Lisää puistonpenkkejä Lieksaan, niitä on ihan liian vähän ja ne ois hauskemmannäköisiä räikyvän pinkkeinä ja kirkkaan keltaisina. Minulla ei ole mitään humalaisia herrasmiehiä ja rouvia/neitejä vastaan, mutta pitäähän kaikkien muittenkin kansalaisten päästä istumaan ja nauttimaan raittiista ilmasta.
Puistonpenkkejä
Anonyymi
19<50
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 19
Vanhimmat
Tuo on hyvä idea, että voisi olla vähän iloista väritystä. Niin penkeissäkuin muuallakin.
Ei muuta tarvita kuin sellaisia telineitä joissa nuoret voi istua kuin kanat orrella. Jos on penkkejä niin pennut istuu siellä selkänojan päällä ja paskakengät on siinä missä pitäisi istua.
Siksi semmoisia istumariukuja tarvitaan nuorille.
Sateenkaarenvärisiä kanssa ja kimaltelevia.
Ihmettelen minäkin, miksi puistonpenkkejä on niin hintsusti. Mikä siinä maksaa, kun lepopaikkoja ei voida edes Pielisentien tuntumaan laittaa enemmän?
Minulla on muistikuva, että muutamia vuosia sitten penkkejä oli enemmän. Lieksa on olevinaan ikäystävällinen kunta. Ei näytä siltä.
Miksi ei ole tuotu penkkejä kantatien läheisyyteen siihen Lidlin ja City-Marketin risteysalueelle? Asfaltoitu ala on ja roskapönttö. Ei houkuttele huonompijalkaista lenkille, kun ei tiedä, sattuukohan lepopaikka tänä vuonna olemaan siinä paikassa kuin ennen.
Lisää pulipenkkejä missä nautiskella KÖFF olutta ja röhkiä kuin 🐷
Hyvä idea! Varsinkin Pielisentien varrelle voisi sijoittaa useammankin penkin.
Just niin. Penkkejä oli aikaisemmin enemmän. Pelkääkö Lieksan nykyjohto, että kuntalaiset ovat liikaa esillä, vaikka penkillä huilaten?
Huonona mainosta lieksalle, jos pulipenkkejä julkisilla paikoilla. Turistit säikähtää! Penkit syytä sijoittaa pimentoon ja syrjemmälle.
Rantalassa on puliukkojen suosima penkki ja siinä ne aina kokoontuu ja kuseksii ja paskantelee oluenjuonnin lomassa.
Tähään siihen virallinen humalaistenpuisto, selvimpäin oleminen siinä puistossa kielletty.
Ei pitäisi halventaa ihmisiä nimittelemällä.
Mikä asia tai tapahtuma elämässäsi on katkeroittanut sinut? Tuollaiset ihmistä halventavat nimitykset mitä suollat, kertoo surullista tarinaa sinusta.
Oletko koskaan miettinyt miksi joku joutuu sellaiseen jamaan, että elää humalassa? Kaikilla on arvoa, joidenkin elämä vaan luisuu sivuraiteille ja siitä on hankala nousta taas raiteille. Olen itse elänyt selvinpäin koko ikäni, ei se tee minusta parempaa ihmistä.
Joutuu juopon jamaan omaa tyhmyyttään ja siitä on turha muita syyttää jos ei osaa olla juopottelematta. Jos minä jokaiseen vastoinkäymiseen ottaisin viinaa, niin olisi jatkuvasti humalassa.
JEEEEEEE! Puistonpenkit on mahtavia.
Maalataan kaikki penkit taivaansinisiksi ja niihin pilviä ja kaloja.
Keskustaan timantein koristeltu penkki, siinä ois töitä ympäri vuorokautisille vartijoille, ettei kukaan pölli sitä.
Useat penkit tuhrittu ulosteella! 💩
Vahinkoja sattuu 🥺