Ensikohtaaminen on se tärkein juttu mikä kertoo kaiken olennaisen?
Onko todellakin niin että?
Anonyymi
28<50
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 28
Vanhimmat
Yleensä näin, itse näen ihmisen vasta kun olen tutustunut.
Minä näen asian toisin.
Mitä näet ihmisestä ensikohtaamisella?
Olennaisen tärkeät asiat. Silmät tarkat on.
Ei todellakaan. Itse rakastuin vasta monennella kerralla enkä muista ensi kohtaamisesta mitään. Kohdatessa pitää olla vastaanottavainen ja kukaan ei voi aina olla.
Tuo on totta. Voi olla vaikka työstä väsynyt, pettynyt, jätetty, flunssainen, ujo, arka, hämmenynyt tai vaikkapa jo korviaan myöten rakastunut eli täysin sekaisin tms. Voi jäädä hyvä tutustuminen tapahtumatta, jos näihin jumittuu liikaa. Toinenhan voisi heti ensikeskusteluissa kertoa, miksi on vähän poissa oleva.
Kerrohan mies mitä näit naisesta ensikohtaamisella? Miksi hait jatkuvasti kontaktia sen jälkeen?
Miten on?
Itse aistin eräästä naisesta ensikohtaamisella kiehtovuutta ja kerta kerralta enemmänkin kiehtovampia ominaisuuksia, ja kaikki liittyy persoonaan enemmän kuin ulkonäköön.
-sivusta
Missä tapasitte ensimmäistä kertaa? Mikä tekee hänestä kiehtovan? Itsellä sama, mutta miehen kohdalla. Hän vain herätti mielenkiinnon.
Ollaan tavattu samassa paikassa muuten aina paitsi kerran muualla.
Sama meillä. Mikä tekee hänestä kiehtovan?
Tissit ja peppu kiehtoo. Ja muu seksuaalisuus.
Piti olla persoonaan liittyviä.
Näin vastustamattoman kauniin ja mukavan (sopivan) naisen, johon rakastuin päätä pahkaa. Tv. K mies.
Nähtävästi ketjussa useampi vastaaja. Kauniisti kirjoitat hänestä.
😘..
Minun kohdalla asia oli toisin.
No ei kai nyt niinkään, ihminen voi kyllä tehdä hyvän vaikutuksen, vaikkei tätä näe potentiaalisena kumppanina. Ja joku toinen taas vaikka tylyn, mutta osoittautuu lähemmin tutustuessa aivan muuksi. Ihmisillä on erilaisia päiviä.
Juuri niin, jokaisella ihmisellä on pinta mitä raaputtamalla löytää ihanaa tai ihan muuta, ensikohtaaminen voi mennä ihan huomaamatta mutta ajan kanssa tapahtuu.
Ei välttämättä mutta on tapauksia missä ihan ensikohtaminen kahden henkilön kohdalla tuottaa kuin salamaniskun, mutta ei se johda välttämättä kuin hetkelliseen hämmennykseen ja siinä kaikki.
ei. näin ei ole.
tuo on vain joku hokema vuosikymmenten takaa.
ensimmäinen tyttöystäväni ärsytti todella pahasti kun tapasimme ensimmäisen kerran. seuraava jäi (lähes) huomaamatta vaikka olimme samassa huoneessa -- myöhemmin asuimme vuosia yhdessä. sitten törmäsin tyyppiin josta ajattelin, että joku blondi vaan. myöhemmin rakastuin intensiivisesti.
ja niin edespäin.
En tiedä, mutta jonkun olen kuullut niin sanovan ja odottelin että itsellenikin kävisi niin.
Kai sillä aika suuri merkitys on?
Mutta vuodet muuttavat ihm7stä vaikka jotain varmoon onkin jäljellä entisestä.
Kehonkieli kertoo enemmän, kuin monella on tarkoitus. Myös silmät kertovat paljon. Monet yrittävät manipuloida näitä ominaisuuksia, mutta senkin voi huomata.
Monet varmasti mutta ei kaikki, aidot on aitoja.
Paha sanoa, että uskooko sitä mitä näkee. Yleisellä tasolla ns ensivaikutelma joko pysyy tai sitten ei. Mieltäni olen muuttanut usein ihmisten suhteen, erityisesti sellaisten, joiden mielet on helposti manipuloitavissa toisia vastaan ihan professionaalitasollakin. Arvostelukyvynpuute tulee esiin kun sitä testataan.
no tottakai on. meillä oli ainakin näin
Tuskin on ihan niin. Aika sääli, jos heti ensikokemuksen perusteella hylättäisiin orastava ihmissuhde. Se on tietysti eri juttu, jos toinen tekee selvästi jonkun virheen. törttöilee oikein olan takaa tai vahingoittaa muita teoin tai sanoin tahallisesti.