Mustasilmäsusanna

Susanna

Kylvin ekaa kertaa mustasilmäsusannan siemeniä, ja nyt taimeni ovat kymmensenttisiä. Tarkoitus olisi laittaa niitä sitten aikanaan amppeliin muiden kesäkukkien kanssa.
Kannattaisikohan niitä latvoa että haaroittuisivat, etteivät kasvaisi pelkkiä pitkiä, laihoja "hujoja" siihen mennessä kun istutuksen aika on.
Onko kellään kokemuksia mustasilmäsusannan latvomisesta?

8

31878

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • yrittänyt

      mullakin on ekaa kertaa mustasilmäsusannaa tulemassa. Olen miettinyt tuota latvomista ja päätin pari päivää sitten kokeilla: nappasin korkeimmasta taimestani neljän lehtiparin jälkeen latvan pois. Vielä ei ole alkanut kasvattamaan mutta kai se innostuu haaroittumaan kunhan aikaa kuluu. En tosiaan tiedä oliko tempustani jotain hyötyä, joten kuulisin mielelläni kokeneemman tietoa asiasta. Sen jälkeen voisin sitten latvoa loputkin taimet, jos latvomisesta oikeasti on jotain hyötyä!

      • Mitä se tarkoittaa???

        mulla on myös m.silmäsusat kasvamassa-ekaa kertaa..en edes tiedä mitä tuo latvominen tarkoittaa???Onko jotain muuta "elintärkeää" mitä mun pitäisi tietää?Kiitos jops vaivaudutte neuvomaan aloittelijaa.


      • aloitteleva tarhuri
        Mitä se tarkoittaa??? kirjoitti:

        mulla on myös m.silmäsusat kasvamassa-ekaa kertaa..en edes tiedä mitä tuo latvominen tarkoittaa???Onko jotain muuta "elintärkeää" mitä mun pitäisi tietää?Kiitos jops vaivaudutte neuvomaan aloittelijaa.

        Koulitut taimet (kun siemenestä itäneet taimet siirretään isompaan astiaan) saavat juurtua ja kasvaa pari viikkoa, minkä jälkeen ne latvotaan. Latvottaessa taimesta poistetaan verson yläosa, jossa on kasvupiste. Sen poistaminen vaikuttaa kasvin hormonitasapainoon ja saa aikaan sivuversojen puhkeamisen. Yleensä kasvit latvotaan haaroittumisen edistämiseksi kahteen tai kolmeen kertaan 3-4 viikon välein, mutta on lajeja, joita ei latvota lainkaan.
        (Näin siis kerrotaan kirjassa A.Riikonen ja M.Vuori; kesäkukat.)
        Ja tuohon jo kirjoitinkin, että Mustasilmäsusannasta sanotaan, että voi latvoa, mutta toisaalta se siirtää kukintaa myöhemmäksi. Joten voit siis olla latvomattakin!

        Ja muista karaisu ennen ulos vientiä, eli kasvi totutetaan vähitellen ulkoilmaan. Käytännössä tarkoittaa taimien siirtämistä joko viileämpään huonetilaan tai lyhyiksi ajoiksi ulkoilmaan. Karaistu taimi on kestävämpi kuin suoraan sisätiloista kasvupaikalleen istutettu.


      • Anonyymi
        Mitä se tarkoittaa??? kirjoitti:

        mulla on myös m.silmäsusat kasvamassa-ekaa kertaa..en edes tiedä mitä tuo latvominen tarkoittaa???Onko jotain muuta "elintärkeää" mitä mun pitäisi tietää?Kiitos jops vaivaudutte neuvomaan aloittelijaa.

        Kymmeniä kesiä kasvattamut mustasilmäsusannaa. Olen latvonut ja jatkan sitä pitkin kesää. Kukintaan en sanoisi vaikuttavan kuin että kukinnan runsaudella palkitsee.
        Kaksi metriä, ylikin kiipeää ja kun syksy saa puu katkon latvoja runsaalla kädellä. Ehtii kukittaa kaikki nuput.
        Aurinkoisella paikalla on varaston seinustalla. Saa varjoa vain muutaman tunnin.
        Kastelen aamupäivällä ja illalla 2-3 litraa jopa enemmän kun helle. Punainen kukkaravinne ja noin 20-30 litran ruukuissa kasvaa.
        Syksyn tultua astia on pelkkää juuristoa ja multa käytetty kasvuun.

        Latvominen on latvan katkaisua ja latvon kaikki sivulatvatkin. Mitkä vain huomaan.
        Nypin kuihtuneita kukkia pois ja on takuuvarma kukkaloisto taattu.


    • aloitteleva tarhuri

      No mun ohjekirjassani kerrotaan tälläistä: Koulitaan n. 5 cm mittaisina kolmen ryhmiksi ruukkuihin. Taimet voi juurruttuaan latvoa, mutta toisaalta latvominen siirtää kukintaa myöhäisemmäksi. Taimet voi siirtää ruukkuineen ulos kesäkuun puolivälin jälkeen tai ne voi myös istuttaa maahan lämpimälle seinustalle 30-40 cm välein. M.s.susanna kasvaa 100-200 cm mittaiseksi ja kukkii touko-syyskuussa. Väri vaihtelee lajikkeen mukaan valkoisesta keltaiseen ja oranssiin. Yhteistä kaikille on kuitenkin kukkien tumma keskusta. Kukinnan pidentämiseksi kuihtuneet kukat kannattaa poistaa, mutta varoen ja tarkkaan katsoen, sillä uudet kukkanuput ovat hyvin paljon niiden näköiset. M.s.susanna viihtyy ravinteikkaassa mullassa aurinkoisella ja lämpimällä, mutta ei kuitenkaan paahteisella paikalla. (A.Riikonen ja M.Vuori; kesäkukat)

      Itsekin laitoin nyt ekaa kertaa tätä kukkaa kasvamaan ja koska pari tainta näkyy kasvavan muita innokkaammin, latvoin vain ne. Nyt sieltä alkaa uutta alkua tulla vaikka ensin näytti että pysähtyikö kasvu siihen. Katsotaan nyt sitten kun on sekä latvottuja ja ei-latvottuja, että miten niiden kanssa käy!

      • No voi

        laitoin m.s.sussua itämään nyt ekaa kertaa, (ennen olen aina ostanut taimet valmiina) 24pvä ja vielä ei näy mitään, kuinka pitkään siinä menee että jotain näkyy?
        Siementä en uskaltanut edes laittaa kovin syvälle kun ei ollut kovin suuri siemen.
        kastelen purkit joka aamu, täytyykö olla ennemmin hiukan kuivempi kuin kosteampi?


      • Nonzilla
        No voi kirjoitti:

        laitoin m.s.sussua itämään nyt ekaa kertaa, (ennen olen aina ostanut taimet valmiina) 24pvä ja vielä ei näy mitään, kuinka pitkään siinä menee että jotain näkyy?
        Siementä en uskaltanut edes laittaa kovin syvälle kun ei ollut kovin suuri siemen.
        kastelen purkit joka aamu, täytyykö olla ennemmin hiukan kuivempi kuin kosteampi?

        Innostuin itsekin tästä kukasta ja ostin siemenpussin, mutta ilmeisesti liian myöhään. Pussin kyljessä kun kerrottiin, että kylvetään ruukkuihin maaliskuussa.

        Olenko siis toivottoman myöhässä, jos kylvän nyt toukokuussa? Pussissa sanottiin myös, että kukinta on noin 2 ja puol kuukautta kylvöstä.


    • Pirkko

      Moi!
      Olen noukkinut siemeniä ostokukasta ja aion kokeilla istutusta ns."omista " siemenistä ensi keväänä..
      Tämä minulle uusi tuloskas on ollut katoksen alla ja roskaa aika paljon ulkoverantaa.
      Ensi kevään tulokkaat ajattelin laittaa seinustalle, pitkän malliseen puulaatikkoon. Vaan paikka on keskipv:lä paahteinen:( Jos laitan harson alkukesästä suojaksi,olisikohan siitä apua?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Perintovero 100 prosenttiin, työeläkkeet ja maataloustuet pois

      Noilla eväillä lähden tasapainottamaan valtiontaloutta ja korjaamaan työntekijöiden palkkakuoppaa nostamatta työnantajie
      Maailman menoa
      94
      3432
    2. Riikka runnoo: polttoöljyn hinta nousi maaliskuussa 40 prosenttia

      Onko irvistelijällä sakset hävinneet, vai miksei osaa leikata polttoaineiden hintaa kansalaisten kukkarolle sopivalle ta
      Maailman menoa
      2
      3332
    3. Päivän Riikka: polttoöljyn hinta räjähti

      Näyttää tuo putinismi ilmenevän persuissa myös Suomen yrittäjien kampittamisena. Polttoöljy on se katalyytti, joka pitää
      Maailman menoa
      50
      2353
    4. Mökkejä ostellaan nyt ihan hulluna!

      Tyypilliset lainamäärät on yli 500 000€ mökkejä ostellessa eli erityisesti tuollaiset miljoonamökit on nyt suomalaisten
      Maailman menoa
      76
      2301
    5. Demariskandaali! Eveliina Heinäluoma (sdp) kahmii kaikki Hitas asunnot itselleen!

      Heinäluoma on ostanut useita yhteiskunnan tukemia, hintasäännösteltyjä asuntoja itselleen! Ei ihme, että Hitas on ollut
      Maailman menoa
      83
      2257
    6. Helsingin yllä valopalloja

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/1508be00-28c9-4156-83dc-0be5e7aa3066 "Helsingin taivaalla lensi lauantaina puolen yön
      Sinkut
      139
      2078
    7. Ranskan vasemmistojohtaja tunnustaa, että väestö on vaihtumassa

      ja se on vaan hyvä asia hänen mielestään. Kyseessä siis Ranskan vasemmistojohtaja Jean-Luc Mélenchon jonka puheet järkyt
      Maailman menoa
      29
      1843
    8. HÄLYYTYS!!

      Ukraina se hyökkää jo Suomen maaperälle. https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/645b83ce-e074-4f00-8b99-245d01b38a36
      NATO
      410
      1834
    9. Kovasti on hävittäjiä ilmassa. Nytkö se alkoi?

      Onko nyt sota ?? `Vai harjoituksiako vain? Hävittäjät pörrää kovasti.
      Kouvola
      116
      1772
    10. Demarien sanoin kuvaamaton ahneus - Eveliina Heinäluoma vain yksi esimerkki

      Mutta näin se on demari-eliitissä aina ollut, käytännössä siis nämä eliittiin kuuluvat ovat puhtaasti porvareita - Marin
      Maailman menoa
      40
      1595
    Aihe