Nyt olisi mahdollisuus tapailla naista, joka on sosiaalisen median mukaan matkustellut paljon elämänsä aikana. Yhdeksi kysymykseksi muodostuu kuitenkin naisen potentiaalinen kevytkenkäisyys. Nykyään suomalaisten naisten käytös ulkomailla on yleistä tietoa. Mitä tehdä? Kannattaako vain jatkaa toisen naisen etsimistä?
Matkusteleva nainen = kevytkenkäinen?
Anonyymi
17<50
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 17
Vanhimmat
Ei kai nykyaikana löydä naista, joka ei olisi matkustellut. Ei matkustelu tee tavallista naista kevytkenkäiseksi. Vähänkin fiksummat katselee nähtävyyksiä ja tutustuu kohdemaan elämään.
En kevytkenkäisyydestä tiedä mutta elämyshakuinen, arkeen ikävystynyt ihminen matkustelee, että saattaa olla pettävää sorttia.
Hakee matkustelusta jännitystä ja elämyksiä. Ei saa niitä arjestaan kotona eli arkiintuneet suhteet käy heille tylsiksi ja saattaa hakea jännitystä ja elämyksiä myös vieraista sängyistä
suattaapi olla *slutkahtavaa* ja myöskin *bitchahtavaa* sorttia hui
Tunnen yhden pariskunnan (itseäni vuosikymmeniä vanhempia), jotka ovat koko elämänsä matkustelleet milloin missäkin maissa, kaupungeissa, maanosissa. Samat elämänarvot - uteliaisuus, virkistäytyminen uusissa maisemissa, vieraita kieliä, kulttuuria, historiaa, ruokaa, luontoa, urheilua ja uusia kaupunkeja... varmaan ihan kiva, ainutlaatuinen elämä heillä kahdella ollut yhdessä! Eikä varmasti olisi onnistunut täysin erilaisten hyypiöiden kanssa!
Kovasti vierastan maailmankuvaa, missä matkustaminenkin typistyy ihmisen alapäähän. Miten köyhää. No, tuon kuvan sinäkin annat nimenomaan itsestäsi, et yhdestäkään toisesta. Jos yleistämään lähdetään, suomalaisten miesten käytös tunnetaan niin Virossa kuin Thaimaassakin, Ruotsin laivoista puhumattakaan.
Ai niin, ja... ei kesämökkiä. Kauan sitten tehty tietoinen päätös ja valinta, joka on ollut onnistunut heidän kohdallaan.
Meitä on erilaisia, kaikki eivät ole samanlaisia yhden asian alapäitä, kuten sinä aloittaja.
Mielestäni tuo on kyllä ihan karua realismia. Naisilla nimittäin matkustaminen valitettavasti kytkeytyy yleensä kiinteästi seksin harrastamiseen.
Mutta unohtui vastata itse kysymykseen. Vastaus kuuluu, etsi toki joku, jonka kanssa on jotakin yhteistä, niin kiinnostuksen kohteissa kuin arvomaailmassakin. Se on paras ratkaisu ihan kenelle tahansa.
Olet lukenut liikaa miestenlehtiä!
Ätmit älkää kommentoiko!! Teillä ei ole todellisuuden tajua.
Mikäli diggaa toinen reissaamisest & sinä et. Noil
ajatuksil, unoha.
Ennen koronaa reissasin puolest duunin mones EU maas & kaukomail. Puolisoni luotti, ei sopimatonta tapahdu.
Toki yhes reissattiin myös pitkinpoikin maailmaa
Minä en matkusta edes bussilla.
Joo, ei kannata tuommosen kans alkaa millekkään, haet jonku tynnyrissä kasvaneen vaan, niin jotain mahdollisuuksia edes tehä vaikutus. Maailmannaiset on kovin vaativaisia.
Onhan se juurikin niin sen vuoksi vastedes en mene edes kauppaan, posttin, pankkiin.
Voiko vielä nykyisin olla olemassa ihmisiä, jotka eivät ymmärrä, miksi joku haluaa matkustaa eri maissa?
Miksi pitää yrittää haukkua naisia aina vaan?
Todella typerä aloitus.
No ... eipä tuo matkustaminen yksistään kerro oikeastaan yhtään mitään muuta kuk , että tykkää matkustaa. Syistä se ei kerro mitään. Ne kohteet, joissa hän on matkustellut saattaa kertoa enemmän niistä matkustelun syistä. Huom. voi kertoa, mutta ei välttämättä kerro. Myöskin ne somessa asian tiimoilta olevat postaukset voivat kertoa paljon. Ne itse postaukset ovat oikeastaan se ainoa asia tässä yhtälössä, joka voi kertoa hyvinkin paljon siitä millaista se matkustelu on.
Itse esim. olen ehtinyt matkustelemaan varsin paljon. Kevytkenkäinen en ole, varsinkaan matkusteluuni liittyen. En ole kertaakaan ulkomailla lomaillessani harrastanut mitään seksuaalista toimintaa. Paitsi silloin, jos olen ollut ko. lomamatkalla kumppanini kanssa. Tuolla aiemmin mainittiin myös sanat elämyshakuinen ja arkeen ikävystynyt. En ole kumpaakaan noista. En myöskään hae matkustelusta jännitystä tai sen suurempia elämyksiäkään. Minä nyt vaan pidän lämmöstä, auringosta, hyvästä ruoasta, kulttuurista, historiasta, kauniista luonnosta, jne. Olen utelias ja kiinnistunut erilaisista paikoista tässä maailmassa. No, elämys kai sekin on, kun mieli ja sielu lepää kauniissa maisemassa auringon lämmittäessä mukavasti.
Jos ap mietit tosissasi, että matkustaminen on este, et ole rakastunut. Parinvalinta järkiperustein harvoin toimii pitkällä aikajänteellä, jos tavoitteena on kestävä rakkaus, jossa rakastellaan vielä 3 vuoden päästä.
Jos toinen haluaa ilmiselvästi matkustella, ja sinä sitä paheksut toiselle tärkeää asiaa, tuskin muutenkaan osutte yhteen. Ajatuksena se, että joku matkustaa seksin takia, on vähän juntti. Jos joku haluaa harrastaa yhdenillan juttuja niitä saa kyllä netistä tai baarista aivan varmasti niin paljon kuin haluaa. Jopa naisten Gambia-tyyppiset reissut on enemmän rakkauden, hyväksynnän ja ihailun vajetta kuin seksin hakua. Ja hyvin harva suuntaa reissunsa juuri tuonne (en tiedä onko muita vastaavassa maineessa olevia kohteita ja onko tuolla yhdelläkään todellista pohjaa maineensa takana).
Matkalle voi lähteä vaikka kulttuurin, arkkitehtuurin, nähtävyyksien, luonnon kauneuden, lepäämiseen ja virkistymisen takia. Osa varmaan lähtee myös ruskettumisen, juopottelun ja bilettämisenkin takia. Meitä on moneen lähtöön.
Yleensä matkailu avartaa (ainakin jos kohde on muu kuin turistiranta), koska näkee elämää muustakin kuin oman napansa ympäriltä. Se taas, että jostain noin pienestä asiasta kuin matkustaminen, pystyy vetämään mustavalkoisia johtopäätöksiä hulvattomasta seksielämästä ympärimaailmaa, kertoo taas elämän kepertymisestä napaa kohden ja huonosta kyvystä arvioida ihmistä omien silmiensa ja havaintojensa kautta.
En vaan tajua kuka miettii tällaista Ikävä-palstalla. Entäs jos menisit sinne tinderiin ja ottaisin jonkun joka ei matkustele? Mahdollisuus tapailla naista, voi vattulan väki.