Impellerin akselin kumitulppa Volvo Penta

Anonyymi

Minun veneessä Volvo Penta KAMD 43 moottorit. Olen vähän ihmetellyt vesipumpun kannen alla olevassa impellerin akselin päässä olevaa kumitulppaa. Toisesta koneesta puuttuu. Olisin hankkinut toiseenkin, mutta en löytänyt tulppaa varaosa luettelosta. Onko mielestänne tuolla tulpalla mitään tarvetta? Uuden impellerin mukana sitä ei tule. Edellisen veneen moottorissa kamd31 sitä ei ollut.

2

172

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Tuo lienee sellaista mallia jossa om metallinen uraholkki sisällä. En ole minäkään kyllä keksinyt mikä holkin ja akselin pään peittävän kumitulpan tarkoitus on, vaikuttaisi aivan olevan siellä pumpun sisällä vain näön vuoksi. Yleesä kyllä osilla on jokin tarkoitus, joten jos sellainen on tullut mukana, olen sen sinne laittanut, mutta jos ei en ole siitä osannut huolestuakkaan sen kummemmin.
      Jos nyt puhutaan ollenkaan samasta asiasta.

      • Anonyymi

        Kyllä puhumme samasta tulpasta. En minäkään ole keksinyt miksi se on sinne laitettu. Joku tarkoitus sillä varmaan on. VP:n paikallinen huoltomies vaihtoi imperellit viime keväänä eikä eikä ainakaan silloin kommentoinut toisen tulpan puuttumisesta.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vain vasemmistolaiset rakennemuutokset pelastavat Suomen

      Kansaa on ankeutettu viimeiset 30+ vuotta porvarillisella minäminä-talouspolitiikalla, jossa tavalliselta kansalta on ot
      Maailman menoa
      127
      3902
    2. Purra on kantanut vastuuta täyden kympin arvoisesti

      Luottoluokituksen lasku, ennätysvelat ja ennätystyöttömyys siitä muutamana esimerkkinä. Jatkakoon hän hyvin aloittamaans
      Maailman menoa
      14
      3361
    3. Haluaisin rakastaa sinua

      Ja olla sinulle se oikea... Rakastan sinua 💗💗💗
      Ikävä
      19
      3255
    4. onko kaivattusi

      vaarallinen? :D
      Ikävä
      79
      3237
    5. Persut huutaa taas: "kato! muslimi!"

      Persut on lyhyessä ajassa ajaneet läpi kaksi työntekijöiden oikeuksien heikennystä, joita se on aiemmin vastustanut. Pe
      Maailman menoa
      56
      3209
    6. Menen nyt koisimaan

      Ja en ehkä palaa tänne. Asia on nyt loppuunkäsitelty ja totuus tuli ilmi
      Ikävä
      29
      2855
    7. Tiedätkö mihin

      Ominaisuuksiin rakastuin sinussa?
      Ikävä
      47
      2617
    8. Olisiko sinulla

      Jonossa vaihtoehtoja, ehkä
      Ikävä
      54
      2607
    9. Pieni galluppi

      Mitäs lahjaa odotat joulupukilta.
      Ikävä
      67
      2387
    10. Mitä tuntemuksia

      Rakkaasi ääni herättää?
      Ikävä
      19
      2337
    Aihe