15-vuotiaalla kissallani diagnosoitiin munuaisten vajaatoiminta. Arvot olivat aika korkeat, mutta kissa on verrattain hyväkuntoinen, pirteän oloinen ja laihtunut vain hieman. Olin ihan varma, että nirppanokka ei suostu erikoisruokia syömään, mutta onneksi olin väärässä.
Mutta reilun viikon erikoisruokavaliolla olemisen jälkeen kissan ruokahalu heittelee edelleen. Tänään on syönyt huonommin, eilen ei ollut mitään ongelmia. Haluaa usein aamuisin käydä heinää syömässä. Onko kellään tietoa tai kokemusta, että miten nopeasti ruokavalio vaikuttaa kissan hyvinvointiin?
Tiedän, että sairauden eteneminen on yksilöllistä, mutta tuntuu että kissani kohdalla tilanne ei edisty. On niin voimaton ja ahdistunut olo, kun kaikki keinot on jo käytössä. Pelottaa ajatella, että jos tilanne ei tästä lähde paranemaan, niin sitten on pakko tehdä se raskas päätös.
Ruokavalion vaikutuksen näkyminen munuaisten vajaatoiminnassa
3
2949
Vastaukset 3
Hei! Kissallani todettiin samainen sairaus 2,5vuotta sitten. Kyseessä nirso ja vanha kissa, jolle piti kokeilla useampaa eri kissanruoka merkkiä. Edelleen ruokinnassa joutuu käyttämään mielikuvitusta, mutta parhaiten kissalle maistuneet virbacin tuotteet. Ruokavalion lisäksi käytössä on Reseptilääke fortekor 5mg , joka mielestäni myös lisännyt ruokahalua. Lisäksi olen huolehtinut, että kissa juo riittävästi vettä. Jos et saa kissaasi syömään uusia ruokia niin voit kokeilla fortekor lääkitystä ja fosfaatin sitojaa(esim.pronefra) tavallisen ruokavalion tukena. Tärkeää olisi, että kissa saisi päivittäin riittävästi energiaa sairaudestaan huolimatta. Tsemppiä ja toivottavasti kissasi voi jo paremmin!!!!
- Anonyymi
Kiitos vastauksesta!
Tilanne on ehkä hieman parempi, mutta nirsoilujaksoja on edelleen. Yhtä ruokaa syö kohtuullisen hyvin, kun sille päälle sattuu. Tilasin muutamaa uutta ruokaa kokeiluun. Ärsyttävää, että ruokia ei voi ostaa yksittäispakkauksia kuin eläinlääkäriasemilta, joilla on meillä päin aika pieni valikoima ruokia.
Kissa syö ainoastaan märkäruokaa, mikä on hyvä, koska se ei juurikaan juo. Erilaisia kuppeja ja kippoja on ympäri asuntoa, mutta ei vaan suostu juomaan. Pelkään, että tällä menolla ennemmin tai myöhemmin joudumme käymään eläinlääkärille nesteyttämässä.
Pitää kysyä tuosta Fortekor-lääkkeestä.
- Anonyymi
Vege kissa on lopussa, vaikka ei ole edes ryypännyt?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Tässä ovat Elämäni biisi vieraat lauantai 19.9. - Yksi vieras on kohuttu TTK-juontajaehdokas
Elämäni biisi vieraslista on harvinaisen mielenkiintoinen lauantaina. Mukana myös kohuttu TTK-juontajaehdokas, josta ei211371- 681330
Mies joka on oikeasti kiinnostunut
Ja näkee sut pitkäaikaisena kumppanina, siirtää vaikka vuoria selvittääkseen asiat eikä ota pienintäkään riskiä menettää1331261- 1081245
Kunnanhallitus
Miten käy täällä vuosia tuomioita jakaneelle valittajalle, hovioikeus hylännyt kaikki syytteet.671059- 1091009
Rauha, sopiiko
Ei häiritä enää toisiamme. Annetaan molemmille rauha unohtaa, pyydän tätä todella. Kiitos. Miehelle.94967Miesten (epä)viehättävyydestä kysymys
Mieltä askarruttava asia, liki dilemma. Palstallahan jotkut miesoletetut usein toteavat, että kaikki naiset tavoittelev182933- 89886
- 45871
Ei siitä pääse yli, eikä ympäri!
Pakko se on myöntää ja tunnustaa. Olisin halunnut p*nna sinua sydämeni kyllyydestä. Itseäni vanhemmalle naiselle66801Myönnetään, tunnen lämpimiä tunteita kohtaasi
Vaikutat tosin liian hyvältä ollaksesi totta. Komeita miehiä on maailma pullollaan mutta sinussa on jotain.....50696- 43666
- 58663
- 70646
- 98638
Humppila korvasi johtajia tekoälyllä
https://yle.fi/a/74-20215155 Humppilassa on lakkautettu teknisen ja hallintojohtajan virat. Säästöä tuli hetkessä 15087628Perhoseni (miehelle)
Miksi et usko, että mun rakkaus sinuun on aitoa ja vilpitöntä? Tai että se oli jo silloin? Miksi ajattelet, ettet ole r123622- 67586
- 53577