Työttömien juoksuttamista

Anonyymi

Taas juoksutetaan työttömiä. Mistä näistä oikein sikiää näitä hankeammattilaisia?

Kaavin työttömille on nyt tarjolla monipuolista apua Tuumasta toimeen -hankkeella.

Nämä hankkeet eivät työllistä muita kuin hankkeen vetäjiä. Ja kalliiksi tulee yhteiskunnalle. Rahan lappamista ihan tyhjänpäiväiseen kättäpäivää puuhasteluun.

Näihin riittä rahaa samaan aikaan kun vanhukset viruvat liassa ja aliravittuina kodeissaan ja palvelutaloissaan. Ei varaa kodinhoitajiin eikä kodinhoitopalveluihin.
Terveydenhuollosta leikataan. Hoitajat pakenevat muualle. Ja rahaa lapetaan hankkeisiin. Sanonta, että on arvokkaampaa gramma apua kuin kilo neuvomista pitää paikkansa. Ei näistä hankkeista kenellekään muulle ole apua kuin vain hankkeesta palkkaa nauttiville.

Voi aikoja, voi tapoja.

6

833

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Hankkeen kokonaiskustannus on 596 870€, josta Euroopan Unionin sosiaalirahaston osuus 509 341€ ja Kaavin kunnan osuus 87 529€.

      Hanke, jolla kaavilaiset työttömät siivotaan työttömyyskortistosta 9 euron hommiin. EI nosta työttömän taloudellista tilannetta mitenkään. Päinvastoin. Syvemmälle perusturvan varaan uppoavat. Eikö noilla rahoilla olisi työttömin taloudellisen aseman parantamisen tarvetta. Saisivat edes ostaa kunnon ruokaa. Tuosta puolen miljoonan potista parempaa perusturvaa ainakin n. 500 euron edestä riittäisi sadalle pitkään työttömänä olevalle. Nyt vaan hyötyjiä on pari hankkeen palkkalistoilla olevaa.

      • Anonyymi

        Vaikuttaa tilastojen kaunistelulta kun saadaan kortiston kirjoilta hetkellisesti pois.


    • Anonyymi

      karjuukohan ne siel vielä ja laittaa kuriin ;) :DD,yhtä ja samaa paskaa,mutta onhan se kiva kun oma palkka työohjaajalle juoksee ;) on sossu tosi kova------penskatkin siel retuperällä---oisko liika pien palkka vai mikä --lapsetkin jää hoitamatta-----kiusaamista aikuisilla ihmisillä-----mitä isot edellä jne..-----aijoo --------sekin oli sulta kiellettyä--------;)

      • Anonyymi

        Armotontaaaaaaaaaa menoaaaaaaa----------:DD jne.katotaanhan ku asiat muuttuu toiste päin ;)


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Armotontaaaaaaaaaa menoaaaaaaa----------:DD jne.katotaanhan ku asiat muuttuu toiste päin ;)

        siellähän yrittäjätkin hakee sit tuota euroopan unionin sosiaalirahaston rahaa


    • Anonyymi

      :DD

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Laitetaas nyt kirjaimet tänne

      kuka kaipaa ja ketä ?
      Ikävä
      133
      10569
    2. Pieni häivähdys sinusta

      Olet niin totinen
      Ikävä
      52
      5080
    3. Taas ryssittiin oikein kunnolla

      r….ä hyökkäsi Viroon sikaili taas ajattelematta yhtään mitään https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011347289.html
      NATO
      43
      2281
    4. Lähetä terveisesi kaipaamallesi henkilölle

      Vauva-palstalta tuttua kaipaamista uudessa ympäristössä. Kaipuu jatkukoon 💘
      Ikävä
      105
      2088
    5. Missä olet ollut tänään kaivattuni?

      Ikävä sai yliotteen ❤️ En nähnyt sua tänään söpö mies
      Ikävä
      28
      1986
    6. Vanha Suola janottaa Iivarilla

      Vanha suola janottaa Siikalatvan kunnanjohtaja Pekka Iivaria. Mies kiertää Kemijärven kyläjuhlia ja kulttuuritapahtumia
      Kemijärvi
      13
      1631
    7. Valtimon Haapajärvellä paatti mäni nurin

      Ikävä onnettomuus Haapajärvellä. Vene hörpppi vettä matkalla saaren. Veneessä ol 5 henkilöä, kolme uiskenteli rantaan,
      Nurmes
      41
      1452
    8. Tiedän kuka sinä noista olet

      Lucky for you, olen rakastunut sinuun joten en reagoi negatiivisesti. Voit kertoa kavereillesi että kyl vaan, rakkautta
      Ikävä
      29
      1124
    9. Känniläiset veneessä?

      Siinä taas päästiin näyttämään miten tyhmiä känniläiset on. Heh heh "Kaikki osalliset ovat täysi-ikäisiä ja alkoholin v
      Nurmes
      33
      1071
    10. Rakastuminenhan on psykoosi

      Ei ihme että olen täysin vailla järkeä sen asian suhteen. Eipä olis aikoinaan arvannut, että tossa se tyyppi menee, jonk
      Ikävä
      54
      997
    Aihe