelua. Onnistuitko saamaan kuinka helposti diagnoosin ja lääkityksen add:hen? Oon kuullut että aikuisiällä on vaikeampi saada diagnoosia ja kun itellä masennus niin pelkään että lääkärit vaan laittavat keskittymisvaikeudet masennuksen piikkiin eikä add oireita edes tutkita tai oteta todesta sen takia. Ja tuosta amfen annostuksesta vielä, jos hyvälaatuista tavaraa niin itsellä pienellä toleranssilla 0,05g oli ihan maksimi annos aamulla otettavaksi, jos otin yli tuon annostuksen niin valvoin koko seuraavan yön.

      Tsemppiä sinne! Koitan ite ny varata aikaa lääkärille lähiaikoina ja koitan saada tän asian hoidettua ettei tarvis epäluotettavien pirimyyjien jauhoja ostaa kun ei koskaan tiiä mitä muuta paskaa niihin on tungettu :)

    • Anonyymi

      Sain aikanaan laihduttamiseni alkuun amfetamiini avusteisesti.
      En tiennyt, enkä tiedä kaveriltani saamieni kapselisen a-pitoisuudesta tai määrästä.
      Kuitenkin, kun aamulla sokerittoman teen ja päällystämättömän reisumiehen jälkeen elin vedllä ja vissyllä ja myöhään iltapäivällä söin pari reissumiestäsellaisenaan niin nälkä ei yllättänyt jos ei joutunut ruuan ääreen. Sitähän osasi välttää.
      Jonkin ajan kuluttua menivät yöunet sekaisin. Heräsin öisin. Ei kusettanut, ei nälättänyt, ei naitattanut eikä nukuttanut.
      Lopetin kapseleiden käyttämisen mutta vatsa oli jo tottunut uuteen rytmiin ja saatuani painoa pois 16kg aloitin varovaisen totuttelun normaaliin, ennalta suunniteltuun elämään. Paino pysyi kurissa kaikki tupakointivuoteni.
      Jatko on toinen juttu.

    • Anonyymi

      Käytin laadukasta katupiriä vuosia tietyillä Annoksilla ruokasoodan kanssa, ett olisi muka empi vaikutus ja pidempi.mut. Nykyää on reseptillä 70mg elvanset heräsessä ja tarpeentullen 5mg attentin. Olen pystynyt keksittymään elämässä asioista jota nautin tehdä, työnteosta jne. Mitkä ennen puuttu. ainoastaan ketamiinu, pstkedeelit ja hatsi ja Ekin tietyssä seh and settingissä on jäänyt. Olen ylpeä itsestäni mietitte mitä tahansa

    • Itse en juo, en polta kannabista, en käytä hitaita, mutta käytän säännöllisesti amfetamiinia, on minulle lääkettä, ei paniikkihäiriötä, ahdistusta, ei pelkotiloja. Olen itse asiassa ns. normaali pireissä.. en edes kärsi laskuista tai vieroitusoireita, tiedän rajani ja osaan pitää taukoa ajoissa, eli, piri on parasta...

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Turussa Varissuolla bussikuski ajoi lapsen yli lapsi kuoli

      Poliisi " Epäilee " kuskia törkeästä liikenneturvallisuuden vaarantamisesta ja törkeästä kuolemantuottamuksesta.
      Maailman menoa
      452
      2947
    2. IS: Väitöstutkimus - Pyöräilybuumi oli pelkkä kupla!

      Pyöräilybuumista paljastui karu totuus Väitöstutkimuksen mukaan suuri suomalainen pyöräilyrenessanssi olikin vain pelkk
      Maailman menoa
      104
      2162
    3. 170
      1776
    4. Martina Aitolehden Victoria-tytär, 16, tietää riskit - Teki silti yllättävän päätöksen

      Victoria Eerikäinen on Martina Aitolehden ja Esko Eerikäisen tytär. Hän on yksi Nepot-sarjan tähdistä. Sarjan kuvausten
      Suomalaiset julkkikset
      18
      1672
    5. Ilman Stadia Suomessa ei olisi kunnon lihajalosteita

      HK, Helsingin makkaratehdas, Votkin, mitä näitä nyt onkaan. Böndellä ei ole kunnollisia jalostajia.
      Maailman menoa
      102
      1627
    6. Apostolit kastoivat eri tavalla kuin kirkko

      Raamatussa on kaksi ristiriitaista kastekaavaa. Toinen ei voi olla oikea. Kumpi on alkuperäinen? "Menkää siis ja tehkää
      Kaste
      459
      1268
    7. Olen varattu

      Kihloissa ja menemme naimisiin. Anteeksi💔
      Ikävä
      147
      1164
    8. Vastuunkantoa

      Nyt kun Ähtäri on historiansa pahimmassa kriisissä, päättäjä luikkii perunakellariin: "Eronpyyntö kaupunginvaltuuston pu
      Ähtäri
      52
      1120
    9. Ruohonpolttoa Suomussalmella

      Poikaporukka oli kuullut että ruohonpoltto on muotia, joten Kirkkopuistossa oli tekoruohoa poltettu. Ketkä liene asialla
      Suomussalmi
      44
      992
    10. Alavuden Ähtärin kylä 1.1.2028

      Ketä saamme kiittää tästä?
      Ähtäri
      38
      989
    Aihe