Vuosimallin 54 keittiö

Anonyymi

Mitä kannattaa tehdä vuoden 1954 keittiölle. Laitanko uudet kaapit vai maalaanko vanhat. Matalathan noi ovat. Mutta aika vähällä käytöllä ovat, kun yksin asun että kannattaako. Ainoo mitä aattelin tehdä, laitta aktiivimallin liesituulettimen. Ja jääkaapille tehdä tilan vanhaan komeroon. Taustalaatoituksenkin aattelin uusia. Tosin ikävä sitten jos joutuu uudelleen uusiin, jos aikoo kalustetta uusia, mutta sain laatat ilmatteeksi ettei siitä vahinkoo tulisi. Mataluudesta oikeestaan ainoo haitta kun hella on tasoo korkeemmalla.

5

152

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Voi olla mahdollista jopa nostaa alakaappeja, riippuu välitilan korkeudesta. Liian ahdasta siitä ei kannata missään nimessä tehdä. Jo viisi senttiä tekee ihmeitä. Tapauskohtaista kuitenkin.

      • Anonyymi

        Joskus on siirretty koko keittiö yläkaappeineen nykyiseen standardikorkeuteen mutta se on koko keittiön purku ja voi tulla sähköhommia yms. Jos on erittäin hyväkuntoinen keittiö ja haluaa sen säilyttää niin jotakin järkeä voi ollakin. Ei muuten.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Joskus on siirretty koko keittiö yläkaappeineen nykyiseen standardikorkeuteen mutta se on koko keittiön purku ja voi tulla sähköhommia yms. Jos on erittäin hyväkuntoinen keittiö ja haluaa sen säilyttää niin jotakin järkeä voi ollakin. Ei muuten.

        Suomessa on jokunen puusepänliike jotka tekevät mittatilaustyönä mm. näitä 50-luvun keittiöitä. Desing on 50-lukua, mekanismit ja keittiötekniikka tätä päivää.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Suomessa on jokunen puusepänliike jotka tekevät mittatilaustyönä mm. näitä 50-luvun keittiöitä. Desing on 50-lukua, mekanismit ja keittiötekniikka tätä päivää.

        Jos alkuperänen täyspuinen vanha keittiökaapisto niin pidä se ihmeessä !
        Kuuluu sen ajan taloon. Ei missään tapauksessa pidä purkaa ja laittaa jotakin ikeaa.


    • Anonyymi

      Kannattiko tuollaisesta tehdä koko aloitusta?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vedonlyöntiä .

      Olen valmis lyömään ison vedon , että homma kaatuu . Jos kerta Sivonen ei lähde mukaan , niin ei tuoho usko kukaan muuka
      Ähtäri
      34
      3474
    2. rakastan jotakin

      en uskalla sanoa sitä täällä ääneen
      Ikävä
      11
      2808
    3. Mikä on pahinta, mitä kaivatullesi

      pelkäät tapahtuvan? Jos kuolemaa, vakavia sairauksia yms. ei lasketa?
      Ikävä
      103
      2615
    4. Turvaan tulleet lähettävät omia lapsiaan vaaraan - hullua

      MOT-ohjelman jakso ”Loma vaihtui kahleisiin” kertoi, kuinka Suomessa ja muualla Euroopassa asuvat somaliperheet lähettäv
      Maailman menoa
      73
      2577
    5. Mikä on sun mielestä suurin kusetus maailmassa?

      Mikä on sun mielestä suurin kusetus maailmassa?
      Ikävä
      124
      2435
    6. Minkä tunteen tunnet

      juuri nyt? ap kiitollisuuden.
      Tunteet
      41
      1418
    7. Päivi Räsänen sai kutsun kongressiin todistajaksi.

      Pystyykö Päivi pysymään totuudessa ja kertomaan kongressille, että raamattu ei ole lakikirja jota pitäisi noudattaa poli
      Maailman menoa
      393
      1120
    8. Hei Antti. Minähän varoitin jo 2 v sitten, ettei sinusta tule pääministeriä, vaikka kuinka

      voittaisit vaalit. Vasurit ovat aina puukottaneet toisiaan selkään, eivät koskaan edestäpäin. Marinistit varsinkin IL t
      6
      1018
    9. Minkä kouluarvosanan (4-10) annat Thank God, sä tulit! sarjalle?

      Katsoitko Thank God, sä tulit!? Uusi viihdeohjelma ei ollut kaikkien makuun, mutta jotkut tykkäsivät. Minkä kouluarvos
      Tv-sarjat
      50
      1003
    10. Kaikkea hyvää kaikki

      Kaikkea hyvää kaikki ja positiivisia ja hyviä asioita. Kylmää on kovia pakkasia. Pikku hiljaa kevättä kohti taas. Voimaa
      Ikävä
      6
      850
    Aihe