Ravintola Skanssi

Anonyymi

Aikoinaan oli Karviassa ravintola Skanssi , missä rakennuksessa kyseinen ravintola sijaitsi?

27

2484

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Oli nimeltään Kanssi

      • Anonyymi

        S puuttuu


    • Anonyymi

      Osuuskaupan kiinteistössä. Eli nykyisen Salen kiinteistössä, niillä paikkeilla, missä on maidot, jogurtit jne, oli baaritiski. Karvalakkipuoli looseineen oli sillä puolella, jossa on juustot ja makkarat ja sitten oli sellainen aidanne ja varsinainen sali oli niiden hyllyjen kohdilla, jotka ovat poikittain juustohyllyihin nähden. Ne Salen henkilökunnan ovet, olivat aikoinaan Skanssin ovet, siniset silloin, nykyään valkoiset. Siinä, missä ovat vihannekset, perunat jne. oli sellainen paljeovi ja siinä oli kabinetti maantienpuoleiseen ulkoseinään asti, nykyisin siinä on Salen henkilökunnan sosiaalitilat. Mä muistan vielä sen hyvin, senverta paljon siellä tuli istuttua 80/ 90 luvuilla. Kuvio oli aikanaan se, että ensin oltiin TB:llä, joka meni iltakymmeneltä kiinni ja sitten mentiin Skanssiin, joka oli peräti yhteen auki. 90 luvulle tultaessa sitten aukiolot rupesivat pitenemään sekä kaljabaareissa, että ravintoloissa.

    • Anonyymi

      Hienoa aikaa, kun juotiin sinisiä enkeleitä ja mentiin kirille kemuihin

      • Anonyymi

        Blue Angel nam nam


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Blue Angel nam nam

        Oli ihana paikka


    • Anonyymi

      Lokakuun lauantaisena iltana vuonna 1978 ulkopaikkakuntalaisena menin Skanssiin syömään porsaanleikkeen ranskalaisilla. Viereisessä pöydässä istui neljä noin viisikymppistä miestä, todeten siinä keskenään kovalla äänellä että aina Karviasta miehen vastusta löytyy, olin itse parikymppinen. Silloinen tyttöystäväni asui Karviassa. Ruoka oli hyvää, tosin söin nopeasti tilanteesta johtuen. Tämä on jotenkin jäänyt mieleen Skanssista. Kävin siellä vain sen yhden kerran.

      • Anonyymi

        Oli mukavaa väkeä henkilökunnan ja asiakkaiden taholta. Ulkopaikkakuntalaisia kyllä kyräiltiin, sitä tapahtuu edelleen. Ellei ulkopaikkakuntalaisia löytynyt, tapeltiin keskenään.


    • Anonyymi

      Skanssissa olin opiskelijapoikana portsarina. Tuurasin varsinaista portsaria. Taisi olla Ervelän Tapio.
      Rahaakin sai ihan mukavasti ja joskus kiva nainenkin odotti ulkona vapautumistani.
      Oli se silloin hienoa. Karvialaista talonpoikaa koulutettiin hyville tavoille ravintolan myötä.

    • Anonyymi

      Jos jotain olis pitänyt säilyttää niin Skanssi. Oli kaikin puolin kulttuuritoiminnan ja vapaa-ajan keskus .

    • Anonyymi

      Skanssissa oli sentään tasoa, kun vertaa näihin nykyisiin kuppiloihin.

      • Anonyymi

        Soikohan Skanssissa usein Jori Malmstenin säveltämä valssi Ilta Skanssissa?


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Soikohan Skanssissa usein Jori Malmstenin säveltämä valssi Ilta Skanssissa?

        Ainakin silloin soi, kun olin tanssibändin kitaristina ja siellä oltiin keikalla. Olihan se ihan vakiovalssi keikoilla muutenkin :)


      • Anonyymi

        Joo nyt kustaan lavuaareihin ja paskotaan roskiin


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Joo nyt kustaan lavuaareihin ja paskotaan roskiin

        Ennen osattiinkin käyttäytyä paremmin.


      • Anonyymi

        Tunnelma oli myös korkealla ja porukkaa välillä niin paljon ettei ovea saanut kiinni


    • Anonyymi

      Soi se siä

    • Anonyymi

      Skanssi,oli nykyisen Salen tiloissa.
      Sellainen paikka oli , että oksat pois, porukkaa kävi naapurikunnistakin, musiikki soi ja monasti niin täynnä, että sai jäädä odottaan sisäänpääsyä.

      Raili parahin emäntä,kurin kyllä piti.
      Romanttinen paikka ja ne muistot mitä siitä Skanssinolosta jäi :-)
      Moni nykypari on löytänyt toisensa sieltä

      • Anonyymi

        Miksiköhän Skanssin toiminta sitten loppui?


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Miksiköhän Skanssin toiminta sitten loppui?

        Ryypättiin kotona koko ilta ja tultiin puolen yön jälkeen ei siinä kuppila pyöri parin tunnin pikku myynneillä


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Ryypättiin kotona koko ilta ja tultiin puolen yön jälkeen ei siinä kuppila pyöri parin tunnin pikku myynneillä

        Pajatso oli vetonaula


    • Anonyymi

      Sale pois ja Skanssi takaisin, edes yksi tasokkaampi paikka Karviaan.

      • Anonyymi

        Lastulankin voisi lopettaa, kyllä Käntynmäki riittää kun muutenkin väki vähenee Karviasta. Jäljelle jääneet voisivat olla enemmän omavaraisia.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Lastulankin voisi lopettaa, kyllä Käntynmäki riittää kun muutenkin väki vähenee Karviasta. Jäljelle jääneet voisivat olla enemmän omavaraisia.

        Skanssi tulossa takaisin käntynmäelle onko varmaa tietoa


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Skanssi tulossa takaisin käntynmäelle onko varmaa tietoa

        Skanssi tulee takaisin Salen tiloihin.


    • Anonyymi

      Skanssissa röyhysi Railin kessu baaritiskillä . YÄK.

    • Anonyymi

      Skanssin pitäjällä oli myös lounaspaikka Jalasjärvellä. Siellä sai ottaa perunamuusin kanssa enintään kaksi lihapullaa tai yhden makkaran tai emäntä tuli lyömään sormille ja käski panna takaisin jos otti enemmän. Ei siellä kukaan kahta kertaa sitten käynytkään.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Minkähän takia ns. persuille ei tunnu työ maistuvan?

      Vaikuttavat olevan joutoväkeä syystä tai toisesta  – työttömiä tai työeläkeloisia. Muiden rahoilla pötköttelevää väkeä,
      Maailman menoa
      25
      2144
    2. Suomen veroaste 5 %-yks liian matala

      Palauttamalla kokonaisveroaste 1990-luvun tasolle saadaan hyvinvointivaltion palvelut rahoitettua ilman velan ottoa.
      Maailman menoa
      92
      1965
    3. Kolme neljästä suomalaisesta kannattaa miljonääriveroa

      Kertoo vasemmistoliiton teettämä kysely. Veron ulkopuolelle jätettäisiin asunto. "Puolet vastaajista oli sitä mieltä, e
      Maailman menoa
      88
      1931
    4. MTV: Harvinainen haastattelu! Vappu Pimiä kommentoi vihdoinkin uutta TTK-juontajaa

      TTK-juontajaspekuloinnit käyvät edelleen kuumana. Kenet sinä haluaisit uudeksi TTK-juontajaksi? Kommentoi alle! Lue,
      Suomalaiset julkkikset
      13
      1643
    5. Olit ihan

      Kiihkona silloin. Sen näki ja lähes tunsi. Ei tainnut olla kaukana et olisit vetänyt lähellesi jos siihen olisi hetki tu
      Ikävä
      24
      1527
    6. Evoluutioon ja alkuräjähdykseen uskominen vaatii todella vahvaa uskoa

      Että tyhjästä syntyi ja kehittyi kaikki se mitä näemme ympärillämme.
      Luterilaisuus
      488
      1496
    7. Yleveron tuotto siirrettävä S-ryhmälle

      Yleisradio on mukana kansanmurhassa. Tuollaista ei voi tukea verovaroin. S-ryhmä on ainoa selkärankainen iso toimija S
      Maailman menoa
      1
      1494
    8. Mikä ihme teitä lieksalaisia tuossa

      p*rs*reiässä niin kiinnostelee? Että siitä pitää päntönnään huutaa?
      Lieksa
      49
      1300
    9. Mistä juttelit viimeisen kerran

      Mistä juttelitte viimeisen kerran ikävöinnin kohteen kanssa? Irl tai viesteillä.
      Ikävä
      75
      1174
    10. Kemet lomautukset

      Onkohan tuo oikein lain mukaista toimintaa jatkaa jo lomautettuina olevien uudelleen lomautusta yhdenvertaisuuden ja tas
      Suomussalmi
      35
      1169
    Aihe