Suvi 444 soutu/moottorivene

minulla on tuollainen suvi 444 soutu/moottorivene jossa on nyt 5hv honda käsikäynnistyksellä.Meni olkapää sököksi,ettei kestä enää nykäisyä.
suunnittelin tuollaista -9hv sähköstartilla olevaa moottoria.(suositus MAX10hv.)
Onko kellään kokemusta riittääkö suvi444 vene 9hv,voimaiselle moottorille,
ei uppooko perä liian alas.
47426
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Ei ole kokemusta. Mutta passaisko tuollainen sähkömoottori? Joku ihqn kunnollinen kuten torqueedo tms? Kestää ihan tunteja josbhissukseen ajaa.

Äänestä

Vanha viesti mutta kommentoidaan silti. Mulla oli sukisukin 9.9hv nelitahtinen siinä ja oikein hyvin toimi. Meni hyvin plaaniin. En ainakaan huomannut, että perä olisi liian alas mennyt. Ei ainakaan vaarallisia ongelmia ollut. Vähän varovainen saa toki olla ainakin alussa, koska se noin 18 solmun nopeus on aika kova vauhti soutuveneellä. Myös peräaalto tuli aika voimakkaasti kaivoon asti, joten ei ehkä ihan äkkijarrutusta kannata tehdä. Painoa keulaan, niin käyttäytyy paremmin. Itse käytin parikymmentä litraa vetävää bensatankkia, josta sitten ajon loputtua lisäsin penkin alla olevaan tankkiin. Trimmin kanssa oltava tarkkana ettei vaan laita sokkaa liian alas, mutta niin se taitaa olla kaikkien veneiden kanssa. Jos nyt ostaisin saman paatin, niin ehkä 8 heppasen valitsisin. Menee varmaan ihan hyvin 5-6, heppasen kanssa, mikäli ei ole kiire minnekään. Kyllä tuo soudariksi on mahtava vene, kun vähän tutustuu, miten se käyttäytyy.

Äänestä

Valmistaja varmasti suunnitellut veneen, niin että siinä on turvallista käyttää kymppiheppaista. Nelitahti aikakaudella suunniteltu (painavammat koneet, kuin 2-tahti aikoina).

Äänestä

Väkkäröi ne lappalaisten jokiveneiden siivekkeet, niin veneesi perä nousee helposti pintaan.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


komerkki kirjoitti:

minulla on tuollainen suvi 444 soutu/moottorivene jossa on nyt 5hv honda käsikäynnistyksellä.Meni olkapää sököksi,ettei kestä enää nykäisyä.
suunnittelin tuollaista -9hv sähköstartilla olevaa moottoria.(suositus MAX10hv.)
Onko kellään kokemusta riittääkö suvi444 vene 9hv,voimaiselle moottorille,
ei uppooko perä liian alas.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu