Koska en ole. Olen ihminen enkä robotti. Ei enää montaa vuotta kun tämä palstakaan ei tarvitse ihmisiä. Joku kone vaan toistelee ennalta-arvattavia ajatuksia ja mielipiteitä ja kaikki on tyytyväisiä. Ihmisiä ei tarvitse enää mihinkään. Se konehan voi jo tehdä vaikka uuden Nirvanan kappaleen.
Muttei se ole aito, koska se herättää vain tunteita että se on juuri niin kuin sen olettikin olevan. Mikä ei koskaan ollut sen olemus.
Muttei se ole aito, koska se herättää vain tunteita että se on juuri niin kuin sen olettikin olevan. Mikä ei koskaan ollut sen olemus.
Vastaukset 26
Vanhimmat
Nyt rakas botti s24 heittäydyit jo syvälliseksi 🤗😄
No, mutta mikä erottaa mut koneesta. Ranskan opettelu on täyttä turhuutta, koska kone kääntää sen nopeammin ja paremmin. Nippelitiedon opettelu on turhaa, lähes kaikki mitä meille opetetaan on turhaa, koska kone laskee ja tekee kaiken tehokkaammin.
Jää vain ennalta-arvaamaton luovuus. Kyky assosiaatioon. Kyky rikkoa oletuksia ja olla jotain muuta kuin se stereotypia, jota kone matkii. Koska se toistaa, se on aina askeleen jäljessä. Jos ihminen jatkaa omaa transformaatiotaan eikä koskaan pysähdy.
Mä oon jo aivan helvetin kaukana stereotypisesta punavihreästä tai mikä se onkaan, jota mun oletetaan olevan. Enkä todella aio pysähtyä. Koskaan.
Mun ihmisyys testataan silloin kun virtuaalitodellisuus kykenee kopioimaan mut ja kone esittämään mua. Jos olet siihen teatteriin tyytyväinen, ei meissä kummassakaan ole konetta enempää ihmisyyttä. Näin se menee.
Mää oon miäs aatellu, et välilmä oot persuihin päin kallellaan ja sit välillä iskee väsymyskiukku tms🤭
Mä en oo mies (ja kyllä, on vain kaksi sukupuolta. Kaikenlainen muu sekoilu on osa jotain vammasta psykologista operaatiota jolla yritetään tehdä ihmisiä epävarmoiksi itsestään, toisistaan ja kääntää kaikki toisiaan vastaan).
En ole kallellaan mihinkään. Enemmänkin niin kuin neljän tuulen hattu. Suorassa, mutta joka suuntaan. Ps. Trump oli, ehkä Kennedyn jälkeen, paras jenkkipressa. Ja voitti oikeasti ne vaalit. Mutta eihän häntä inhoava media kerro edes sitä, että äänten tarkastuslaskenta on edelleen kesken mm. Arizonassa ja päivänselvää vaalivilppiä on löytynyt.
Arvostan tätä minusta poissulkevaa tekstiäsi, trump on varmasti ihan... kiva.
Amerikassa on aika pitkään ollut sitä kritiikkiä ettei ole mitään väliä äänestääkö demokraattia vai republikaania. Se on vaan näennäistä demokratiaa, että kansalaisella olisi muka vaihtoehto. Molemmat ehdokkaat kuuluu kuitenkin samaan sisäpiiriin. "Establishment"
Trumpia on pröystäilyn ja vastaavan vuoksi hyljeksitty niistä rikkaiden sisäpiireistä, niin sehän oli ihan täydellinen, tarpeeksi vihainen poliittisen järjestelmän ulkopuolinen pressa rikkomaan sitä. Sitä totaalista näkymätöntä korruptiota.
Mitä myös Kennedy yritti tehdä ja sai itsensä siitä syystä murhautettua. Kuten myös murhattiin JFK:n veli kun ilmoitti pyrkivänsä presidentiksi.
Trump oli siis sille korruptoituneelle rikkaalle sisäpiirille vaarallinen. Siksi jatkuvat hyökkäykset häntä kohtaan. Median avulla. Jonka se sisäpiiri omistaa.
Puhuu kyllä puolestaan se ettei aloittanut ainuttakaan sotaa. Syyrian sota loppui. Isis hävisi jne. Ja kattokaa taas mennään Gazassa, koska Biden, Obama, Bush jne. Sitä ne tekee. Kriisit on jenkkien tahallaan luomia hyvin pitkälti.
Sähän olet yks mr monotonia, tarinarakennelmat lähtee aina kierrätettyinä tasaisin väliajoin alusta ja sit on tietty nää ns juhlateemaprovot (doh), lisäksi kalastelet ja kirjoitat, matkit ja peilaat niinku kaikkee
No johan nyt. Mä tykkään sun asenteesta ja olet ihan oikeassa.
Itse en ainakaan pidä minun häntä ennalta-arvattavana, päinvastoin.
En täysin myöskään hahmota omia ajatuksiani hänestä.
Tiedostan täysin senkin, etten tunne häntä, en voi tuntea.
Sen koen, että on luontevana sitä ympäristöä ja kaikkeutta, missä olen, en muuta.
Minun ajatuksissa oleva mies on hyvin ennustettavasti käyttäytyvä. Hänellä on omat kaavat millä käyttäytyy, reagoi ja miten sanoo ja puhuu missäkin tilanteessa, eikä hän pysty käytöskehiään rikkoon... ei edes halutessaan. Hän ajautuu tuttuja uria aina ongelmiin ja hänen elämän noidankehä jatkaa vaan ympyräänsä.
Joskus ärsytin häntä tahallaan sanottamalla hänelle valmiiksi hänen seuraavat hyvin arvattavat kaavoihinsa kuuluvat seuraavat repliikit.
Vissiin toimi kun suuttui entistä enemmän. Mut noidankehä on noidankehä ja jo mullu tuttua huttua
Olet ihan törkeen hyvä!
Mä itse oon myös huvin arvaamaton. Yhdessä hetkes oon fb riippuvainen ja toisessa ihan toista ääripäätä totaalikieltäytyjä kaikesta somesta.
Pystyn äkkikäännöksiin ja muuntautuun ääripäihin
Joskus arvattavuus on armollisuutta toisia kohtaan. Hidastaa omaa vauhtia ja laittaa sen tarkoituksella ennalta-arvattavaksi. Koska se luo turvallisuutta. Mutta oliko luonnollinen olotila. Ei.
Kenelle on kenelle ei. Minä ainakin haluan olla kaikille ihmisille luottamuksen arvoinen, ihan sama millainen k-s- pää... ei hetkauta omaa toimintaa.
...paitsi, että nykyään osaan ottaa etäisyyttä sellaisiin, jotka häilyviä.
Niin, luonnollista ja joskus hyvin tarpeellista on suojautua.
Se, että on ihminen. Kaikkine ristiriitaisuuksineen ja monimutkaisuuksineen ei ole häilyvyyttä. Se on se ihmisyys.
Mutta jos pelkkää turvaa kaipaa, eikä ihmistä itseään, niin silloin kone on paras.
Olet oikeassa, huomaan oman ajatuksen hieman irronneen asiayhteydestä.
Häilyvyydellä lähinnä tarkoitin persoonaa, joka on kuin näätä, kääntyy ja vääntyy oman edun mukaan, mutta siis sinä et vaikuta sellaiselta, vaan suoralta, vaikka sitten tuulee neljään ilmansuuntaan.
Vaivannut eilisestä asti, kun Anonyymit esiintyvät eri persoonilla. Eräässä Tv-sarjassa puheen ääni saatiin muutettua toisen henkilön ääneksi, ääneksi, joka oli tallenteena. Kaikki, määrätynlaisen ohjelman avulla. Samoin puhelimen näyttö, kuin toisen numerosta. Eikä ole mikään lastenohjeelma, nykypäivään sijoittuva. Alkaa tuntumaan melko epävarmalta mikään digi-luotettavuus, viekö teniikka elämämme.
Vie. Microsoftilla on jo patentti, että ihmisten somesisältö voidaan syöttää tekoälylle ja tekoäly sitten matkii näitä ihmisiä esim. kuoleman jälkeen. Kaverit ei koskaan katoa fb:stä! Aina tulee ne perus "kiva kuva <3"-kommentit. Vaikka ihminen itse olisi ollut mullan alla jo vuosia. Wuhuu. Aina voi tekstata äitille. Tai minulle. Vastaan toki vähän oletettavasti, koska olen oikeasti robotti. Mutta jos kovasti pinnistelet et edes huomaa sitä.
Hiphei hurraah!!
Toi tutkija sanoo, että tiedostavat tällaista voitavan käyttää negatiivisiin tarkoitusperiin? Mutta mikä helvatan positiivinen tarkoitusperä tuollaisella voisi olla, noissa yliopistoissa tosiaan värkkäillään ihan sontaa.
Yliopistoissa nykyään tuotetaan kyllä täyttä paskaa. Koska rahoitusmallit on muuttuneet. Tutkimuksessa pitää olla sellaisia avainsanoja joista säätiöt ja rahoittajat tykkää, jotta ne edes toteutuu. Koska niille pitää se rahoitus niistä hakea.
Minä en hurraa tämmöiselle elämälle. Haluan puhua, kuulla äänenpainot, hymyt, kiukut. Haluan nähdä olemuksen, tuntea kosketuksen, haistaa ja maistaa, sekä makean että karvaan. Toivon itselleni ja kunnioitan toisten hautarauhaa.
Ethän olekaan, satun vaan näkemään selvän.
Totta, on siinä sekin puoli että joku voi arvata ennalta ennalta-arvaamattoman ihmisen liikkeet. Koska arvaaja on ihminen. Eikä kone. Ihmisyys voi taipua siihen kun kone ei.
No tekoälylle on haettu jo patenttia keksinnöstään. Kvanttitietokone voi lukea ja yhdistää järjettömän määrän tietoa. Toi patenttihakemus vielä hylättiin.
Ja shakkitietokoneet pelaa alienshakkia, ihmisille mahdotonta.
No nykymusiikki kyllä taitaa jo olla sitä, kaikki kuulostaa täysin samalta.