Aivoinfarktista on noin vuosi ja olen edelleen hyvin väsynyt. Voisin nukkua 12 tuntia kevyesti joka päivä. Miten kauan väsymys jatkuu ja onko se aivan normaalia?
Lääkkeitä menee Trileptal ja Primaspan. Ikää on alle 40 ja olen työelämässä.
Lääkkeitä menee Trileptal ja Primaspan. Ikää on alle 40 ja olen työelämässä.
Vastaukset 5
Vanhimmat
lääkkeetkin väsyttävät
olisi kiva vaihtaa ajatuksia kanssasi aivoinfarktista ym. Olen itse saanut myös aivoinfarktin ja myös alle 40v. Olisitko kiinnostunut?
Moi!
Joo :) Laita postia [email protected]
Yritän kovasti saada vaihtaa kokemuksia ihmisten kanssa aivoinfarktin kokeneen henkilön tunne-elämästä. Voiko se muttua paljonkin? Ystäväni on kokenut infarktin, josta on fyysisesti toipunut erinomaisesti ja jatkaa elämäänsä lähes entiseen malliin, ja sanoo toipuneensa kaikin puolin hyvin, mutta...koen tunne-elämän muutoksen. Tietynlainen hellyys ja tunteiden osoittaminen on jäänyt minimitasolle. Toki syynä voi olla muukin, eli suhteen kiinnostuksen väheneminen kaiken kaikkiaan, mutta ero on ennen ja jälkeen huomattava. Miten saisin täsätä tietoa ja onko muilla samanlaisia kokemuksia ja miten sitten menetellään?
Aivoinfarkti mullistaa monen elämän. Sen saanut kokee sen syviten ja aluksi on opeteltava elämään itsensä kanssa ja tutustuttava itseensä uudelleen.
Omasta kohtauksesta on liki vuosi, olen palannut töihin ja kaikki päältä katsoen ihan kuin ennen. Ihmiset, jotka eivät tapauksesta tiedä, eivät ota uskoakseen, mutta sisälläni ei mikään ole ennallaan.
Olen onnellinen ihanasta miehestä ja läheisistä :) Parasta mitä voit tehdä on pysyä lähellä ja antaa aikaa. Kyllä se siitä :)
terveisin
kkl, joka edelleen painii väsymyksen kanssa...