Korona-aikaan hammashuolto on ollut katkolla niin toimijoiden kuin hoidossa kävijöiden osalta. Itse tarkastutin purukalustoni nyt juuri, eilen viimeinen käynti ja jos kaikki hyvin menee seuraava kutsu vuoden päästä.
Mites teidän hammaskalustonne kanssa, kaipaako hamaslääkärin hoivaa vai tuleeko ylipäätään edes hampaat edes mieleen näinä aikoina kun pisaroiden roistumista pyritään välttämään kaikin tavoin?
Mites teidän hammaskalustonne kanssa, kaipaako hamaslääkärin hoivaa vai tuleeko ylipäätään edes hampaat edes mieleen näinä aikoina kun pisaroiden roistumista pyritään välttämään kaikin tavoin?
Vastaukset 59
Vanhimmat
Ennen koronaa kävin huollossa, suunnitelma osa proteesista jäi kesken koronan takia samoihin aikoihin kävin silmälääkärillä uusien lasien takia, silmälääkäri totesisi sulla on harmaakaihin leikkaus edessä kahden vuoden sisällä, sekin vielä pitäisi alkaa tukimaan tarkemmin miten luonnistuu kaihin leikkaus kun rokotus antanut hyvän suojan, on kallis yksityinen ja halvempi julkinen sen ottanut selvää, jukiselle mahtaa olla pitkät jonot, tiedätkö miten edetä mistä neuvot saa kun en vielä kyselly.
No meillä päin joutuu käymään silmälääkärillä yksityisesti arvioituttamassa kaihin kehitystä vaikkapa kerran vuodessa tai kun kaihi alkaa heiketä näkökykyä. Sieltä sitten saa lähetteen julkiselle puolelle leikkausharkintaa varten. Yksityinen on aika kallista, sinne voi kuitenkin päästä vaikka kaihi ei niin kypsä vielä oiskaa. Julkisella puolella vissiin odottavat tarkemmin kypsymistä. Itsella traumakaihi potilavahingon seurauksena kehittymässä oikeassa silmässä. Kehittyy kuulemma ärsytyskaihina nopeammin kuin normaali kaihi.
Ikävä kyllä hampaissiin on tullu reikiä pitäisi paikata,
muuta
pelottaa
käy kipeetä ja se poran jyrinä on hirvittävää kärsimystä, siitä ei tahdo tulla ikinä loppua,
tuntuu kuin ne kaivas reikää aivoihin asti,
helekutti kun pelottaa,,
Hankkiudu sellaiselle hammaslääkäriasemalle joka on erikoistunut pelkopotilaiden hammashoitoon.
Puudututan aina.
Beng
Pelkuri
Kahden vuoden välein käyn, viime keväänä hygienistillä ja loppukesästä hammaslääkärillä. Käyn kunnallisella, aika varattava ajoissa noin puoi vuotta aiemmin. Kiireisessä tapauksessa päivystykseen. Olen ollut tyytyväinen saamaani hoitoon.
Minä olen lapsuusajan viinanhuuruissa operoineen hammaslääkärikokemuksien jälkeen tullut niin tarkaksi että en päästä julkisen puolen opiskelijoita suuhuni :D. Vaikka vähän enemmän maksaa niin maksakoot.
Minulle tulee aina sopimaltani hampilääkäriasemalta kutsu sovituin väliajoin. Nyt ei tullut, ehdin jo odottelemaan mutta en kiirehtinyt kun aattelin jotta korona-aika vaikuttaa. Kun sitten menin, yllärä
i pylläri, mun kaikki potilaskertomukst olivat tiedostoistaan hävinneet johonki bittiavaruuteen vaikka olen tuolla samassa paikassa asioinut kolmellakin eri lääkärillä vuosien varrella. Noh, ei siinä mitään, tehtiin uudet.
Onpa ollut kokemus, tuohan on jo nykyään hammaslääkärityön epääminen. Itselläni on ollut hyvät kokemukset julkisen puolen hammaslääkäreistä.
No tuo oli koùluhammaslääkäriyli 50v sitten ja se et hoiteli kakaroiden hampaita väliin viinanhuuruissa oli kait julkinen salaisuus. Oppilaat teki hänestä laulunkin, oli aika pelätty tyyppi. Poisti hampaita mieluummin kuin paikkasi ja aamulla sait herätä vielä lakanat veressä. Ei mitäänmiellyttäviä käyntejä.
Ihan normaalisti on toiminut sekä kunta, että nyt yksityinen. Hammashygienisti viime kesänä ja nyt tammikuussa ynnä hammastarkastus. Ei reikiä, mutta pari implanttia laitetaan. Ruuvit tammikuussa ja hampaat nyt kesällä.
Tykkään kovasti käydä hammaslekurissa. Kävisin useamminkin, jos ei maltaita maltaita maksais.
Hurjalta kuulostaa tuo ruuvitus. Onko siinä joku väliaikainen hammas vai ruuvineiskos hymyilet :)?
Edessä hammas ja näkymättömissä ruuvi.
Eikös kilei askartele koko ajan ruuvin kimpussa?
Hipelöitkö itse kokoajan kielellä hammasvälejäs tai puuttuvia hampaita? Kieli on kieli ja ruuvi on ruuvi! Kummallakin on oma paikkansa👅🔩💋
Joo mutta siinä on s3 ero et ruuvi ei normisti paljaana kuulu suuhun. Vrt kielilävistys hyh.
Taitaa olla ruuhkaa.
Mulla käsitys, tsadissa aina isot ruuhkat hammaslekurille, tuskin korona niitä vähentänyt. Aikanaan ramppasin jollain hammaslekurisetelilläkin yksityisillä. Nyt jäänyt hammashommat itellä unholaan, epäilen, aika paljon hampaita lopullisesti pilalla, poiskiskottaviksi menenevät.
Ei ole hammaslekuripelkoa, mutta turhautunut koko touhuun. Paikat irtoileepi ja hampaat lohkeilee, kehnoa työtä muovipaikkojen takia. Onhan net lekurit nykyisin sentään vähän asiallisempia, kuin kakarana ollessa, mutta just ton laadun takia ei ole tullut aktivoitua aikoja katteleen. Pitäis kai latoa hilloa tiskiin ja tehdä täysremontti. Tai sitten odotella, että hampaat niin lopussa, että samantien laitattaa tekarit.
Mua toi koronavaara kyllä pikkasen häiritsee, ei ehkä niinkään hoitotoimenpiteitten takia, vaan muut potilaat enenpi. Kehno saa tsägä olla, jos sattuupi tautinen henkilöstö, odotushuoneissa sen sijaan voi olla ties millasia viruslinkoja. Aika paljon pitänyt muuten kaikenkinlaisissa kuvauksissa jne kulkea ja eniten kai epäilyttänyt taksarit, auto pieni ja suljettu tila. Huomenna ois piikkipäivä, siellä ei ehkä tungosta, mutta paljon potilaita kuitenkin, se huolestuttaa enenpi kuin itse piikki.
Parturissa pitäis käydä, sinne pitänee varata aika. Mutta juu, ehkä vähän koronan syytä, en ole sitäkään saanut aikaiseksi. Remington kehiin, ei ainakaan ole tartuntavaaraa.
Ei pidä alkaa vainoharhaiseksi, varovainen kyllä voi olla.
=DW=
Sain piikin ei haasteelista, jokainen osaa käyttäytyä, taksit toimii miten toimii kun etupäässä pois julkisilta paikoilta on vähäinen riski saada tartuntaa rokotuksesta huolimatta.
Hampaidenhoito kannattaa sillä hoitamattomilla hampailla on yteys mm sydänterveyteen.
Pienillä yksityisillä hampilääkäriasemilla ei ole ruuhkaa. Kampaamossa käytetään maskeja ja huolehditaan tilojen ja välineiden tehopuhdistuksesta. Ja kun ei mene kovin aikaisin vuoroaan oottelemaan ei tarvitse turhaan istuskella odotustilassa.
Kohta on koko yläpää kunnossa. Eilen kävin parturissa, jolla ei ole ajanvarausta. Sinne voi mennä istumaan ja odottamaan. Jos istujia on liikaa, voi mennä leikkaukseen myöhemmin. Lisäksi hammaslääkäriasemalta soitettiin eilen ja ehdotettiin tarkastusaikaa. Varasin ajan ja sitten kuulen, tarvitaanko toimenpiteitä. Olen sopinut, että asemalta otetaan yhteyttä sopivin väliajoin, koska itsellä tarkastukset unohtuvat.
Tuo onkin kätevä ratkaisu kun sopii että ottavat hampilääkäristä yhteyttä niin pysyy tarkistuajat kohdillaan. Mulla myös sama käytäntö.
Mulla on parodontiitti, hankala sairaus, jonka sanotaan hoitamalla pysyvän kurissa, vaan eipä ole pysynyt. Yhtään paremmin en pysty hampaitani harjaamaan ja puhdistuksessa olen käynyt. Vanhuus ilmeisesti vaikuttaa tai sitten on elimistössä jokin yleistulehdus. Nyt koetan arpoa, uskaltaako lainkaan laittaa implanttia vai pitääkö laittaa tekarit. On seuraava aika asiantuntijakäyntiin ensi viikolla. Ne joilla tekarit on, miten toimii.
sama tauti suussa.nuorena ei rahaa hoitaa hampaita ja kun parodontiini ei oieile. Minulla pysyy yksityispuolen hammashoidossa.AISOISSA SE!Maksan siitä kalisit yksin asuvana työ-eläkestäni vuokralla.Ystävän jolla puoliso ja isomat tulot silloin.Pienemät menot kun omistusasunto.niin Lohjan kunta antaa ostopalveluna sen.Helsinki on monessa tosi huono.Kun ikää tulee,jäät jalkoihin .Voit nähdä vain unta esim.Osto palveluna hammashoidot!Ellet ole syöpäpotilas ,silloin onnistuu!
Siinäpä se kun olisin tiennyt sairastavani. Ei vuotanut ikenet eikä punoittaneet. Kävin tarkastuksessa ja puhdistuttamassa vain kerran vuodessa, olisi pitänyt käydä kahdesti. On salaa tuhonnut luuta. En mistään olisi voinut itse tietää. Nyt kuvattiin "varmuuden vuoksi" koko suu ja siinä ilmeni.
Kävin pari viikkoa sitten hammaslääkärillä. Ei ollut reikiä yhtään, vaikka olikin kulunut kolmisen vuotta edellisestä käynnistä.
Tänään hammashygienisti poisti hammaskiven ja putsasi noita välejä, mitä kaikkea tekikään.
Kallista tuo on, mutta kyllä se kannattaa pitää hampaistaan huolta. On sairauksia, jotka voivat pahentua jos on tulehdusta suussa.
En tiedä, mitä maksanee kunnallisella puolella, meillä on vaikea saada sinne aikoja.
Tehtiinkö hammaskiven puhdistus ultra-äänellä?
Ensin kävi läpi niillä instrumenteilla nuo välit. On se aika ikävän tuntuista, kun rouhii niitä mekaanisesti. Osittain käytti ultra-ääntäkin.
Muistan, että viimeksi kun kävin toisella lääkärillä, joka lopetti iän takia vastaanoton, niin siellä vingutettiin ultra-ääntä pääsääntöisesti. Se ei ole ollenkaan niin kivuliasta kuin tuo instrumenttipuhdistus, tykkään mä. Tuntuu hyvältä sitten kun pesi hampaat sellasella karhealla harjalla ja laittoi fluorin. Se "lauhdutti" sen ikävän tunteen hammaskiven poiston jälkeen.
No hyvä, kun on taas kaikki kunnossa kesääkin ajatellen.
Nii, kesähampaat kunnossa :).
Itse käynnyt yksityinen hammaslääkäri 21 vuotta ,puolen vuoden välein putsaus. Tarkistus on myös. 1-kela korvaa vain 1 kerta vuosi tarkistuksen.Satsaan hymyyn.Kun muuhun en vanhana voi satsaa.Kampaja en käy,maksaa.En risteile,en lomaile.Puoli vuotta aikaa säästää rahaa aina.Joten korona aikakin käynnyt.Toinen henkilö käy julkinen ja valittaa ei korona aika pääse.tuhlaa rahat 86v. vaateisiin. hiusten leikuusen.Virkistys matkat kerhojen.mutta kärmeisään kun nyt niitä ei ole!Leuhkii ostoilla ymm.kotona asuu aikuinen vaha lapsi.Joka pulitta puolet kaikesta.Joten helpoahan se shopailla ymm ja valitaa hammashoitoon ei pääse julkinen? Se on mihin kukin rahansa sijoitaa? Terveyteen vai ulkokuoreen:Siis vaateisiin osamaksulla mööpelit ja hurskastelee viellä se!
Kiinnitin huomion lauseeseen, Kela korvaa yhden tarkastuksen vuodessa. Korvaako kokonaan? En ole koskaan käynyt yksityisellä tarkastuksessa niin ettei laskua ole esitetty. Eikä varmastikaan ole tehty sillä kerralla mitään muuta silloin kun kaikki on ollut kunnossa.
Oisko muualla kuin Suomessa?
No ei kyllä korvaa koko tarkastusta. Kelakorvaukset ovat nykyään niin pienet, että ihan on kuin "valohoitoa" koko korvaus.
Entä jos kirjoittajalle on myönnetty vuosittaiset hammashoidot esim toimeentulotukityyppisenä?
En oikein usko, että saisi toimeentulotyyppisesti hammashoidon tai tarkistuksen vuosittain. Tulee liian kalliiksi Suomelle ja taloudelle.
Kai tuo selviäisi täältä somesta jostain, jos viitsisi hakea.
Olen käyttänyt hammashuollon palveluksia korona-aikana 4 kertaa eli saman verran kun keskimäärin muulloinkin, ehkä jopa enemmän. Käytän julkisen puolen palveluja.
Käyn keran vuodessa poistattamassa hammaskivet suuhygienistillä, viime vuonna aika siirrettiin koroan vuoksi keväästä syksyyn, tänä vuonna kävin toukokuun alussa. Hinta non noissakin nousut melkein kaksinkertaiseksi josta saamme "kiittää" Sipilän hallitusta. Tuokaan ei ole enää halpaa eikä se lystiä ole ollut milloinkaan.
Viime kesänä kävin päivystyksessä poistattmassa tulehtuneen juurihoidetun hamapaan, muuta eivät taida mahtaa noille. Piti käydä Kela-taksilla naapurikunnassa kun oman kunnan hammashoitolaan en saanut päivystysaikaa. Laskin että vaikka suussa on suurin osa hampaista on niitä paljon muuallakin eli 6 eri kunnassa ja neljässä maakunnassa joten melkoisen laajalle alueelle meikäläisen purukalusto on levinnyt 😁 Tuo naapurikunta on ainoa missä en ole ikinä asunut.
Normaalisti hampaan poiston yhteydessa lääkäri kirjoittaa antibiottikuurin, naapurikunnan hammaslääkäri ei edes pyydettäessä niin tehnyt ja se resepti lääkekuuriin piti hakea sitten muuamaman päivän päästä oman kunnan hammashoitolasta, ei sekään ollut halpaa eikä lystiä.
Antibioottikuurin tarvitsee vain jos hampaan mätäkalvo on rikkoontunut ja mätä on levinnyt ikeneeseen. Itselläni poistettiin tulehtunut juurihoidettu etuhammas. Hl näytti sitä mätäpalloa, ihan kokonainen, ehjän kalvon sisällä. En ottanut antibioottia. Vältän turhia antibioottikuureja.
Tässä tapauksessa se antibioottikuuri oli tarpeen ja sainkin sen muutaman päivän kuluttua kun särky vaan yltyi.
Syön kolestrolilääkkeitä ja sanon niitä makunsa perusteella kissanpaskatiivisteeksi, tuo antibiootti olisi sitten kissan karpaulapaskatiivistettä joka oli toiseksi pahimman makuista jota olen niellyt. Pahinta oli puudutusaine jota tipahti tippa kielelle ja kun sen nielaisin niin meinasi tulla aamiainen rinnuksille.
Miksi ei puhuta PELOSTA hampaanhoidon yhteydessä,
pelko on suurin este hyvään hampaiten hoito politiikkaan,,
Ei vai?
siilivain
19.05.2021 08:37
Hankkiudu sellaiselle hammaslääkäriasemalle joka on erikoistunut pelkopotilaiden hammashoitoon.
niiiiiimpä
monella mätänee hampaat suuhun kun ei uskalla mennä hammaslääkäriin,,,,,,
Maailmanmenon mukaan se pitäisi ansaita. Niinhän se oli.
Minä käyn aina yksityisellä hammaslääkärillä.
Jos hammas lohkeaa, saa välittömästi korjausajan. "Terveysjeskuksessa" pitää mennä päivystykseen, väliaikainen paikka, ja sitten uusi hamm.lääkäriaika ja lopullinen paikka, tai vetävät vaan hampaan pois, kun eivät osaa korjata, tai ei ole rahoitusta kunnon korjauksiin. Terveyskeskus nyt on kaikenkaikkiaan suureellinen nimi julkiselle terveydenhuollolle.
Yksityisellä puolella löytyy paljon parempia hammaslääkäreitä. Toi suu kun on keskellä naamaa, niin se kantsii pitää kunnossa.
Nii. Ja kun sillä on suora yhteys syvämmeenki 😄
Tyttö veti pari hammasta yläleuasta, nyt proteesi elää omaa elämää suussani .- Ei meinaa uskaltaa suuta avata etteivät lennä pihalle :´-(
Gubbe 72
Heh heh, joo tekarit on mullakkkii
ne pitäisi uusia,
tekarit kummasti kuluu,
muutaman kerran ovat haljeneetki irtipoikki ihan rikki,
nämä ovat muistaakseni kolmannet tekarit suussani nyt, mutta nyt niissä on jo pientä vikaa, ja löysyyttä,
kallis investointi on taas tiedossa,
paljonkohan nykyisin tekarit maksaa
tietääkö kukaan niitten hintaa ??? Kiitos tiesosta jos joku tietää !
Käy hammasteknikolla.
Tekeekö teknikko tekareita niin ettei tarvitse käydä hammaslääkärillä.
Kun olin lapsi, taloissa kävi hammasteknikko. Otti muotit hampaattomilta ja palasi parin kuukauden päästä hampaiden kanssa. Niitä sitten korjailtiin ja hiottiin, mutta kai niistä sitten hyvät tuli.
En ole ihan varma mutta luulisin että jos on hampaaton suu ja etenkin tekarit jo ennestään ei tarvitse käydä hammaslääkärillä.
Naapurin vanhan pojan ylädekarit luiskahtivat monesti jurrissa ulos suusta, sattui äitinsä terrieri , joka nappasi oitis purulelukseen.
Kerta ei jäänyt yhteen, mutta toisen kerran sai muorinsa pelastettua pienillä vaurioilla.
Opin tänään uutta. Ei voi pyytää suoraan suuhygienistille aikaa terveyskeskuksessa. Ensin pitää hammaslääkärin tarkastaa hampaat.
Teeppä kunnalle aloite resurssien tuhlauksesta.
Niin outoa on se, että yksityinen on todennut että tarvitsen kaksi hygienistikäyntiä vuodessa parandotiitin takia ja se on myös omakannassa. Menin yksityiselle, koska tk-hl ei tee niitä toimenpiteitä mitä nyt suuhuni pitää tehdä. Tuli itsellekin mieleen, että pompotusta. Maksu käynnistä on pieni, joten se ei ole ongelma, mutta vien joltakin toiselta ajan jo todetun asian uudelleen toteamiseen. Jonot ovat valtavat. Mietin kirjeen kirjoittamista kunnalle.
Mistä kirjoitat kirjeen kunnalle?
Juuri tästä resurssien tuhlaamisesta ja turhan hl- ajan viemisestä toiselta. Jos jouduin mennä yksityiselle ja sain sieltä diagnoosin ja hoito-ohjeen (h-hygienistikäynti 2 krt/v) sen pitäisi sellaisenaan kelvata siihen, että saan ajan suoraan kunnalliselle hammashygienistille, eikä asiaa enää tarvitse käydä toteamassa uudestaan kunnanhammaslääkärillä. Olen antanut yksityiselle oikeuden kirjoittaa toimenpiteet Omakantaani.
Olen käynyt tähän asti yksityisellä hl:llä puhdistuttamassa. Nyt osoittautui että hän ei ole tehnyt työtä hyvin, jonka vuoksi suuni tilanne on huonommassa kunnossa kuin se olisi ollut jos puhdistus olisi tehty hyvin. Näin ollen suuhugienisti osaa puhdistaa hampaat paremmin kuin hammaslääkäri. En syytä ketään, pyrin vain tästä eteenpäin toimimaan siten että se olisi hampailleni paras mahdollinen.
Monimutkainen elämä! Menet yksityiselle hammashygienistille ja unohdat sen kunnallisen, jossa on omat toimintatapansa. Kunnalliselle saat ajan sitten, kun heille sopii. Eivät he noudata minkään yksityisen ”hoito-ohjeita”.
Ei kun tilaan puolen vuoden päähän kunnanhammaslääkärille ajan ja yritän sen myötä päästä kunnan hammashygienistille 2 krt/v. Yritin tilata suoraan hygienistille, mutta se ei onnistynut. Nyt yksit. parantologi on puhdistanut hampaat hiljattain, hinta n. 300 e. joten tällä hetkellä ok.
Kirjoitan sen aloitteen myös, jos jaksan.
Menin kerran yksityiselle hygienistille. Hän rassaili radion kanavia, rapsutteli vähän sieltä täältä eikä puhettakaan että olisi puhdistanut ientaskuja. Hinta n. 100 e/0,5 t. Siksi siirsin hampaani yksityiselle hammaslääkärille puhdistettavaksi, eikä hyvin ole toisen yks. hl:n mukaan tehnyt hänkään. Minulle tieto tuli yllätyksenä.
Olet oikeassa, monimutkaista on elämä jos aikoo omat hampaansa säilyttää, kunnan hl olisi ehkä laittanut tekarit jo 30 v. sitten.
Olen samaa mieltä, että hampaiden hoito on tuntematonta salatiedettä!
Siitä ei ota selvää ”eläväerkkikään”!
Kuka on oikeassa ja kuka paremmin tietää, osaa ja hoitaa?
Jaa-a😂
Joo anna vaan palautetta ja siten herätä keskustelua asiasta.
Täytyy luottaa omaan intuitioon.