Suvi 444 soutu/moottorivene

minulla on tuollainen suvi 444 soutu/moottorivene jossa on nyt 5hv honda käsikäynnistyksellä.Meni olkapää sököksi,ettei kestä enää nykäisyä.
suunnittelin tuollaista -9hv sähköstartilla olevaa moottoria.(suositus MAX10hv.)
Onko kellään kokemusta riittääkö suvi444 vene 9hv,voimaiselle moottorille,
ei uppooko perä liian alas.

4

6894

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Ei ole kokemusta. Mutta passaisko tuollainen sähkömoottori? Joku ihqn kunnollinen kuten torqueedo tms? Kestää ihan tunteja josbhissukseen ajaa.

    • Anonyymi

      Vanha viesti mutta kommentoidaan silti. Mulla oli sukisukin 9.9hv nelitahtinen siinä ja oikein hyvin toimi. Meni hyvin plaaniin. En ainakaan huomannut, että perä olisi liian alas mennyt. Ei ainakaan vaarallisia ongelmia ollut. Vähän varovainen saa toki olla ainakin alussa, koska se noin 18 solmun nopeus on aika kova vauhti soutuveneellä. Myös peräaalto tuli aika voimakkaasti kaivoon asti, joten ei ehkä ihan äkkijarrutusta kannata tehdä. Painoa keulaan, niin käyttäytyy paremmin. Itse käytin parikymmentä litraa vetävää bensatankkia, josta sitten ajon loputtua lisäsin penkin alla olevaan tankkiin. Trimmin kanssa oltava tarkkana ettei vaan laita sokkaa liian alas, mutta niin se taitaa olla kaikkien veneiden kanssa. Jos nyt ostaisin saman paatin, niin ehkä 8 heppasen valitsisin. Menee varmaan ihan hyvin 5-6, heppasen kanssa, mikäli ei ole kiire minnekään. Kyllä tuo soudariksi on mahtava vene, kun vähän tutustuu, miten se käyttäytyy.

    • Anonyymi

      Valmistaja varmasti suunnitellut veneen, niin että siinä on turvallista käyttää kymppiheppaista. Nelitahti aikakaudella suunniteltu (painavammat koneet, kuin 2-tahti aikoina).

    • Anonyymi

      Väkkäröi ne lappalaisten jokiveneiden siivekkeet, niin veneesi perä nousee helposti pintaan.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kansalla on oikeus tietää miksi persut pettävät

      Koko kulunut hallituskausi on kysytty persuilta, minkä vuoksi he ovat pettäneet käytännössä jokaisen vaalilupauksen, ain
      Maailman menoa
      59
      7482
    2. Venäjän armeijan evp-upseeri: Armeija surkeassa tilassa, jonka läpäisee kaiken kattava

      valehtelu. Venäläiset alkaneet pohtia julkisesti maan todellisia tappioita. Z-bloggari ja 3. luokan kapteeni (evp.) Mak
      Maailman menoa
      123
      2906
    3. Minkälaisen viestin

      Laittaisit ikävöinnin kohteelle, jos rohkenisit?
      Ikävä
      142
      1756
    4. Kansalla on oikeus tietää mikä on SDP:n talousohjelma jolla maan talous

      saadaan nousuun? Miksi puolue piilottelee sitä, vai eikö sitä ole? Tähän asti olemme vaan saaneet kuulla hallituksen ha
      Maailman menoa
      65
      1639
    5. Ammattiliitto 900 euroa/vuosi - Työttömyyskassa 72 euroa/vuosi

      Ammattiliitosta eroamalla voi säästää jopa 800 euroa vuodessa. Mitä enemmän tienaat, sitä enemmän maksat liitolle. Esim
      Maailman menoa
      115
      1448
    6. Miten voit olla niin tyhmä

      että et tajunnut että sua vedätettiin? Tietäisitpä miten hyvät naurut on saatu. Naiselle
      Tunteet
      167
      1394
    7. Missä vaiheessa

      Päätit irl luovuttaa minun suhteeni?
      Ikävä
      129
      1116
    8. Millaisena uskot

      Kaivattusi kokevan tunteensa?
      Ikävä
      73
      817
    9. Kyriake=Kirkko

      Kirkko, Kyriake Kirkko-sana tulee kreikankielen sanasta Kyriake=Herran omat, Kristuksen omaksi kastettujen suuri joukko
      Kaste
      47
      802
    10. Mitä haluat eniten

      Kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      51
      707
    Aihe