POSITIIVINEN AJATTELU - MITÄ SE ON JA EI OLE

Anonyymi

Olisiko sillä hyödyllistä käyttöä Riihimäellä.

10

100

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Googlaa POSITIIVINEN AJATTELU

      Jaksoin selata 14 sivua otsikoita täynnä ja eiköhän jatkoa olisi seurannut.

      Ehkä kannattaisi ottaa asia/suunnitelma/tapahtuma kerrallaan ja miettiä, mitä positiivinen ajattelu sen kohdalla tarkoittaisi.

    • Anonyymi

      Se tarkoittaa sitä, että vaikka potkut tulki töistä ja vaimo jätti ja lääkäri diagnosoi sinulle keuhkosyövän ja antoi puoli vuotta elinaikaa niin sun tulee uskoa että elämä on kivaa!!!

      • Anonyymi

        Ei, tuossa tilanteessa minä ajattelisin, että olen saanut mahdollisuuden elää ja mitähän elämisen arvoista ehdinkään kokea ja kyllä siihen mahtuu miinusmerkkisiäkin kokemuksia.

        Siis sinulla on ollut työpaikka ja vaimo ja terveyttä. Ja kaikenlaista muuta.

        Ei ole kukaan selvinnyt hengissä.


    • Anonyymi

      Itselle se tarkoittaa nähdä hyvät asiat kaikesta paskasta huolimatta…

    • Anonyymi

      KUNTAVAALIEHDOKKAIDEN POSITIIVISUUS, voiko luottaa.

      Varmuuden vuoksi otan esimerkin valtakunnan tasolta. IL: Uusi ministeri Antti Kurvinen:" Olen iloinen, onnellinen ja nöyrä."

    • Anonyymi

      Positiivisesti ajattelee henkilö, joko pudottuaan 10 kerroksisen talon parvekkeella, toteaa 5 kerroksen kohdalla, että tähän mennessä on vielä kaikki hyvin.

      Tai voidaan sanoa myös, että kaikki negatiivisuus voidaan määrittää myös positiivisessa valossa. Esim. rokotevastaisuus voidaan määritellä kulkutautimyönteisyydeksi.

    • Anonyymi

      "Kyllä minä niin mieleni pahoitin." Tämä ihmisiä viihdyttää esitettynä. Tunnistavat jotakin ja ajattelevat, etten minä sentään ihan tuommoinen ole , vaan vähän positiisempi.

    • Anonyymi

      TEON YMMÄRTÄMINEN TAI HYVÄKSYMINEN OVAT KAKSI ERI ASIAA.

      Poliisikin pyrkii ymmärtämään henkirikoksen motiivin, mutta ei todellakaan hyväksy sitä.

      Taviksille tämä tuo vaikeita tilanteita. Tämä näkyy esim. uutisiin liittyvissä keskusteluissa. - Lihakarjan hoidon laiminlyönyt ja hirveän tilanteen aikaan saanut tuomitaan ja sadistisia rangaistuksia suunnitellaan. Jotkut yrittävät ymmärtää, miksi ihminen voi ajautua tilaan, jossa ei jaksa tehdä enää mitään, edes pyytää apua. -POSITIIVISTA AJATTELUA olisi kai se,että pitäisi suunnitella, mitä tehdä, ettei tällaista enää koskaan pääse tapahtumaan.

    • Anonyymi

      RIIHIMÄKI ON RIKOLLINEN KAUPUNKI

      Mitä positiivinen ajattelu tästä tilanteesta olisi.

      JÄRKYTYIN, kun 1980-luvun puolivälissä tulin Riksuun töihin ollakseni lähellä Hämeenlinnan vanhushoitoprojektiniani. Keskusta oli ruma. Kaupoissa piti käydä siellä ja sillä reissulla "joka" nurkan takaa ja ovisyvennyksestä tyrkytettiin huumetta ostettavaksi. Nykyisen Salen edessä oleva kortteli kuului rikollisille, vankilasta vapautuneille. En muista enää, miksi sitä matalaa puutaloaluetta nimitettiin. Salea vastapäätä toisella puolella katua oli se kerrostalo kuin nykyäänkin. Siellä olisi ollut lukaali myytävänä. Minua varotettiin: älä osta, siinä talossa asuu vaarallinen rikollinen, joka pitää pelon vallassa muita asukkaita. Hämeenkadulla siinä päässä oli taloja, joiden takapihoilla oli rikollisten varastoja ja "työpaikkoja", ettei sitten niihinkään taloihin, jne,

      POSITIIVISTA AJATTELUA on varmaankin silloin ilmennyt muodossa, että tästä huolimatta täytyy yrittää kehittää kaupunkia laillisin keinoin. Sama pätee nykyäänkin, vankilasta ja rikollisuudesta huolimatta, mutta ei "unohtaen" sitä puolta asiassa. Rikolliset ovat keskuudessamme ja vankilasta käsin käytetään valtaa ja kauppa käy.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Laitetaas nyt kirjaimet tänne

      kuka kaipaa ja ketä ?
      Ikävä
      176
      11165
    2. Pieni häivähdys sinusta

      Olet niin totinen
      Ikävä
      54
      5318
    3. Taas ryssittiin oikein kunnolla

      r….ä hyökkäsi Viroon sikaili taas ajattelematta yhtään mitään https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011347289.html
      NATO
      47
      2545
    4. Missä olet ollut tänään kaivattuni?

      Ikävä sai yliotteen ❤️ En nähnyt sua tänään söpö mies
      Ikävä
      37
      2236
    5. Vanha Suola janottaa Iivarilla

      Vanha suola janottaa Siikalatvan kunnanjohtaja Pekka Iivaria. Mies kiertää Kemijärven kyläjuhlia ja kulttuuritapahtumia
      Kemijärvi
      13
      1761
    6. Valtimon Haapajärvellä paatti mäni nurin

      Ikävä onnettomuus Haapajärvellä. Vene hörpppi vettä matkalla saaren. Veneessä ol 5 henkilöä, kolme uiskenteli rantaan,
      Nurmes
      42
      1654
    7. Tiedän kuka sinä noista olet

      Lucky for you, olen rakastunut sinuun joten en reagoi negatiivisesti. Voit kertoa kavereillesi että kyl vaan, rakkautta
      Ikävä
      31
      1310
    8. Känniläiset veneessä?

      Siinä taas päästiin näyttämään miten tyhmiä känniläiset on. Heh heh "Kaikki osalliset ovat täysi-ikäisiä ja alkoholin v
      Nurmes
      35
      1246
    9. Tulemmeko hyvin

      Toimeen ja juttuun keskenämme? Luulen, että sopisit hyvin siihen ☀️ympäristöön, paljon kaikkea erilaista.♥️mietin tätä s
      Ikävä
      6
      1046
    10. Daniel Nummelan linjapuhe 2025

      Kansanlähetyksen toiminnanjohtajan Daniel Nummelan linjapuhe tänään. Rehellistä analyysiä mm. evlut kirkosta ja piispo
      Luterilaisuus
      100
      986
    Aihe