allekirjoita tämä

tällä listalla haluamme huumeosion pois Suomi24:n keskustelupalstalta. tämä sivu on täynnä sellaisetn ihmisten kirjoituksia, jotka ihannoivat huumeita ja niiden käyttöä. lisäksi he levittävät hamppumarssinsa mainoksia ympäri jokaista muuta palstaa ja terrorisoivat koko Suomi 24:n sivustoa.

he väittävät kirjoituksissaan huumeiden olevan hyvästä ihmiselle. tunnen huumeiden käyttäjiä, ja yksikään heistä ei ole huumeiden käytön takia mm. työelämässä, vaan heillä on enemmän tai vähemmän rikollisuutta taustallaan. lisänä on erilaiset hepatiitit, hiv sekä lukuisat sukupuolitaudit yms sekalaisten suhteidensa ja sekakäyttöjen seurauksena.

yhden naisen tiedän päässeen irti kun hän alkoi odottaa lasta. lapsi oli onneksi terve mutta nainen kärsii edelleen erilaisista oireita, eikä voi käydä tällä koulua eikä olla työssä vaan on sossun elättinä lapsensa kanssa.lapsen isällä on ulosotossa kymmeniä tuhansia euroja rikollisuuden ja erilaisten hörhöilyjen seurauksena. vankilakierre on jatkuvaa. heilläkin se alkoi hampun käytöstä "joka ei ole vaarallista". entä sitten kun se ei riitä?

huumeiden käyttäjät ovat luusereita, jotka hakevat rahaa sossusta ja rikoksia tekemällä koettavat olla jotakin, kun oma itsetunto on nollassa.
171206
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 17

Vanhimmat

oikeaa asiaa!! säännöissäkin lukee laiton, asiaton yms mutta mitä se tuollainen onkaan??

Äänestä
  • Niin kerroppas mikä on laitonta?

    Huumeista keskustelu?
    Hamppumarssista tiedottaminen?

    Äänestä

tosi kuin vesi, narkkarit eivät ole koskaan saaneet mitään hyödyllistä aikaan!

Äänestä
  • Kannatan ajatusta

    Äänestä

  • Marko Hinkkanen kirjoitti:

    Kannatan ajatusta

    Voi vittu, minä sitten puolestani leimaan kaiken tuulipukukansan kykenemättömäksi omaan ajatteluun ja
    kyvyttömäksi näkemään oman rajallisen maailmankuvan ulkopuolelle.

    Äänestä

Äänestä jaloillasi ja pysy poissa palstalta joka sinua ei miellytä. Ohje joka toimii jokaisella.

Palstan mahdollinen sulkeminen palvelisi ainoastaan sensuuria, joka tähtäisi mahdollisimman asenteelliseen ja niukkaan huumekeskusteluun -joka yhdistettynä nykypäivän trendeihin olisi täysin sietämätön tilanne.

Sen minkä sinä näet nyt "huumeihannointina" on aikuisten oikeasti pyrkimys oikoa varsin pahoin metsään mennyttä asennehuumevalistusta joka näköjään jyllää sinunkin päässäsi täydellä voimalla. Olet täysin oikeassa siinä, että osa ihmisistä jotka ovat kannabista käyttäneet -siirtyvät koviin aineisiin. Kysymyksessä on OSA ihmisistä, emme puhu mistään oletusarvosta. Tämä minua närästää, koska näkemyksesi kirjaimellisesti pissii niiden tuhansien rohdos -ja satunnaiskäyttäjien kengille, jotka eivät koskaan kohtaa ainuttakaan konkreettista haittavaikutusta paheksutusta tottumuksestaan. Ei bensaakaan kriminalisoida vaikka sitä jotkut imppaakin, eikö totta? Kyse ei ole aineen ominaisuuksista vaan y k s i l ö n ominaisuuksista liittyen päihdehakuisuuteen ja addiktioalttiuteen.

Näkemyksesi kannabismyönteisten yhteiskunnallisesta statuksesta menee sekin metsään. Sinä HALUAT uskoa näin koska syystä tai toisesta vihaat kannabista käyttäneitä. Kannabis ei ole syrjäytymisen synonyymi. Alkoholi, sekakäyttö ja kovat huumeet ovat niitä. Mitä korkeammalle akateemisessa pyramidissa, sitä suopeampia ovat ajatukset tästä aineesta. Mita alempana ollaan, sitä ennakkoluuloisempaa ja ahdasmielisempää suhtautuminen on. Miksi näin on, voit pohtia sitä ihan itse.

Lienet samaa mieltä siitä, että maassamme pitäisi pikaisesti tehdä sellaisia muutoksia, joilla edes jonkunlaista kontrollia saataisiin aikaiseksi siihen, millaisia aineita -ja missä mittakaavoissa olisi saatavilla. Asia pitäisi saada aikaiseksi ilman lisäkustannuksia. Myös ilman yksityisyydensuojan ja ihmisoikeuksien enempää loukkaamista. Sen sijaan että pohdit jonkun keskustelupalstan lopettamista, mikset pohtisi sitä, kuinka tämä onnistuisi?

Heihei

Naapurin äijä

Äänestä

Sensuuri- ja propagandakoneisto huutamaan taas täydellä teholla ja pilvipäät leireille Adolfin malliin!

Tuntuu että teillä kiihkoilijoilla ei ole sitten mitään korvien välissä.

Vedän kasvattamaani pilveä jo viidettä vuotta.
En ole koskaan saanut sakkoa edes ylinopeudesta.

Olen yrittäjä ja maksan valtiolle VITUSTI verorahoja vuosittain!
Sossussa en ole ikinä edes käynyt, työttömyyskorvausta olen nostanut elämäni aikana tasan yhden (1) kuukauden.

Voi että osaa vituttaa tollaisten urpojen "mielipiteet" ja maksaa niiden kakaroiden koulunkäynnistä!

Äänestä

kuule painuppa sanonko minne, jokaisella ihmisellä on mielipiteenvapaus on hyvä että asioista keskustellaan eikä niitä pidetä salassa, vai olikohan tää joku pelkkä vittuilu viesti...

Äänestä

Mielestäni täällä ei ole ollut kuin muutama trolli, jotka ovat muka ihannoineet huumetta, loput esim. kannabiksen kannalla olevat ovat puhuneet täyttä totta.

Äänestä

tyttäreni rakastui/ihastui viisitoista vuotiaana erääseen poikaan. ei poika ollut tytön ensimmäinen poikaystävä, mutta ensimmäinen, joka oli eri maailmasta. tyttäreni oli ennen kiltti ja luotettava. tämän pojan tavattuaan tavat muuttuivat.
ensin alkoi olla myöhästymisiä kotiintuloajoista, sitten pikkuhiljaa öisiä poissaoloja. tytön vaatteet alkoivat tuoksua ihmeelliseltä, kamalan hajuiselta.
tyttäreni kertoi poikaystävänsä käyttävän kannabista. tyttäreni vannoi, ettei hän menisi siihen mukaan. keskustelimme pitkät ajat ja tyttäreni kertoi tietävänsä huumeiden vaaroista.

pikkuhiljaa alkoi olla enemmän ja enemmän poissaoloja, ja tyttäreni alkoi muuttua. hänestä tuli äksy, sulkeutunut ja hiljainen nuori nainen. lopulta selvisi, että tämä "ihana" poikaystävä kiristi tytärtäni. jos hän ei käyttäisi myös aineita, poika lemppaisi tytön pihalle. sokeasti tytär totteli.

tulipa kuvioihin varkaudet, ryöstöt, pahoinpitelyt. jopa kotoaan tyttö varasti vanhempiensa vihkisormukset yöpöydältä saadakseen rahaa muihin aineisiin. myös muita tavaroita katosi.aivan, kannabiksesta oli tullut vain askel ylemmälle tasolle muihin huumeisiin.

nykyään tyttäreni on yhdeksäntoista ja tekee kuolemaa. hän on ollut useaan otteeseen sairaalassa kuoleman kielissä ja pahoissa harhoissa. itsemurhaa hän on yrittänyt kahdesti.

nyt äitinä jaksan enää vain odottaa tyttäreni kuolemaa, vaikka tuntuu pahalta sanoa se. en jaksa loputtomia öisiä puhelinsoittoja milloin häneltä tuskissaan jostakin sekavana tai poliisien soittoja kun hän on jäänyt kiinni milloin mistäkin yrittämässä rikosta sekavassa mielentilassa.

toivon, että tyttäreni ottaisi sen viimeisen piikkinsä ja pääsisi pois kärsimästä. ei hänelle auta enää mitkään ihmisen antamat hoidot. huumeiden käyttö ja sen sivussa tulleet hepatiitti, munuaistulehdukset, sukupuolitaudit, mielenterveysongelmat jne ovat vieneet hänet niin huonoon kuntoon, että paluuta ei ole.

itse jaksan enää vain odottaa sitä päivää kun saan kuolinviestin ja silloin alkaa helpotus meille vanhemmille ja sisaruksille.

Äänestä
  • Vaikka tällä palstalla lähinnä puhutaankin vain kannabiksen käytöstä, nykyisestä laillisuudesta sekä mahdollisista vaaroista, ja vaikka täällä pyöriikin tusinoittain trolleja, tämä palsta on tarkoitettu asioista keskustelemiseen eikä huumeiden ihannoimiseen.

    On suomi24.fi:n oma asia mitä se haluaa pitää sivuillaan, eikä tämän palstan lopettamiseen ole mielestäni mitään syytä.

    Nyt pieni kysymys: luuletko, että se oli kannabiksen vika, että tyttärestäsi tuli sellainen mikä hän nyt on, vai onko vika muualla (poikaystävässä? tahoissa mistä hän kannabiksesna hommasi? minkä takia ylipäätänsä pitää käyttää alkoholia tai päihteitä?)

    Nykyisen lainsäädännön mukaan pelkästään huumediilereiltä saa kannabista. Paha vaan että samaiset hämärämiehet kauppaavat innokkaasti muitakin huumeita.

    Jos kannabista saisi laillisesti kontrolloituna Alankomaiden tapaan, ei moista mahdollisuutta enää olisi. Jos malli ei muka toimi, minkä takia Alankomaissa on Euroopan alhaisimpia määriä asukaslukuun suhteutettuna narkomaaneja? Tai minkä takia siellä ei ole Euroopan korkeimmat kannabiksen käyttäjämäärät?

    Juuri tällaisista asioista mielestäni olisi hyvä puhua, ja koska Suomi elää vielä junttikauttaan ei asioista muuten oikein voi puhua julkisesti paitsi anonyyminä.

    Ja tämä off-topicina, tuli vain mieleen.

    Äänestä

  • Olen hyvin surullinen kuullessani tyttäresi tarinan. Haluan kertoa sinulle, että kirjoituksesi täyttää aika täsmällisestikin tyypillisen provosointiviestin kriteerit.

    Siitä jää ihan sellainen kuva, kuin sinun viaton -palmikkopäinen pikkutyttäresi kuin salaman iskusta ensin kiintyy rappionarkkari-mieheen, ja siitä alkaa sitten kannabiksella narkonaanin uransa. Ihan kuin asiaa ei olisi edeltänyt yhtään mitään muuta. Kysyn sinulta, onko oikeasti näin, vai onko kenties niin että et ihan kaikkea tyttärestäsi tiennytkään?

    Viisitoistavuotias tyttö 2000-luvulla on monesti paljon kokeneempi kuin mitä oma äitinsä. Tämä on nykyajan ilmiö jota voi paheksua -tai sitten hyväksyä. Useissa tapauksissa nuori aistii sen, mitä vanhemmat haluavat nähdä. Puhutaan todellisesta kaksoiselämämästä, siitä kuinka "vapaalla" ollaan oma itsensä, ja sitten perheen ruokapöydässä näytellään sitä ikineitsyttä joka ei ole edes avattua tupakka-askia nähnyt. Todellisuus onkin ihan toista. Et seuraa aikaasi. Tyttäreltäsi et totuutta kuule, koska hän jokatapauksessa kaipaa hyväksyntääsi ja se voidaan saavuttaa myös totuutta muuntelemalla.

    Minä suon sinulle vihasi. Kaikkien meidän kohtalot eivät ole niitä ruusuisimpia. Mikä lienee tyttäresi sortumisen takana? Tänä päivänä tuhannet ja taas tuhannet ongelmattomat rohdos/ja satunnaiskäyttäjät eivät jaa raadollista näkemystäsi siitä, kuinka petollinen huume kannabis on. Käytetään tervettä maalaisjärkeä, oikeaa tietoa, arviointikykyä joka perustuu faktoihin, ei pelotteluun.

    Jotkut sanovat, että liiallinen varjelu ja hysteerisuus aiheuttavat itsetuhoisuutta ja välinpitämättömyyttä. Toiset sanovat että välinpitämättömyys aiheuttaa sitä. En minäkään osaa sanoa sinulle mikä syynä on ollut.

    Sen mitä tiedän, on että tyttäresi kuuluu marginaaliryhmään. Jo ihan omiinkin tutkimuksiini perustuen, ainoastaan ~10% ihmisistä jotka kannabista käyttävät, ovat riskiryhmässä kokeilla muita huumausaineita.

    Ymmärtääksemme syrjäytymisen todellisia syitä, meidän pitäisi paneutua puitteisiin. Millaisista lähtökohdista ponnistetaan, millaisin painein, odotuksin ja toivein. Miten petytään, ja miten pettymyksiä on opittu käsittelemään. Miten paljon katkeroidutaan. Tämä p**selandia kun ei paljoakaan laita rikkaa ristiin sortuneen nostamiseksi. Myös sinä tajuat tämän. Sortumiseen riittää loppujenlopuksi hyvinkin pienet asiat. Nuoren tytön kyky hallita tunteitaan on usein hyvin hatara. Miksi? Koska tyttö on kasvatettu pumpulissa, ilman ainuttakaan järkytyksen häivää. Liika turvallisuus tekee suuria pettyjiä kun aikuisen oikea alkaa jyräämään, eikä mamma ja pappa olekaan enää kortteinensa pelastamassa.

    Toivotan sinulle voimia

    Naapurin äijä

    Äänestä

Allekirjoitukseen vaaditaan sinun ihan ikioma nimi. Ellet sitä laita alle ei sanoillasi ole painoa koska et ole valmis vastaamaan niistä.

Eli

Mäkämäkämäkämäkämäkä-tehkää-asiat-mun-puolesta-mäkämäkämäkä

Äänestä

"huumeiden käyttäjät ovat luusereita, jotka hakevat rahaa sossusta ja rikoksia tekemällä koettavat olla jotakin, kun oma itsetunto on nollassa."

Ei jeesus. Voimia niille jotka jaksavat viikosta toiseen kuunnella tällaista vouhotusta ja vastailla rauhallisesti. Ehkä jossain vaiheessa siitä alkaa olla hyötyäkin.

Äänestä
  • "Ei jeesus." Ja Jeesuksenkin menit vielä kieltämään!

    Äänestä

Ennen kuin alat vaatimaan tämän palstan poistamista mieti vielä kerran ja kolmannenkin.
"Pois huumeet" - yhtä pätevä lausunto kuin "irti microsoftista"
Molemmissa julistuksissa joku pointti, mutta yleinen käytettävyys ajaa isojenkin (ja etenkin mitäänsanomattomien) bugien ohitse.
"Miksi luolamies ampuu jousipyssyllä?
miksei se nikota mikunilla???"
terveisin - sniper 3vee

Äänestä
  • miksi et edes halua yrittää ymmärtää, mitä toinen selittää. miski ruepat viilaamaan pilkkua ja pohtimaan sanojen merkitystä. Jos toisen mielestä kannabis on huume, niin ethän sinä sille mitään voi?
    jos kannabis ei ole huume, niin miksi asiasta edes keskustellaan tällä palstalla, painu vittuun siitä.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


minä kirjoitti:

tällä listalla haluamme huumeosion pois Suomi24:n keskustelupalstalta. tämä sivu on täynnä sellaisetn ihmisten kirjoituksia, jotka ihannoivat huumeita ja niiden käyttöä. lisäksi he levittävät hamppumarssinsa mainoksia ympäri jokaista muuta palstaa ja terrorisoivat koko Suomi 24:n sivustoa.

he väittävät kirjoituksissaan huumeiden olevan hyvästä ihmiselle. tunnen huumeiden käyttäjiä, ja yksikään heistä ei ole huumeiden käytön takia mm. työelämässä, vaan heillä on enemmän tai vähemmän rikollisuutta taustallaan. lisänä on erilaiset hepatiitit, hiv sekä lukuisat sukupuolitaudit yms sekalaisten suhteidensa ja sekakäyttöjen seurauksena.

yhden naisen tiedän päässeen irti kun hän alkoi odottaa lasta. lapsi oli onneksi terve mutta nainen kärsii edelleen erilaisista oireita, eikä voi käydä tällä koulua eikä olla työssä vaan on sossun elättinä lapsensa kanssa.lapsen isällä on ulosotossa kymmeniä tuhansia euroja rikollisuuden ja erilaisten hörhöilyjen seurauksena. vankilakierre on jatkuvaa. heilläkin se alkoi hampun käytöstä "joka ei ole vaarallista". entä sitten kun se ei riitä?

huumeiden käyttäjät ovat luusereita, jotka hakevat rahaa sossusta ja rikoksia tekemällä koettavat olla jotakin, kun oma itsetunto on nollassa.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu