Eikö vaaliehdokkailla ole mitään häpyä kun monet aikoja sitten eläköityneet esiintyy työelämässä olevina ☹️
Keskustan vaaliehdokkaat
Anonyymi
64505
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 6 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 64
Vanhimmat
Sama tuo näkyy olevan tilanne parilla muullakin puolueella. Puolueesta riippumatta ei paljon luottamusta herätä ehdokkaat jotka tuohon ikävilppiin turvautuvat. Osalla naamakuvatkin selvästi menneiltä vuosilta tai muokattuja, ryppyjä poisteltu. Ei voi kun ihmetellä.
Minä en ainakaan äänestä sellaista, jotka harrastaa ikävilppiä ja esiintyvät työikäisinä vaikka ovat eläkeläisiä.
Eikös teidän mielestä saa tehdä töitä niin kauan kuin jaksaa ja huvittaa. Minä tunnen montakin sellaista jotka painavat duunia vaikka mittarissa on jo 70.
Toiset tekee ja toiset vaan makaa, ja te olette niitä jotka vaan makaa (ja haisee).
Lieksan suurin puolue on nukkuvien puolue,eläkeläiset huvänä kakkosena. Ehdokkaista suuri osa on eläkeläisiä.
Loput ovat sitten työläisiä? Mitä vikaa eläkeläisissä on?
Kun kunnassa on paljon eläkkeellä olevia, jos eläkevaltuusto hoitaisi heidän asioitaan, hyvähän se olisi.
Ei ne kolmikymppiset kallista korvaansakaan satavuotiaille, ennenkuin itse ovat sen ikäisiä. Jos elämää riittää, ovat joskus sen ikäisiä.
Luulisi herra Lehtoakin kiinnostavan vanhusten jutut, kun itsekin on vanhus samoin kuin herra Taponen.
Älkää valittako vaan jättäkää äänestämättä jos ei ole sopivia ehdokkaita! Niin minäkin teen.
Kukapa vanhoja äänestää vanhin kepu ehdokas on 79 vuotias. en ole koskaa äänestänyt missää vaaleissa enkä äänestä tuppukylässä ei kuntouttavassa työtoiminnasta hyötyä ollut olen kansaneläkkeellä työpaikat on suhteilla vaikutusvalta on parempi osaisilla ei köyhillä
Nuorin demariehdokas on 79 vuotta.
Ai Lehto ja Taponen vanhuksia? HAH! Sinä et ole vanhusta nähnytkään.
Tunnen Taposen Matin ja voin sanoa, että äijähän touhuaa rivakammin kuin monet nuoremmat. Vaikka äänestän toista niin myönnän, että hän tietää miten yhteiskunta toimii. Osaa ja ymmärtää asioita takuulla paremmin kuin joku kouluttautumaton ja lukutaidoton syrjäkki.
En äänestä Mattia, koska tiedän, että hän menee läpi ilman minun ääntäni. Äänestän toista pätevää. Matista tulee sitten valtuuston puheenjohtaja.
Matti Taposesta ei tule valtuuston puheenjohtajaa. No way.
Eihän eläkeläisissä mitään vikaa ole, paitsi nooh..mutamien ei tarvisisi päästä valtuustoon tai hallitukseen. Vaan kun ne loput ei ole työläisiä, vaan puolet työläisten määrästä on niitä jouten olevia, joitten hyvän elämisen maksaa yhteiskunta. Eli me ja eläkeläiset. Olishan se hyvä herra Lehdonkin päästä valtuustoon, jotta hän voisi hoitaa lisää työtätekeviä maahanmuutajia ja koneinssejä tänne Lieksaan. Saatas verotuloja ja muitakin tuloja millä mällätä.
Matti Taponen ottaa lahjuksia vastaan. Lahjottavissa oleva kuntapolitiikko.
Ikuinen dilemma, nuoret on kokemattomia ja vanhat ajattelee, että näin tehty ennenkin ja kyllä se minun loppuiän kestää. Vähän kuin työmarkkinoilla, pitäisi olla parikymppinen 25v työkokemuksella.
Kepu pettää aina, mistähän moinen lausahdus on peräisin.
Sossuluukulle jonottavat pettyvät kepuun varmasti.
Valitettavasti työssäkäyvät ja yrittäjät joutuvat elättämään nämäkin loiset hyvinvoinnin nimissä.
Lieksan eläkeläisillä on rahaa pankkitileillä ja siten ostovoimaa.
Onhan persuillakin 50v opiskelioita ehdokkaana, mistä se kielii?
”Toivon jatkoa uudelle valtuustokaudelle, äänestä siis minua”. Kylläpä on hyvät perustelut. Voi herra mun vereni.
Kaikille sopii vaalilause: "Lupaan edelleen olla hiiren hiljaa ja kiltisti valtuustossa. Pidän kovasti kokoustarjoiluista ja olen tottunut palkkioihin. Äänestä siis minua!"
”Siksi siis Aku Ankka”
Minä ole eläkelläinen eikä minun ääneni enää kelpaa koska vanhoja ei enää hyväksytä.
Näitä näkyy olevan useammalla puolueella. Käytetään titteliä josta jäänyt eläkkeelle jo vuosikausia tai vuosikymmeniä sitten. Melkoista vilunkipeliä. Olkaapa äänestäjät tarkkana.
Niinpä. Miksi ei voi käyttää ainoastaan eläkeläinen mainintaa? Esim. rajamies evp ei kerro henkilöstä yhtään mitään.
Nämä ehdokkaana olevat evp rajamiehet, käyttäytyvätkö, puhuvatko, ottavatko kantaa asioihin, kuten rajamiehen ammattieettisiin ohjeisiin kuuluu? Ei, ei ja ei! Miksi mainostaa sitä rajamies ammattia jos ei ole oikean rajamiehen moraali. Nykyisellään häpäitsevät monen rajamiehen ammattimaineen käyttämällä rajamies evp ilmaisua.
Mitäs häpeämistä on rajamiehen hommassa? EVP tarkoittaa Ei vakinaisessa palveluksessa, jos et tiedä. En kyllä ymmärrä miten voi häpäistä muiden rajamiesten mainetta jos on oman työuransa tehnyt? Tuolla perusteella kaikki voivat häpäistä omaa ammattikuntaansa jos jää eläkkeelle! Ja onhan noilla toisillakin ehdokkailla virkansa tai tittelinsä mainittu, on opettajaa, maanvljelijää, johtajaa ym. ehdokasta, miksei noiden tittelien mainitseminen haittaa? Moraalin perään voit kysellä muiltakin aloilta olevilta ehdokkailta. Taitaa vaan taas demaria ahdistaa jos jokunen ääni menisi toisille puolueille, eli pakko nostaa joku ns. tikunnokkaan niin se helpottaa.
Kyllä tuo käytäntö on ihan normaali puolusvoimien ja rajavartiolaitoksen kohdalla. Kyse on heille myönnetystä arvonimestä johon ei eläkkeellä olo vaikuta. Lähinnä ihmetyttävät suuresti nuo normaalissa palkkatyössä olleet henkilöt jotka mainostavat jotakin vanhaa työnimikettään, vaikka ovat eläkkeellä. Ihan voisi reilusti lukea vain "eläkeläinen" niin olisi uskottavampi.
Huomioi lyhenteiden esitystapa.
EVP (lyhenne sanoista Electronic Voice Phenomena) tai Extremely Low Voice Phenomen on elektronisista laitteista kuuluvaa selittämätöntä ääntä.
evp = erossa vakinaisesta palveluksesta
Maineen voi häpäistä siten, että tuo esille entisen työnsä ja oma käytös ei vastaakaan enää ammattieettisiä vaatimuksia.
Tämä sama periaate myös muissa ammateissa.
Ihmisillä on julkisuudessa syntynyt mielikuva eri ammateista ja syntyy aikamoinen ristiriita kun se ei enää vastaakaan totuutta. Tämä on haitta nykyisille ammatinedustajille.
Samaa mieltä ja lisäisin, että haita on myös niille evp rajamiehille joilla käyttäytyminen ja puheet on kuosissa kuten virka-aikoinaankin.
EVP
Kuuleeko reke ja jaska selittämättömiä ääniä susista vöyhkätessä? 🤯
EVVK😄
Mitä se vihervassari huutelee? Loppuko ideat jo siltakeskustelusta?????
" haitta on myös niille evp rajamiehille, joilla käyttäytyminen ja puheet on kuosissa kuten virka-aikoinaankin "
Miehet ja naiset. Maine on vankka ase jos sen käyttää viisaasti.
Valitettavasti joillakin ei ns. rajoitin toimi ja heistä tulee hierkastisesti "alinta kastia" ihmisten mielissä. Mainetta ei enää palauteta.
Hierarkiaan perustuva, arvojärjestys pätee yhteisössä. Moraali ja etiikka, jos siinä puutteita, uskottavuus ja maine on menetetty lopullisesti, oli titteli mikä tahansa.
En tiijä arvonimistä vuan iänestän keskustoo oon ollut eläkkeellä 42vuotta evp.
Jaska ja Reke, ei se entisen ammatin mainostaminen teidän mainetta nosta ja tuo uskottavuutta. Nykyinen julkisuuskuva ja käyttäytyminen, se ratkaisee ja eipä hyvältä näytä.
Näistä ei tosiaan erota ovatko puoliksi eläkkeellä ja puoliksi töissä.
Miksi ei voi laittaa rehellisesti olevansa eläkkeellä ja itsensä esittelyosaan laittaa mitä työtä tehnyt elämänsä aikana?
Veemäinen työuran aikana ja persoonallisuuden piirteet, valitettavasti vahvistuvat iän karttuessa.
Olen samaa mieltä, että eläkeläinen tai eläkkeellä, ja sen jälkeen maininta ammatista, mitä on ennen eläköitymistä tehnyt.
On se vaan hieno juttu, että eläkeläisiäkin on saatu kuntavaaleihin ehdolle olipa puoluekannasta riippumatta. Heille on karttunut mahtava substanssiosaaminen elämänsä aikana. Lisäksi ehdolle eivät varmaan asetu henkilöt, joilla ei olisi digitaaliset taidot hallussa, koska kokousmateriaalit ym. ovat digitaalisessa muodossa. Tarvitaan siis myös kognitiivisia taitoja. Arvostelu, varsinkin selän takana ei ole kehittävää eikä rakentavaa toimintaa. Jokaisella on itsellä mahdollisuus valita puolue ja vaikka lähteä itse ehdolle jos siltä tuntuu. Yli-ihmistä vailla inhimillisiä puutteita ei vielä ole tullut vastaan. Mukavaa, aurinkoista kesää kaikille ja onnea jokaiselle ehdokkaalle kuntavaaleihin iästä, taustasta ja puolueesta riippumatta. Äänestetään yhteistyökykyinen, monipuolinen ja osaava joukko valtuustoon hoitamaan yhteisiä asioitamme.
"kokousmateriaalit ym. ovat digitaalisessa muodossa"
Valtuutetun, luottamushenkilön kokousmateriaali on oikeus saada paperiversiona. On syrjintää sulkea pois ehdokkuudesta tai luottamuspaikasta siitä syystä, että ei omista tai hallitse tietokoneita.
Tämä asia on fakta ja voidaan alkaa julkisuudessa ruotimaan jos joku puolue, taho syyllistyy syrjintään.
Kepulla on liikaa ehdolla yrittäjiä ja jos heidät valitaan valtuustoon, se tulee vääristämään demokraattista päätöksentekoa. Tavallinen kuntalainen ja hänen asiat unohtuvat.
Tämä näkyy jo valtyystossa nykyiselläänkin, että yrittäjät ovat vain raha mielessä omalle tai puoluekaverin taskuun. Köyhemmän kuntalaisen asiat on unohdettu.
Valtuustokaudella kepulaisille yrittäjille on satanut mannaa kaikenlaisten tukien ansiosta. Viis siitä onko köyhemmällä kansanosalla maksaa yrittäjien palveluista, kaupungin organisaatiot niitä ostaa kuitenkin jonkun mutkan kautta.
Kuntalaiset eivät ole tasa-arvoisessa asemassa vs. yrittäjät.
Hip hei, rallatirallaa. Enakkoäänestin persua, vaikka tähän asti olen ollut keskustapuolueen kannattaja! Vaihtelu virkistää! Ei siis pidä olla kaavoihin kangistunut, vaan kannattaa äänestää sitä puoluetta, minkä vaaliajatukset tuntuu omalta. Ei siis missään nimessä pidä haksahtaa siihen, että äänestää sitä mitä kotona isä ja äiti ovat opettaneet!
Minulle vaalikone lykkää vasemmistoa ja demaria. Äänestän siis sen mukaan.
Minulle näytti se vaalikone sellaista että laitoin sen kirjeen äänestyshommista leivinuuniin ja vaimoni teki samoin. Että se siitä Marinin porukan aamupalasta.
Entä yrittäjien tuottamat työpaikat? Aika moni lieksalainen on yrittäjän luomassa työpaikassa töissä ja saa perheelleen leivän pöytään. Yritys maksaa kunnallisveroa vielä paikkakunnan palveluiden kustannusten kattamiseen.
Helv. huonoa palkkaa maksaa nämä kepulaiset. Oppisopimuksella duunissa. Orjapalkalla.
Joo äänestä vaan tyhjätasku.
Yrittäjät ovat valinneet kepun. Sillä pääsee suoraan Määttäsen suosioon. Ja suoraan kaupunginhallitukseen ja lupajaoston puheenjohtajaksi. Suoraan verkostoon.
Näkeekö joku demokratiaa Lieksassa? Se on tuntematon käsite täällä.
Kyllä. Kun on kepulainen yrittäjä näillä leveyksillä, ei voi välttyä suurilta valtion tuilta. Gfn ja biokaasulaitos. Binderholz on hienoa. Odotellaan Attendon menestystarinaa julkisten varojen kusetuksen ennätyksissä.
Kuka kepulainen nämä yritykset omistaa? Attendokin pohjoismainen yritys, Binderholz itävaltalainen, GFN pääomasijoittajat.
Katopa, mikä taho on suurin työllistäjä Lieksassa.
On se hyvä, että on työllistäviä yrityksiä ja yrittäjiä. Enemmänkin saisi olla, että olisi kaikille töitä. Kaikki työpaikat ovat tervetulleita varmasti.
Muistuttaa kulttia johtajineen ja lähipiireineen. Alemmat manipuloitu/peloteltu hiljaisiksi. Valtuutetut ottavat ilolla ja riemulla vastaan valtansa kaventamisen ja keskittämisen, kunnallishallinnolle vieraalla tavalla.
Kiertotietä näillekin firmoille laitetaan kaupungin eli kuntalaisten rahaa. Lähialueiden pienet metsäläntitkin hakataan aukoiksi, välittämättä kuntalaisten viihtyvyydestä ja hyvinvoinnista.
Kannattaa alkaa itse ehdokkaaksi tai yrittäjäksi, jos kokee, että se on helppoa. Lieksassa ei varmasti yksikään yritys pysy pystyssä jos jollain tuella pitäisi selvitä. Pitkänlinjan yrityksiä, jotka eivät valtiolta ole koskaan mitään tukea saaneet ja työkohteiden tai hankintojen julkisessa kilpailutuksissa joensuulaiset tai valtakunnalliset yritykset valitaan hankintakohteeksi pelkän halvan hinnan vuoksi. Että ei varmasti lieksalaisten yritysten kohdalla ole helppoa toimiminen ja tessin mukaista palkkaa työntekijöille maksettava. Tosiaan, yrittäjän huolehdittava yhteiskunnalle päin paljon lainmukaisia maksuvelvoitteita lisäksi.
Tehkääpä ihan pilkollaan listaa mitä tukia kepulaiset on vetäneet.
Maataloustuet, Leader, Business Finland.......
Kuinka moni duunari saa tukia siitä että tekee työtä elääkseen kuten esim. maataloustuki.
Duunareita kepu pitää oppisopimuksella. Siinä on ahneutta kerrakseen.
Yritys työllistää sen duunarin.
Duunarin mitättömällä palkalla ja kepulimmat vielä oppisopimuksella. 😂
Ei alle 2000euron palkalla perhettä ja vakituista asuinpaikkaa Lieksaan kannata perustaa. Maksakaa kunnon palkkoja niin nuoria perheenperustajia ja muuttajia kyllä on tulossa kuntaan.
Maataloustuki takaa meille puhtaan, kotimaisen maataloustuotannon. Kuten liha, maito, maidonjalostustuotteet. Jos näitä tukia ei olisi, nousisi suomalaisten elintarvikkeiden hinta roimasti kuluttajille. Tämä maatalouden tuki on vain pienehkö osa maatalouden tuottajien tulosta. PS. Suomen teollisuutta myös tuetaan valtion rahoista.
Onneksi on vielä viljelijöitä, että saadaan syödä kotimaista ruokaa ja yrittäjiä, jotka jaksavat yrittää ja työllistää ihmisiä. Ois varmaan yrittäjillekin kohtuullista sanoa edes joskus kiitoksen sana, eikä keksimällä keksitä josko jotain ilkeyksiä voisi laukoa.
Lannoitteita käyttävät maajussit ja elikot on stressilihaa tehokasvatuksessa. Enpä sanoisi puhtaaksi ruokatuotannoksi.
Koulutusta ja työkuvaa vastaavaa palkkaa tesin mukaan.
Onko kepun ehdokkaana, utareunto, peltopelle, maitomoukka ja traktoripiru?