Kävin jopa uimassakin lenkin, jo tuttua saunaan liittyvää.
Oltiin päivä metsätöissä palkollisen kanssa, ja hän jo lähti aiemmin karjaansa hoitamaan. Vähän uutta taimikkoa, kun ilmat vielä näin suotuisat, kun saadaan olla itikoista paitsi. Tuleville sukupolville puuta, mikä lieneekään silloin malli, onko puukin kiellettyjen listalla ? Jos niin ajattelisi ettei metsää hakattaisi lainkaan, olisi se valtavaa metsät, kun joka paikkaan metsä -puut tunkeutuisi. Samoin jos ei peltoja viljeltäisi, millaista risukkoa sekin olisi. Tämä tietenkin jos joskus opitaa ruuan teko ilman maanviljelyksen välikättä. Liha korvike kasvaisi kasvatushuoneissa, sähköä opittu tekemään muuten kuin nykyisin menetelmin. Olen senverraan kuitenkin optimisti, vaikka oma elämä menee hyvin, niin uskon tulevaisuuteen, kun opittu ja osataan ihan erilailla kuin esim syntymä vuotenanikin. Optimismi voi olla pysyvä persoonallisuuden piirre tai tulkintatyyli. Piirreoptimismiin kuuluvat myönteiset odotukset ja usko kykyyn vaikuttaa.
Äänestys oli, ja oli tietenkin odotetunlainen, vaikka ei nyt niin monen äänen päähän kuitenkaan jäänyt paketin hyväksyntä. Nyt mennään tällä mitä vapaan maan demokratia puhunut. Demokratia silloin toimii kun ollaan erimieltäkin puolueissa vaikka hajaääniä tuleekin. Kansa on asioista erimieltä, kansa joka äänestänyt edustajansa eduskuntaan, kuuluukin näin olla, turha soimata kun äänestys erimielisiä. Hyvin sopii vanhan valtiomiehen sanoma: äänestetty, pulinat pois, sillä edetään.
Kyyt liikkuu nyt metsissä, pesänsä ja auringon oton paikan välillä, sekin pitää istutus asioissa mielessä, kuten oli puhetta, että hyvä olla kunnon saappaat jalassa jossa vartta, ja kyypakkaus myös mukana.
Tallaista jorinaa.
Mikset sinä tee jotain päivän tapahtumistasi, eikä aina olla siinä jonkun kurkussa kiinni. En nyt ole palstaa isommin selannut, niin en pysty nyt tullutta sanomaan.
Sitten takaisin lämpöön, kun kylmää vettä nakataa kuumien kivien päällä yleinen luulo on lämpötila nousee, jota se todellisuudessa tekee juuri jäähdyttäen, mutta kosteteutat nostamalla saadaan tuntumaan kuumemmalta, ja myös lämpötila erot kiukaan ja muun kohdan välillä liikkuu kun kiviä jäähdyttämällä saadaan ilma liikkeeseen, joka sitten tuntuu saunan peräseinäkkin kuumana ilmavirtauksena.
Voi vain kuvitella, joka ei liikkunut kuumissa maissa joissa vielä kosteus korkealla miten ahdistavaa on siellä olla. 40 55 tuiki tavallista niissäö maissa.
1 Erä saunottu, 2 Erä alkaa kirjoituksen jälkeen
3
103
Vastaukset
Puutarhahommia on ollut ihan riittämiin. Nokkosten ja voikukkien keruu siinä ohessa.
Huomenna tulee pieni lapsenlapsi muutamaksi päiväksi; pappa on rauhallinen ja aina aikaa rakkaalle.Eivät taida pitkässä juoksussa ymmärtää tekojensa seurauksia nuo paketin hyväksyjät.
Ovat Lipposen kaikkiin pöytiin linjalla, pöljäkkeet!- Anonyymi
Kai Pystyyn_kuollut on liikkunut kuumissa maissa, kun osaa muutakin majuriin takertua ?. Kapin kanssa yhdessä ivaavat.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin
Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http2774722Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi
se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?1343050Miten löydän sinut
Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit452941Miksei Björn Wahlroos jaa rahaa köyhille?
Esimerkiksi Nordean tiloissa? Vai tuovatko ne köyhät hiekkaa marmorilattioille ja siksi ei pysty mursunviiksi pystyyn k412911Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla
Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?771826Vaikea tilanne
Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te1061694Jouluksi miettimistä: kuka tai mikä valmistaa rahan?
Nyt kun on ollut vääntöä rahasta ja eritoten sen vähyydestä, niin olisi syytä uida rahan alkulähteille, eli mistä se syn281531- 641471
- 971322
Julkinen sektori on elänyt aivan liian leveästi yli varojensa!
Viimeisen 15 vuoden aikana julkisen puolen palkat ovat nousseet n. 40%, kun taas yksitysellä sektorilla vain n. 20%. En2271222