Mittarissa lukee mmol/l
HBA1c lukee 42 mmol/mol
Joku toinen yksikkö 6%
Hemoglobiinin sokeripitoisuus, solun välinesteen pitoisuus?
En ole löytänyt mitään vertailutietoa mmol/l arvoille.
Jos aamusokeri on 8,2 mmol/l mitä se tarkoittaa?
HBA1c lukee 42 mmol/mol
Joku toinen yksikkö 6%
Hemoglobiinin sokeripitoisuus, solun välinesteen pitoisuus?
En ole löytänyt mitään vertailutietoa mmol/l arvoille.
Jos aamusokeri on 8,2 mmol/l mitä se tarkoittaa?
Vastaukset 7
Vanhimmat
Pitkässäsokerissa prosenttimäärä on vanha tapa ilmaista asiaa, millimooli per litra -yksikkö on taas uudempi tapa. Oma lääkärini sanoi, että hän ei ole vieläkään tottunut näihin uusiin yksiköihin.
diabetes.fi-sivulla on olemassa muuntotaulukko molempiin suuntiin, niin näkee helposti vastaavuudet.
https://www.diabetes.fi/diabetes/tyypin_1_diabetes/verensokerin_saately
Jos+pitkäsokeri+on+ilmaistu+prosentteina,+sen+voi+muuttaa+yksiköksi+mmol/l+(=millimoolia+litrassa)+kertomalla+prosenttimäärän+10,93:lla+ja+vähentämällä+siitä+23,5.
Esim.+7+prosenttiyksikköä+kerrottuna+10,93:lla+on+76,51.+Kun+siitä+vähennetään+23,5,+saadaan+tulokseksi+53,01+mmol/l.+
Kun+halutaan+tehdä+muutos+toiseen+suuntaan,+mmol/l-lukemasta+otetaan+9,15+%+(eli+siis+toisin+sanoen+em.+lukema+kerrotaan+0,0915:llä)+ja+siihen+lisätään+2,15.
Esim.+53+mmol/l+kerrottuna+0,0915:llä+on+4,85.+Kun+siihen+lisätään+2,15,+saadaan+tulokseksi+7,00+%.
Lähde:+https://huslab.fi/ohjekirja/6128.html
Täällä+on+muuten+myös+hyvä+valmis+muuntotaulukko:+https://huslab.fi/ohjekirjan_liitteet/hb_a1c_muuntotaulukko.pdf
Tuossa tuli yksikön merkinnässä virhe. HbA1c:n arvo erkitään nykyisin mmol/mol, aiemmin prosenttiarvona ja siihen on tuo laskukaava.
No niinpäs onkin. Paastosokerissa yksikkö on näköjään millimoolia per litra ja pitkässäsokerissa millimoolia per mooli. Enpä ollut tuota huomannut, enkä muutenkaan ymmärtänyt aloittajan kysymystä oikein.
Verensokerin glukoosipitoisuus eli fP-Gluk ilmoitetaan arvolla mmol/l ja tuo arvo on ollut aina käytössä, eikä sille ole vertailutietoa. Arvo mitataan laskimoverinäytteestä tai mm. kotioloissa sormenpään veritipasta.
Jos on paastonnut yön yli ja aamulla mitattu arvo on 8,2 mmol/l se osoittaa että käytännössä on diabetes. Normaalin verensokerin yläraja aamulla, yön yli jatkuneen paaston eli vähintään 8 tunnin syömättömyyden jälkeen, on 6,0 mmol/l. Jos verensokeri on 6,1–6,9 mmol/l, kyseessä on kohonnut paastosokeri. Diabeteksen alarajana on verensokeriarvo 7,0 mmol/l.
Mulla oli 7,4. Rasituskoe oli kuitenkin ok
Reijo Laatikaiselta on tullut viime syksynä kirja esidiabeteksen selättämisestä.
https://www.pronutritionist.net/2020/10/verensokeri-haltuun-uusi-kirjani/