Olen hakenut Stadiaan sosionomilinjalle.
Täällä luettuani vanhoja viestejä olen saanut kuvan että sosionomit (nimenomaan AMK) ovat hylkiöitä-eivät mitään OIKEISIIN sosionomeihin verrattuna. Lisäksi he kelpaavat vain pyllyjen pyyhintään l. verrataan lähihoitajaan.
Voisiko joku nyt ystävällisesti ja asiallisesti vastata mitä sosionomin tehtäviä löytyy, millaista opiskelu on ja mikä on 3,5 vuoden koulujen käynnin arvostus?
Täällä luettuani vanhoja viestejä olen saanut kuvan että sosionomit (nimenomaan AMK) ovat hylkiöitä-eivät mitään OIKEISIIN sosionomeihin verrattuna. Lisäksi he kelpaavat vain pyllyjen pyyhintään l. verrataan lähihoitajaan.
Voisiko joku nyt ystävällisesti ja asiallisesti vastata mitä sosionomin tehtäviä löytyy, millaista opiskelu on ja mikä on 3,5 vuoden koulujen käynnin arvostus?
Vastaukset 56
Vanhimmat
...ja työskentelen päiväkodissa lastentarhanopettajana. Pyllyjen pyyhintää on toki välillä, mutta ei koko aikaa! =) Mielestäni sosionomin koulutus antaa laaja-alaisen ammattitaidon, mutta tietysti oman suuntautumisvaihtoehdon mukaisen työn osaa parhaiten, eli itselläni lapsi-ja nuorisotyö. Koulutus on ihan ok, sopivasti teoriaa ja käytäntöä. Itselläni oli joka vuosi kahden kuukauden työharjoittelu. Kouluun vaan!
kuitenkin se, että työkokemus antaa sen ammattitaidon, kuin koulutus. Sosionomi koulutus ei ole kovin pitkä, että se voisi kovin syvällisesti pätevöittää mihinkään tiettyyn tehtävään.
eikö nimikkeellä LASTENTARHANOPETTAJA työskentelevän henkilön tule olla ylemmän korkeakoulututkinnon opiskellut? Jolloin sinä et olisi sellainen?
lastentarhanopettajaksi valmistuvat suorittavat kasvatustieteiden kandidaatin tutkinon, siis alemman korkeakoulututkinnon. Sosionomi (Amk) ei anna pätevyyttä toimia lastentarhanopettajana.
Sosionomeilla (AMK) on pätevyys lastentarhanopettajaksi, jos he ovat suorittaneet 50 opintoviikkoa varhaiskasvatuksen opintoja. Tämä on täysin mahdollista. Monet sosionomit toimivat pätevinä lastentarhanopettajina ja ovat samassa asemassa kuin yliopistotutkinnon suorittaneet.
Onko sellainen lakiuudistus jo tehty? Olisin kyllä suonut, että lapsiakin arvostettaisiin niin, että myös lastentarhanopettajilta vaadittaisiin akateeminen tutkinto. Ilmeisesti syynä on tämä nykytrendi, helpottaa ja samalla lyhentää valmistumisaikoja.
Miten se akateeminen tutkinto liittyy lasten arvostukseen? Jos opintoviikot on suoritettu AMK:n puolella, niin ne ei ole yhtä hyviä ja päteviä, kuin yliopiston opintoviikot? Tai että lasta kasvatetaan akateemisella tutkinnolla?
Yliopistoon ei pääse niin helposti ns. kyseenalaisia naisia, jotka antavat lapsille vääriä vaikutteita. Sosionomikouluun pääsee myös sellaista porukkaa, jota ei pitäisi päästää kymmentä metriä lähemmäksi pikkulapsia. Sosionomitarhan lapsi puhuu jo kolmivuotiaana kyrvistä, kortsuista ja kauheista krapuloista.
Joo, mää ihan unohdin tuon pointin. Hyvä kun muistutit, hei!
kylläpäs sitä ollaan sitten niin asiantuntijaa mukamas... oikein puistattaa kun ajattelee että sinunlaisesi, joka tuolla tavalla puhuu, pääsisi lähellekään lapsia...
minun kantani asiaan on, että sossut ovat tavallaan muodollisesti päteviä ltoja. huomaa millä sanalla paino on: muodollisesti.. sosionomien tutkintoa arvostetaan siinä mielessä, että heitä on koulutettu kohtaamaan ihmisiä kokonaisvaltaisemmin, vanhempia ym. olen sitä mieltä että ltoilla on paremmat kasvatukselliset taidot, mutta ihmisten kohtaajana sossu pärjää kirkkaasti. eihän päivähoito koske vain lasta, vaan myös vanhempia.
että pureskelkaa sitä. en todellakaan ymmärrä missä hiertää, mutta totuus on se, että amk tutkinto vastaa kandin tutkintoa. piste.
sosionomi (amk) on ammatillinen tutkinto, kun taas kandidaatti on alempi korkeakoulututkinto. Piste.
amk tutkinto on käytännönläheinen KORKEAKOULUTUTKINTO.
Sosionomi (Amk) on ammattikorkeakoulututkinto, vaikka monelta se "amk" tuppaa kovin helposti unohtumaan. Sosionomi puolestaan on akateeminen arvo, jonka voi saada yliopistotutkinnon suorittanut.
puhumme nyt kahdesta aivan eri asiasta.
mikä pakkomielle ja päähänpinttymä sinulla Rune on tuon sosionomi-nimikkeen kanssa? on päivänselvää, että ammattikorkeakoulujen keskustelupalstalla sosionomilla tarkoitetaan ammattikorkeakoulutusta. Sitä paitsi, meilläpäin valmistuu sosiaalityöntekijöitä, joiden akateeminen arvo on yhteiskuntatieteitten maisteri, eikös tuo sosionomi-nimike ole länsinaapurista repäisty? Joten pidetään sosionomi-nimike, AMK:lla tai ilman, suomalaisen ammattikorkeakoulutuksen saaneilla sosionomeilla, ja puhutellaan akateemisen koulutuksen saaneita suomalaisia sosiaalityöntekijöitä YTM tai VTM-arvolla.
Rune, suosittelen ammattiapua. Johan tuollainen pakkomielle rajoittaa elämää, mitä olen seuraillut kirjoitteluasi täällä. Tosin näillä palstoilla kaikenlaiset ennakkoluulot ja pakkomielteet kukkii.
kuten se jotava virkamies tms. totesi, työelämässä on vielä runsaasti sosionomeja, jotka tuskin ilahtuvat sosionomi-nimikkeen väärinkäytöstä. Yliopistosta valmistuneet sosionomit kun ovat oikeasti päteviä sosiaalityöntekijän, jopa sosiaalijohtajan virkoihin, (vaikka olisivatkin alemman korkeakoulututkinnon suorittaneet), toisin kuin nämä amk-sosionomit. Siinä on kuule tutkinnoilla vissi ero!
No ei TODELLAKAAN vastaa... AMK:hon on NIIN paljon helpompi päästä kuin yliopistoon, ja ennen kaikkea valmistua sieltä, että asia on aivan selvä.AMK=tyhmien suojatyöpaikka.
Ja ennen kuin tyypillisenä kouluttamattomana ihmisenä ryhdyt itkemään siitä, miten paljon ihmisiä haki sosionomilinjalle vuonna kivi, 1000 tyhmästä ei löydy yhtään viisasta. Hakijoiden laatu ratkaisee.
Se kuuluisa KÄYTÄNNÖNLÄHEISYYS, miten onneton yritys löytää jotain hienoa opistotason koulutuksesta. Mitä tekemistä käytännön duunin harjoittelulla ja korkeakoululla on? Ei mitään. Sitä tarvitaan silloin kun pitää saada lukujärjestys täyteen ja oppilaiden pää ei riitä teoreettisten asioiden oppimiseen.
kysynpähän vaan sinulta joka selvästi olet yliopistoihminen, että mitä helvettiä edes teet amk:n keskustelupalstalla? jos on ihan pakko niin ole hyvä ja mene muualle kiukuttelemaan. eikös sieltä yliopistosta valmistu sivistyneitä kansankynttilöitä jotka kykenevät myös järkevään keskusteluun...
kai teille paremmille ja päteville on jossain muuallakin paikka jossa saatte hehkuttaa omaa koulutustanne ja kehua toisianne kuinka hyviä olette.
Ehkä sinäki voisit päästä korkeakouluun, jos oikein yrität. Vaikka vain 20 prosentille ikäluokasta voidaankin tarjota korkeakoulupaikka, niin korkeakoulun ovet kyllä avautuvat, jos hakija omaa edes keskitason älykkyyden sekä riittävän pitkäjännitteisyyden. Olen tuttavapiirissäni havainnut, että monet amk:n käyneet jatkuvasti pyrkivät vertaamaan omaa koulutustaan akateemisiin, yrittäen korostaa sen oman koulutuksensa vaativuutta. Miksi ihmeessä? Miten henkilö, joka ei ole koskaan opiskellut yliopistossa voi tietää, kuinka vaativaa yliopisto-opiskelu on? Minull akyllä on käsitys amk-opiskelusta, koska olen itse opiskellut amk:ssa. En tässä nyt viitsi kirjoittaa mielipidettä siitä ja sen tasosta. Mutta sen olen huomannut, että jos ei aikanaan toteuta tai edes pyri toteuttamaan haaveitaan opiskelun ja ammatin suhteen, se voi todellakin vaikuttaa itsetuntoon.
Ottakaapa esiin vanhoja viestiketjuja,joissa tämä Rune-poloinen kirjoittaa.
Joskus v. 2003 Rune valmistunut sosionomiksi ja pettynyt alaan.Nyt kehuu olevansa johtavassa asemassa oleva virkamies ja on niin akateemista niin akateemista.Nopeatempoista opiskelun on pitänytkin olla,jos 2 vuodessa on päässyt uransa huipulle...
Rune häiriköi joka ikistä amk viestiketjua,jossa vaan sivutaankaan sanaa sosionomi.
Voisitko ystävällisesti kertoa, missä Rune ilmoittaa valmistuneensa vuonna 2003 sosionomiksi ja missä väittää olevansa johtavassa asemassa oleva virkamies? Enemmänkin ihmettelen sinun lukemisen ymmärtämisen taitoasi.
en ole parempaa vitsiä ennen kuullut.ihme porukkaa täällä pyörii keskusteluissa, insinöörejä näköjään kun ei alasta mitään hajua.siis mikä on yliopistosta valmistunut sosionomi.itse en ole koskaan sellaisesta kuullut enkä ole löytänyt faktatietoa sellaisen olemassa olosta. onko näiden viestien kirjoittajilla kenties käsitteet sekaisin vai mistä johtuu tälläinen paskan jauhaminen? en ymmärrä miksi edes sosionomeista ja sosiaalityöntekijöistä ain puhutaan samassaa lauseessa kun työtehtävät ovat todella erilaiset.olisi mielenkiintoista kuulla ko.yo sosionomi viestien kirjoittelijoilta mistä he tietonsa ammentavat?
näet todellisen i******n. Tai sitten olet kovin nuori. Sosionomin arvon on saanut esim. Tampereen yliopistosta sosiaalihuoltajan tutkinnon suorittanut. Myöhemmin (1990-luvulla) ainakin Helsingin yliopiston svenska kommunal- och sosialhögskolanista valmistuneet ovat saaneet sosionomin arvon. Itse et kirjoitustyylistäsi päätellen taida omata kovinkaan korkeaa sivistyspohjaa.
Suomi24 · Sähköposti · Opastus Hae Internetistä:
Kirjaudu sisään | Liity jäseneksi
Laaja haku
Olet tässä: Suomi24 > Keskustelu > Opiskelu > Ammattikorkeakoulut
Viestien esitystapa:
Näytä aiheet >
pian valmistuva
Kirjoittanut: Rune 18.2.2003 klo 18.32
Moi. Olen tosiaan pian valmistuva sosionomi ja alasta on jotain tietoa. Ei sosionomin koulutuksella pääsääntöisesti kovin korkeelle pääse. Riippuu suuntautumisestasi miten ura aukenee. Sosionomit joutuu opiskellessaan tekemään kamalasti töitä ja kuitenkin useat ovat töissä lähihoitajan nimikkeellä. Palkka on noin 1500 euroa ja tietty jotain minimaalisia lisiä kokemuksesta ja jos teet vuorotyötä. Itse kadun sosionomiopintojani. Koulutuksesta kerrotaan, että se antais pätevyyden vaikka mihin, mutta käytännössä et saa tällä koulutuksella pätevyyttä mihinkään. pätevänä Lähihoitajanakaan et voi olla kun meillä ei ole mitään lääke/hoitokoulutusta. Mutta kannattaa aina tietty kokeilla. Voihan se olla että sun aikana saadaan se sosionomin osaamista säätävä laki viimeinkin läpi ja sosionomeille aukeaa haasteellisia työkenttiä. Minusta tää on ollut ihan turha koulutus, lähinnä vaan ottaa aivoon nyt koko touhu. Paljon vaivaa turhan takia.
akateeminen aina akateeminen
Kirjoittanut: Rune 18.4.2005 klo 20.29
Oletko sinä sitten valmistunut yliopistosta, kun kerran esiinnyt sosionomina? Työnantajana mielestäni olisi harhaanjohtamista esiintyä sosionomina, jos on tosiasiassa suorittanut sosionomi(AMK) ammattikorkeakoulututkinnon. Minä en ole esiintynyt täällä millään muulla nimimerkillä kuin sillä, millä nytkin. Ja toivottavasti te ammattikorkean "sosionomitkaan" ette väitä olevanne sosionomeja, kun ette niitä ole.
on eri henkilö kuin tämän viestiketjun Rune. Kyseinen viestihän oli kirjoitettu jo helmikuussa. Itse kirjoitin ensimmäistä kertaa tällä keskustelupalstalle joskus maaliskuun puolenvälin jälkeen. En ole koulutukselatani sosionomi, en sosionomi (amk):kaan, mutta olen opiskellut sekä ammattikorkeakoulussa että yliopistossa (ja myöskin valmistunut). Ps. En olisi koskaan kirjoittanut opiskelevani sosinomiksi, jos opiskelisin sosionomi amk:si!
Sosionomi (amk) on ammatillinen korkeakoulututkinto. Kandi on vain tieteellinen samoin maisteri ja lisensiaatti. Myös amk (ylempi) ja tohtori ovat ammattitutkintoja. Amk-pohjalta valmistutaan johtajaksi ja tohtorikoulutusohjelmiin. Yliopisto ei anna valmiuksia mihinkään. Ks. Korkeakoulujen viitekehys. (Raskin ja Haataisen käsialaa - SYL:n STTK:n ja yliopistojen kantaa ei huomioitu).
Kyllä sosionomi (AMK) on pätevä lastentarhanopettajaksi.
sosionomien kelpoisuudet ovat todellakin vielä aika hakusessa ihan yleisesti. toisaalta sosionomi on esim. päivähoidossa ylikoulutettu kun vertaa lähihoitajiin (jotka voivat olla esim. lastenhoitajia), mutta sitten kuitenkin tavallaan alikoulutettuja lastentarhanopettajiksi. vaikka onhan sosionomi oikeastaan muodollisesti pätevä lto. kuitenkin jos aikoo oikeasti vaikkapa päivähoitoon töihin, on amk täysin väärä paikka opiskella.
jos sitten ajattelee sosionomia esimerkiksi vanhusten parissa, paikka siellä on enemmän johtajuuden ja ohjaamisen kuin mummojen kääntelijän roolissa.
Sosionomi (amk) on pätevä lastentarhanopettaja, mutta ei esiopetusryhmän vastaavana opettajana.
Ehkä tämän palstan juttujen perusteella ei kannata tehdä mielipidettään. Mieti ihan itse millaista työtä haluat tehdä. Sosionomin (AMK) tutkinto vie aika lailla sellaisiin töihin, jossa ollaan lähellä toisia ihmisiä ja autetaan. Pääkaupunkiseudulla pääsee töihin. Ainakin minä olen päässyt...eikä kyllä tutuillakaan ole ongelmia ollut.
Itse teen päihdetyötä (katkaisuhoito, kuntoutus), lisäksi on mielenterveystyö, pedagogiikan tehtävät, kehitysvammatyö, vanhustyö, nuorisotyö, lastensuojelu, työvoimaan liittyvät ammatit (esim työvoimatoimiston/ kelan virkailija)... Kovin vaikea rajata, kun koulutuksella voi tehdä aika montaa asiaa.
Opintoja täytyy/ voi itse aikalailla rajata siihen mikä kiinnostaa.
Meillä opiskelu oli aika vapaamuotoista. Paljon tehtiin ryhmätöitä ja projektiluonteisia juttuja. Luennoilla istutaan, tenttejä on jonkin verran. Harjotteluita oli joka vuosi; ensimmäisenä vuonna 5ov, toisena 7ov, kolmantena 12ov ja viimeisen puolen vuoden aikana 6ov. (=30)
Täällä on kirjoiteltu monenlaista sosionomeista ja lastentarhanopettajista, osittain asiaa ja myös asian vierestä. Mielestäni kukkanen kiteytti olennaisen päivähoitoon yms. liittyvän hyvin.
Itse opiskelen yliopistossa lastentarhanopettajaksi. Täytyy sanoa, että vaikka en henkilökohtaisesti mitään ammattiryhmää halveksukaan, niin taannoin läpimennyt lakiesitys sosiaalialan henkilöstön kelpoisuudesta oli SUSI. Tällä hetkellähän lastentarhanopettaja on edelleen kasvatustieteen kandi (120 ov) eikä sen enempää opintoja vaadita jatkossakaan, vaikka se monien alan asiantuntijoiden mukaan olisi tärkeää. Uskon kuitenkin vielä, että kehityksen suunta muuttuu ja jatkossa lastentarhanopettajista suurin osa on varhaiskasvatuksen maistereita (160 ov).
Sosionomi voi toki työskennellä päiväkodissa lastentarhanopettajan tehtävissä, mutta EI ymmärtääkseni lastentarhanopettajaNA, sillä lto:n virkanimike on "suojattu". Ja, Suomen Opettajaksi Opiskelevien Liiton (SOOL)ytimekästä lausetta lainaten, "opettajan tehtävissä työskentelevällä tulee olla opettajan koulutus". Jos sitten sosionomeista halutaan tehdä lastentarhureita, pitäisi se mielestäni huomioida heidän koulutuksessaan. Myönnän, etten tunne sosionomien koulutusta perin pohjin, mutta ainakin lto-koulutuksen tavoitteena on antaa perusteellinen ja kokonaisvaltainen kuva lapsuuden erityisluonteesta ja lapsen kasvun ja kehityksen tukemisesta. Myös varhaiskasvatuksen ja esiopetuksen sisältöjen ja menetelmien hallintaan koulutetaan lastentarhanopettajia mielestäni kiitettävästi (tosin aivan kuten sanoin, en tiedä tarkasti, miten sosionomien koulutuksessa asia on hoidettu, onko esim. didaktisia ja pedagogisia opintoja..?).
Tässä on kuitenkin kysymys muustakin kuin kahden ammattiryhmän välillä kärjistyneestä kiistasta. Ollaan asian ytimessä, kun kysytään, mikä on päivähoidon perustehtävä. Oma mielipiteeni on se, että hoitoa ja kasvatusta ei voi erottaa, eikä päiväkoti voi olla lasten "säilytyspaikka" heidän odotellessaan siirtymistä kouluun. Avainsanoja ovat kasvatus ja lapsituntemus. Jälkimmäiseen voitaneen pyrkiä monenkinlaisilla tutkinnoilla ja koulutuksilla, siitä ei epäilystäkään. Kasvatus tarvitsee kuitenkin ammattilaisensa ja siksi tekisi mieli puolustaa lastentarhanopettajien koulutusta ja ammattiryhmää. Eräänä päivähoidon tehtävänähän on varhaiskasvatussuunnitelman mukainen päivähoidon laadun varmistaminen ja siihen lto:ksi kouluttautuneella on käsittääkseni vankempi pohja kuin sosionomeilla.
Lto -liitto ja Sool ovat viime aikoina toistuvasti ilmaisseet huolensa siitä, että jos päivähoidon henkilöstön kelpoisuusehtoihin ei saada riittävää muutosta, päivähoidon luonne on vaarassa: kasvatus sivuutetaan ja päivähoito muuttuu sosiaalihuolloksi. En ole ennustaja, mutta luulenpa vain, että sillä on ajan kuluessa kyllä vaikutuksensa sekä koulutuksiin ammatikorkeakouluissa että yliopistoissa - ja tämän lisäksi moneen muuhun asiaan.
En halua ketään sosionomia loukata, mutta arvostan omaa koulutustani ja tulevaa ammattiani ja sanon suoraan, että minua harmittaisi, jos työnhakutilanteessa sosionomit menisivät edelleni. Kuitenkin varhaiskasvatusalalla tulee jatkossakin työskentelemään varsin kirjavasti porukkaa, erilaisia ammattiryhmä rinta rinnan. Siksi on syytä opetella hyväksyntää ja yhteistyötä puolin ja toisin.
Ja vielä...miksi hakeuduin yliopistoon lukemaan lto:ksi? Koska en päässyt ammattikorkeakouluun sosinomiksi lukemaan. Joskus menevät asiat näinkin päin...
Niin. Tästä asiasta varmaan voi olla yhtä montaa mieltä kuin on meitä ihmisiäkin. Itse opiskelen Oulussa sosionomiksi amk:ssa ja sinne oli toistatuhatta hakijaa sillon kuin itse hain. Ohjelmani on varhaiskasvatus, lastensuojelu ja sosiaalinen nuorisotyö. Ja toivon tulevaisuudessa voivani työskennellä lasten parissa jossain paikassa. Sen verran ylpeä olen kuitenkin koulutuksestani, että en koe lähihoitajan paikkoja minun paikoiksi. Maisterit on ylempänä kuin minä, sen tiedän. Mutta kandien kans koen olevani suunnilleen samalla viivalla...Riippuu tietysti tehtävästä.
Haluan sanoa kaikille sosionomeille, että ollaan ylpeitä itsestämme ja kannetaan tutkintonimikkeemme sosionomi(amk) ylpeänä työmarkkinoilla! Jos jollain on jotain valittamista, ni so..antaa valittaa, jos luulee, että se jotain auttaa.
verrata ammatillista koulutusta ja akateemista, niillä on eri funktio työmarkkinoilla. Molempia tarvitaan, ihmisarvo ei koulutuksesta kiinni. Eikä siitä, kuinka paljon hakijoita koulutukseen :)
Sillä se ei kerro mitään koulutuksen tasosta ja vielä vähemmän tutkintojen tasosta.
siis mitä tarkoittaa oikea sosionomi? suomesta suomenkielisistä korkeakouluista valmistuu vain yhdenlaisia sosionomeja, ei oikeita ja leikki
tällä hetkellä sosionomit valmistuvat ammattikorkeakouluista 3.5v tutkinnolla.
Tiedän aivan 100% varmasti,koska olen itse valmistunut aikoinani ja sittenpä ala kiinnosti enemmälti ja lähdin jatkamaan opintojani.Nuorille,vasta lukiosta valmistuneille ehdottomasti hyvä peruskouluts sosiaalialan työkenttään nähden.
Jos olisin lähtenyt suoraan yliopistoon,ei minulla olisi lähellekään sitä kokemuspohjaa työelämästä ja työstä ihmisten parissa,jonka sain opiskellessani sosionomiksi.
Jatko-opintoihin olin siten todella motivoitunut ja kypsempi varmasti myös ihmisenä.
Sosionomeja ei valmistu ammattikorkeakouluista. Sosiaalialan ammattikorkeakoulututkinnon nimi on sosionomi (Amk), monet tahallaa "unohtavat" amk-liitteen pois, pyrkivät ilmeisesti näin nostamaan tutkinnon statusta, koska näin helposti sekoitetaan tiedekorkeakouluista valmistuneisiin sosionomeihin. Lähisukulaiseni on koulutukseltaan sosiaalihuoltaja Tampereen yliopistosta (valmistunut 1970-luvulla), ja hänelle on myönnetty sosionomin arvo.
jokainen aikaansa seuraava sivistynyt tietää, että sosiaalityöntekijät ovat yhteskunta-tai valtiotieteen maistereita. on aivan sama, valmistuiko 70-luvulla sosiaalihuoltajia, sillä tutkinto on alempi korkeakoulututkinto eikä sillä tehdä pätevänä sosiaalityöntekijän töitä virassa (ellei ole ollut virassa ennen kelpoisuuksien uudistamista). ehdotan, että jätämme kiistan nyt tähän. kuitenkin suurin osa ihmisistä tietää, että tällä palstalla sosionomeista puhuttaessa tarkoitetaan ammattikorkeakoulutusta. eräiden kannattaisi myös tarkistuttaa lääkityksensä, sen verran tikusta on nyt väännetty selvääkin selvempää asiaa.
Kyllä ainakin kansakoulunopettajan tutkinnon suorittanut on edelleenkin pätevä luokanopettajan virkaan, vaikkei olisikaan toiminut virassa päivääkään. Kerran saavutettua pätevyyttä ei voida viedä, vaikka lait ja kelpoisuusehdot myöhemmin muuttuisivatkin. Kannattaisi hieman tarkistaa asioita, ennenkuin esittää kaikenlaisia väittämiä ja vihjailee muiden lääkityksistä. Voisi olla ehkäpä paljon lähempänä sinuakin se henkilö, jonka lääkityksen voisi tarkastuttaa. Vilkaiseppa peiliin! Ps. Akateeminen ihminen osaa edes välttävästi oikeinkirjoituksen.
mitäs vihjailet oikeinkirjoituksesta? huvittaa kun porukka kun ei enää muuta keksi nii rupeaa huomauttelemaan tyyliin "paska pää kirjoitetaan yhteen, sinä sivistymätön..." :D
tuossa kirjoituksessani juuri tarkoitin, että sosiaalihuoltaja-tutkinnolla työskentelee edelleen porukkaa sosiaalityöntekijöinä, mutta koska kelpoisuusehdot ovat muuttuneet, sosiaalityöntekijän virkoihin UUTENA HAKEVAT tarvitsevat ytm/vtm-tutkinnon. tunnen monen monta henkilöä, jotka lukevat tai ovat lukeneet itsensä vielä maisteriksi huoltaja-tutkinnon jälkeen toimittuaan jo vuosia työelämässä sosiaalityöntekijöinä.
pakko saada sanoa tähän loppuun klassiset "joillekkin tuottaa vaikeutta ymmärtää lukemaansa" ;) no mutta ymmärtäähän sen että luettua ei voi ymmärtää kun on niin epäakateemisesti kirjoitettu ja virheellisiä lauserakenteita käytetty sekä auta armias, ei edes isoja alkukirjaimia.... vähän haastetta sullekkin ja kaunista kevättä. pidetään molemmat ne napit mukana jos liikaa alkaa ahdistamaan suomi24 keskustelut ja puuttellinen oikeinkirjoitus!
Oi joi kun jollain ottaa taas kierroksia! Enpä muistanut sitä amk-liitettä sosionomitutkinnon perään! Voi voi kun tein hirvittävän erheen!
Ei kyllä meillä yliopistollakaan tarvinnut käyttää tuota amk-nimikettä joka lauseessa,siellä näet oli aika paljon kyseiseen ammattiin valmistuneita ja ihan oikeasti: JOKAINEN aikaansa seuraava tietää kyllä v.2005 sen,mistä sosionomeja TÄNÄ PÄIVÄNÄ valmistuu.
Alkaa olla jo niin monta vuotta koulutusuudistuksesta. Itse en jaksa ymmärtää täällä joidenkin vouhotusta tuosta akateemisesta arvosta. Kannattaisi vierailla tuolla yliopistot&korkeakoulut keskusteluissa. Siellä puhutaan ihan asiallisesti esim. sosionomien maisterikoulutukseen lähtemisestä.Ei ole sellaista kiihkoilua kuin täällä.Ja enpä ole huomannut,että siellä kukaan vaatisi tuota amk-nimikettä tutkinnon perään,koska jokainen tietää,mistä tutkinnosta on kyse.Jotkut meistä seuraavat aikaansa,eivät takerru menneisyyteen vaan menevät eteenpäin.
Niitä sosiaalihuoltaja-sosionomeja ei taida olla enää kovin paljon sen nimikkeen alla. En ole nähnyt täälläkään yhdenkään ko. nimikkeen omaavan tulevan sanomaan,että "olen oikea sosionomi". Jos vertaa jotain -70-luvun vaatimuksia tähän päivään opiskelumaailmassa,ajat ovat muuttuneet ja vaatimustaso noussut.Vanhoilla tutkinnoilla ei enää olla ajan hermolla,mikäli ihminen ei ole sen jälkeen opiskellut ja kehittänyt itseään.
Turha leuhottaa noin hirveästi. Tutkintouudistus on tehty ja meidän on se hyväksyttävä.Menee turhaan kallisarvoista energiaa menneiden "hyvien aikojen" muisteluun. Kas aika mennyt ei koskaan enää palaa!
Turha vertailla ammatillista tutkintoa akateemisiin. Yliopistoilla on itse oikeus päättää, mitä lukevat ammatillisesta tutkinnosta hyväkseen, vai lukevatko ollenkaan. Ammattikorkeakoulu on kuitenkin ammatillinen oppilaitos, jolla on eri funktio kuin tiedekorkeakouluilla. Luulisi akateemisen sen tajuavan (jos on oikeasti akateeminen).
Ps. Kyllä työelämässä vielä nykyäänkin on satoja sosionomeja, koska sosionomin arvoja myönnettiin ainakin 1990-luvun alkuun saakka. Ei se, ettei enää tule uusia, akateemisia sosionomeja, oikeuta tittelinryöväykseen, onhan paljon muitakin "edesmenneitä" titteleitä esim. Lak (lakitieteen kandidaatti), miksiköhän oikeusnotaarit eivät ole pöllineet tuota tutkintonimikettä? Sehän on "vapaa". Näinkö?
vaan toteamuksesta siitä seikasta että nykyään sosionomeja valmistuu amk:sta. uskomatonta miten jotkut akateemiset itseään muita ylempänä pitävät henkilöt jaksavat vouhottaa jostain titteleistä! esim. minulle on yks ja sama joku titteli, ei ole itsetuntokysymys julistaa omaa opiskelupaikkaani.
ole enemmänkin niin, että ammattikorkeakoulu-ihmiset niistä titteleistä jaksavat huolta kantaa. Viimeiksihän on ollut esillä näiden amk- jatkotutkintojen nimikkeet, haluttiin jopa maisterin- titteliä tuoda ammatilliselle puolelle...:( Et taida enää muistaa 1990-luvun puolivälin keskusteluja, erityisesti liittyen ammattikorkeakoulujärjestelmän synnyttämiseen, ensimmäisenä mietittiin siloin tulevia arvoja ja titteleitä, vaikka edes opetussuunnitelmat, puhumattakaan kurssisuunnitelmista, olleet edes välttävällä tasolla. Miten on, kumpi on mielestäsi saanut paremman koulutuksen, vuonna 1999 vaiko vuonna 1995 sosionomi (amk)- tutkinnon suorittanut? Vai onko eroja ollenkaan? Odotan mielenkiinnolla vastaustasi.
olin vankasti peruskoulussa vielä vuonna 1995, joten en luonnollisesti seurannut keskustelua tuolloin. Minulla sillä ei ole mitään väliä millä nimikkeellä amk-tutkinnon suorittanut itseään tituleeraa, eikä myöskään sillä, mitä tasoa eri vuosina kouluttautuneet ovat. Ei sillä koululla väliä, pikkusieluisia, keskinkertaisia, laput silmillä kulkevia ihmisiä löytyy varmasti joka koulusta. Jos pulssi kihtyy keskusteltaessa siitä mitä koulua kukakin käy ja miksi valmistuu, on syytä miettiä. Ei se opinahjo ihmistä tee paremmaksi tai huonommaksi.
et sitten pystynyt vastaamaan esittämääni kysymykseen. En tosin sitä odottanutkaan :)
Ei tässä kenekään muun pulssi ole kiihtymässä (ehkäpä sinun?), älä pelkää.
Mutta eikös tällaiset keskustelupalstat ole juuri tällaisia keskusteluja varten, mielestäni ei todellakaan ole samantekeväää, puhutaanko esim. lääkäreistä ja sairaanhoitajista saman pätevyyden omaavina, samoin kuin ed. mainitut ammattatit eroavat toisistaa, samoin eroavat sosionomi ja sosionomi (amk).
miksi sitten näitä sosionomi (AMK!!!) tutkinnon suorittaneita pitää täällä koko ajan mollata. Kyllä ne on yliopistoihmiset, jotka näihin titteleihin niin kovasti tota huomiota tuntuu kiinnittävän..
miten aiemmin esittämäsi kysymys liittyy tähän aiheeseen josta on kommenttia heitetty tässä? lähestymme tätä asiaa aivan eri näkökulmista ja todella jää ainakin minulle sekä varmasti usealle muullekin sinun pointtisi hämärän peittoon. Jos se sinua vaivaa, että sosionimit kutsuvat itseään sosionomiksi, ei se tarkoita sitä että tässä kukaan olisi rinnastamassa sosiaalityöntekijää ja sosionomia tuohon tyyliin kun provosoit esimerkkeinä käyttäen lääkäreitä ja hoitajia. Toki ammatit eroavat toisistaan, mutta se mikä saa minun pulssini kiihtymään on ammattien ja titteleiden paremmuusjärjestykseen laittaminen sillä perusteella, että ne "paremmat" tulevat yliopistoista. En tiedä mitään kamalampaa kuin nämä yliopisto-opiskelijat, joille opiskelu sinänsä on itseisarvo, ei se, mitä professiota sillä opiskelulla tavoitellaan. Kuitenkin jokainen opiskelee, jotta saisi joskus tehdä työtä, johon opiskelu valmistaa. Ei mitään järkeä lähteä arvottamaan eri ammatteja millään perusteella.
Siis kuka on ryövännyt tittelin ja keneltä?
Ihan hullulta kuulostat. Jos ammattinimike on tutkintouudistuksessa näin sovittu,ei liene sinun asiasi sitä arvostella. Kukaan meistä tällä hetkellä opiskelevista tai jo valmistuneista ei ole ollut nimikettä keneltäkään ryöväämässä.Säälittää sinun tuskailusi,se ei johda mihinkään.
Kaikki koulutukset elävät jatkuvasti muutostilassa,myös yliopistokoulutus. Pyritään vastaamaan yhteiskunnan tarpeisiin,suuntaamaan koulutusta niin,että se palvelisi työelämän tarpeita.
Ei sosionomien koulutus ole ainoa ala, jossa on tarkistettu opetussuunnitelmia ja tavoitteita.
Miksi hyökkäät noin pontevasti yhtä ammattiryhmää vastaan??????? Myös esim. sairaanhoitajien(amk) opintosuunnitelmia on muutettu paljon viime vuosina.Aikoinaan oli sairaanhoitajia ja erikoissairaanhoitajia. Ensin oli 2.5v opistoasteen perustutkinto,sairaanhoitaja. Sitten työelämään ja vasta sitten erikoistumaan kuka mihinkin(terv.hoit. ,sisätaudit-kirurgia,kätilö jne.)
Sitten tuli tutkintouudistus ja nimike muuttui "pelkäksi" sairaanhoitajaksi. Ei sekään aluksi herättänyt hilpeyttä alan senioreissa,mutta niinpä vain nykyisin on jo arkipäivää. Ei hoitotyötä tehdä titteleillä vaan rautaisella ammattitaidolla ja jatkuvalla kouluttautumisella.
Tittelinkipeys vaivaa vain pientä osaa ihmisistä ja se näkyy tällä palstalla säälittävällä tavalla. Amk ihmiset eivät ole kehuneet olevansa maistereita.Miksi vainotaan näin typerällä tavalla? Se,että puolustaa omaa koulutustaan ja arvostaa omaa ammattiaan ja ammattinimikettä ei tarkoita samaa kuin tittelinkipeys. Ammattinimikettä ette voi viedä,vaikka miten vaahtoatte ja mollaatte.
juu, jalat on maassa suurella osalla porukasta, mutta eräät eivät käsitä että omasta koulutuksesta ylpeänä oleminen ei tarkoita tittelinkipeyttä tai ylemmyydentunnetta muita kohtaan.
Niin. Joka toisia haukkuu on itte se. Vilkaisepa kirjoitetaan yhdellä p:llä. Kivaa seurustella näiden välimerkkien kanssa...
Valmistut oikeaan,ihmisläheiseen ammattiin. Työtä on ja vara valita oma kiinnostuksen kohteensa/työsarkansa. Itse työskentelen päihdehuollossa.Rankkaa,en ehkä ajattele tätä koko loppuelämäni työnä.Paras ystäväni ja kurssikaverini toimii projektivetäjänä lapsi- ja nuorisotyön puolella.Se on hyvin erilaista työtä kuin omani,mutta hänellä onkin pohjakoulutusta työhön.
Älä välitä näistä samaan asiaan fiksoituneista kommentoijista,joiden pitää paikata heikkoa itsetuntoaan haukkumalla meidän koulutustamme ja aliarvioimalla koko työtä.Se naurattaa,koska kirjoittajilla ei näy olevan hajuakaan koulutuksemme sisällöstä saati sitten työnkuvastamme.
Lue työpaikkailmoituksia.Niistä näet,että sosionomi(amk) on jo nykyisin aivan selkeästi yhtenä ammattinimikkeenä esillä siinä missä muutkin jo aikaisemmin vakiintuneet tutkinnot.
Ollaan vaan ylpeitä omasta työstämme, johon olemme itse halunneet ja koulutuksestamme,johon olemme päässeet. Tänä päivänä pitää nimittäin olla hyvät paperit,ennen kuin ovet aukeavat.Nämä akateemiset kuvittelevat,että on helppoa saada opiskelupaikka.Totuus on toista maata. Moni yrittää kolmekin kertaa, vaikka olisi hyvä yo-todistus.
Eiköhän nämä höpö-höpö jutut kuivu kasaan vähitellen.Jätetään asiantuntemattomat kommentit omaan arvoonsa.Riittää,että itse tietää mitä on opiskellut ja mitä työtä tekee. Osaajista on pulaa,se on selvää.
Sosionomi on sosiaalialan ammattilainen, joka tekee eri-ikäisten ihmisten ohjaus- ja kasvatus- sekä palvelujen suunnittelu- ja organisointityötä. Sosionomina tuet ja kehität yhdessä asiakkaiden kanssa yksilöiden ja yhteisöjen omia voimavaroja vahvistavaa toimintaa.
Stadian sosiaalialan koulutuksen viitekehyksenä on sosiaalipedagoginen työ, jossa tavoitteena on syrjäytymisen ehkäiseminen ja yhteiskunnallisen moniarvoisuuden edistäminen. Työssäsi keskeistä on yhteistoiminnallisuus ja yksilöiden, yhteisöjen ja ryhmien aktiivisuuden, oma-aloitteisuuden ja itseavun vahvistaminen sekä yhteiskunnallinen vaikuttaminen.
Menetelmällisenä lähtökohtana työssäsi on arjessa tapahtuva vahvistava työ: yksilöiden ja yhteisöjen identiteetin ja omanarvon tunteen vahvistaminen sekä osallisuuteen aktivoiva toimintakulttuuri. Sosiaalipedagogisen työn tuloksena voi syntyä myös aivan uudenlaisia työmarkkinoita julkisen, yksityisen ja vapaaehtoistyön sektoreille.
Sosionomin työsi edellyttää monialaista ja poikkitieteellistä osaamista, yhteistyötaitoja sekä kykyä tutkia ja kehittää niin itseään kuin sosiaalialaakin.
Tällaista Stadian sivuilla, voisiko joku kertoa vielä siitä opiskelusta?Pystyitkö tekemään mitään "alan" töitä kouluaikana?
En tittelinkipeydestä ole kouluun hakeutumassa, vaan opiskellakseni uuden ammatin.Olinpa sitten mikä tahansa, tittelit ei ole ennekään tehneet vaikutusta, ihminen on.
Opettele lukemaan.Et muuten pääse opiskelemaan.Edellinen viesti kertoi KÄYTÄNNÖN tyelämän esimerkkejä sekä kehoitti sinua unohtamaan tällä palstalla riehuvat,sosionomitutkintoa mollaavat viestit.Et tainnut poloinen oikein ymmärtää....
Joo,kyllä amk esitteet ovat kovasti hienoin sanakääntein kirjoitettuja.Työelämä on sitten vähän arkisempaa.
Moni sosionomi työskentelee nimenomaan päihdehuollossa ja esim. päiväkodeissa.Miksi väitit,että se arvio meni metsään? Kai ymmärrät selvää suomenkieltä. Jo pääsykokeissa nimitäin punnitaan tuo luetunymmärtäminen,jos sinne saakka pääset.
Anteeksi nyt vaan hymiö; et tainnut itse ymmärtää alkuperäisen kirjoitusta.Aapisen saa Akateemisesta.
Kysyttiin voiko KOULUTUKSEN OHESSA käydä töissä ja jos satuit lukemaan viestiketjua, ovat 90% kiistelyä onko sosionomi sosionomi jos on käynyt AMK etc....
Otappa nyt se karvahattuu syvältä pois ja katso hieman aurinkoisemmin maailmaa