Nyt nurmikko kasvaa. Tänne voi ilmoittautua nurmikonleikkaajaksi. Saatte hyvän mielen, kun pääsette töihin. Itse istun vaimoni kanssa terassilla ja seuraamme, kuinka hyvin suoriudut työstä. Jos työtahti on liian verkkainen, heittelen pikku kivillä sinua selkään ja jos olet rivakka lapiomies, niin saat hyvästä työstä palkkioksi banaanin. Se on verotettavaa tuloa, joten puraisen päästä 1/4 mikä menisi veroihin. Saat siis 3/4 osan banaanista itsellesi. Tiedän, että innokkaita työttömiä riittää näinkin hyvään hommaan, joten ensimmäiset on etusijalla.
Työttömille lapiomiehille töitä!
Anonyymi
2663
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 26
Vanhimmat
Entinen Ekisläinen porvoilee. Aihe taitaa olla loppuunkaluttu. Jopa aivan asiallistenkin kommenttien saattelemana.
Kyllä sen tosiaan huomaa kun aloittajalla ei ole kauniisti sanoen "kaikki pöllöt laaksossa".
Tästä tuskin tulee asiallista ketjua, mutta kysympä nyt kuitenkin. Mikä selittää sen, että tuolla Uutta Elämää duunipaikat sivuilla on jatkuvasti aivan hirmuiset määrät avoimia työpaikkoja jatkuvasti auki. Nytkin parhaillaan yli 20 paikkaa?
Välillä joku myymälätyöntekijän paikka / paikat häviää, tullakseen taas haettavaksi parin viikon kuluttua.
Onko siellä joku koeaika? Meneekö sieltä läpi täysin työkyvyttömiä henkilöitä, pudotakseen parin viikon työskentelyn jälkeen takaisin lähtöpisteeseen?
Joku tuossa nyt mättää.
Ei siinä mätä mikään muu kuin se, että ovat joko palkanneet vitun huonon työntekijän tai sitten ei ole ollut sopivia työntekijöitä kyseiseen paikkaan ja hakeneet uudestaan työntekijöitä. Jompi kumpi. Kyllä joku mikkeliläinen lapiomies siihenkin hommaan löytyy.
Niin, tai sitten ne ketkä on sinne pakotettu, vetävät aivan päin persettä tahallaan, ei ole kuulemma harvinaista.
Koeaika ekakertalaisille, alussa olet 9e/päivä, työkokeilu nimikkeellä. Siinä katotaan olet ko sopiva henkilö heille, ja jos, niin pääset palkkatuetulle.
Ai se menee noin. Luulin, että pitää olla hakiessaan oikeutettu täyteen plkkatukeen Vai eivätkö työkokeilijat ole palkkatukilaisia? Onko nämä paikat "nyt sitä jalkaa sinne oven väliin" -paikkoja. Voiko tuonne työllistyä oikealla palkalla? Onko niillä työhaastattelu, kai siinä näkee, jos on ammattitaitoinen haastattelija, että onko työntekijäksi vai ei. Haluaako ihmiset tonne töihin vai onko heidät jotenkin pakotettu?
Onko vaimosi minkä näkönen ja muotonen? Voisin ehkä nykäistä sitä kankkuun sillävälin kun käyt huusissa.
Voisin antaa alennusta nurmenleikkusta jos saan hyvät panot.
Taidat olla sellainen ihka oikea cityvihreä, kun lapiolla mielestäsi tehdään ruohonleikkuu?
Sen täytyy olla joku Tytti-demari täysin ulkona tästä maailmasta
Joo, tulen, anna osoite ja puhelinnumero.
Ei sairaalloisen ylipainoiset kykene itse nurmikkoa leikkaamaan, siksi työttömiä tarvitsee. Molemmat työkyvyttömyyseläkkeellä sairaalloisen ylipainon aiheuttaminen sairauksien vuoksi.
kannattaisko lihottaa ittsesä sanotaan 140kg ja sitte ku pääsee kohta eläkkeellen ni laihduttaaa heti takas normaaliksi hoikaksi ja ellää eläkkeellä vapaana.
Soita sumutorvelle jos irtoaa leikaaja?
Muuta kerrostaloon jos et itse jaksa ajaa nurmikkoasi, läski.
Kyllä sellaisiakin ihmisiä on olemassa, jotka todellakin toivoo, ja luulee, että työttömät tulisi tekemään heille esim lumityöt ilmaiseksi, ja siitä kuuluisasta "työnilosta".
Jos on töitä mitkä pitää saada tehtyä, niin sitten pitää kaivella sieltä taskusta rahukkaa, ja tehdä työttömästä työllinen. Näin se homma etenee. Jos taas ei ole rahukkaa tai halua maksella, niin sitten on hyvä ja tekee itse.
Minähän sanoin, että saa 3/4 banaanista palkaksi. On se ihme, ettei päivän työstä tuo nyt kelpaa. Tässä taas näkee, että työttömät ovat liian vaativia.
Tyypillinen yrittäjä, mitään ei saa työvoima maksaa mutta töitä pitäisi tehdä.
Se on hyvä diili semmonen. Ja ulkomailta niitä halpis moniosaajia pitäs hiissata tänne. Niitä on helpompi hassuttaa kun eivät osaa kieltä ja niitä voi aina pelotella karkotuksella ja semmosella.
Koksujen ajatusmaailmaa semmonen on. Natsionaalisia kun ovat. Osaakohan se sumutorvi mitä kieliä??
Moniosaaja ajelee nurmikon lisäksi myös emännän tyytyväiseksi, sekä edestä että takaa. Hoosianna soi ja liha läpsyy kun polska on kiivaimmillaan. Ei tarvitse uusavuttooman tarjota jätkän käyrää koko kesänä kun ajelut on kerran viikkoon. Kestää emäntä tyytyväisenä.
Nurmikon leikkausta ? Lapiolla ???
Tämmöisiä on nämä meidän uusavuttomat. Heti kun pitäisi jotakin tehdä, niin ollaan itkemässä ja kitisemässä, mitään ei saisi maksaa kun on pa, mutta töitä pitäisi tehdä kun itsellä on peukalo keskellä kämmentä...ei osata edes nurmikkoa leikata, alottajalle tiedoksi, sitä ei tehdä lapiolla!!
pyörit vaan hyrränä lapion kanssa 4000kierr./min. kyllä leikkaa!
No enhän minä nyt lapiolla käske niitä nurmikoita leikkaamaan, vaan etsin rivakoita lapiomiehiä siihen työhön. Keittiösaksilla minun nurmikkoni leikataan. Lapiomies on synonyymi kovasta työmiehestä, joka ei ole keksinyt dynamiittia. Yllättävän vähän 3/4 banaanipalkalla oli halukkaita. Taidan jatkaa etsimistä ja korottaa palkkaa. Okei. 3/4 osa banaanin päälle tarjoan ilmaisen juomaveden tai siis yhden lasillisen päivässä. Kypärän myös tarjoan työntekijälle, kun heitän kivillä tehostaakseni työtahtia, niin parempi olla kyrpärä päässä, ettei satu piähän.
Ajattelitko myöskin teettää silmäleikkauksen autokauppiaalla kun se lupasi tehdä sen halvemmalla kuin lääkäri? Ei lapiomies leikkaa nurmikkoa!