Haluaisin kysyä, että saako kuntavaaleissa äänestää mustekynällä.? Toinen asia on se, että mistä saan selville onko ääneni hyväksytty.? Kolmas asia, mistä saa selville kaikki hylätyt äänet.?
Tämä on elämäni ensimmäinen äänestys, ja haluan kaiken menevän vilpittömästi vastapuolelta.
Tämä on elämäni ensimmäinen äänestys, ja haluan kaiken menevän vilpittömästi vastapuolelta.
Vastaukset 10
Vanhimmat
Ääntenlaskijatt eivät voi korjata äänestyskopissa tekemääsi virheellistä merkintää jos käytät mustekynää. Siksi sen käyttö on ehdottomasti kielletty.
Virheen tekeminen äänestyslippuun korjataan vain antamalla uusi lippu, ja ääntenlaskija ei voi auttaa äänestyksessä, vaan vain ja ainoastaan vaitolovelvollinen vaaliavustaja.
Itse kirjoitan aina numeron lisäksi ehdokkaan nimen vaalilippuun. Näin varmistan että jos numerossa on jotain epäselvää niin ainakin nimi on oikein. Olen joskus laittanut myös oman nimeni niin ehdokas voi jälkeenpäin tarkastella kuka häntä on äänestänyt.
Miten on hylätäänkö ääni jos kirjoittaa lappuun numeron lisäksi myös nimen?
Voit ottaa oman kynän mukaan, ja mistään ei saa tietää että onko oma ääni hylätty tai hyväksytty.
Paikalla on vaitiolovelvollinen vaaliavustaja joka voi puolestasi hoitaa äänestyksen antamiesi ohjeiden mukaan, niin tällä voit varmistua että kaikki menee nappiin...
Miten, esim Mauri Peltokangas voi olla ehdolla Kokkolassa kuntavaaleissa. Käsittääkseni Peltokangas on europarlamentaarikko. Hänhän asuu Brysselissä.? Mitenkä joku Brysselissä asuva voi vaikuttaa Kokkolan asioihin.?
Voiko olla vielä joku noin tietämätön että olettaa Peltokankaan olevan europarlametikko.
Hän nyt vain sekoitti Peltokankaan ja Hakkaraisen, joka siis on "europarlamentikko". Ei mikään ihme tämä sekaannus.
Luottamuspula vaali toimintaan.
Minä olen aina äänestänyt punaisella viivalla, henkilön nimen ja numeron alle.
Punainen viiva viittaa Suomen eduskuntavaaleissa vuosina 1907–1935 käytettyyn merkintätapaan. Listavaali toteutettiin tuolloin siten, että vaalilippuun oli painettu valmiiksi kaikkien ehdokaslistojen nimet ja äänestäjä merkitsi kynällä punaisen viivan sen listan nimen kohdalle, jolle halusi antaa äänensä.
Vaimoni ääneti ensimmäisen kerran 16 vuotiaana vaikka silloin oli äänestysikä 21 vuotta.
Äitini oli palvelutalossa ja äänesti kaksi kertaa, vaikka oli dementiaosastolla ja hoidosta ja huolenpidosta maksettiin täydet korvaukset, mutta kuitenkaan ei valvottu sinne tulleiden vaalivirkailijoiden toimintaa.
Poliisi soitti asiasta minulle, kerroin että äidillä on vain yksi presidentti eli Kekkonen voitte kysyä palvelutalosta äänestyksestä niiltä joilla on vastuu äidistäni.
Minä olen aina äänestänyt demareita lyijykynällä. Nyt kuitenkin kun olen kyllästynyt makselemaan pääministerin, ja hänen perheensä aamupalat niin olen tullut toiseen tulokseen. Eli äänestän Perussuomalaista, en ole vielä valintaani tehnyt mutta perussuomalainen se tulee olemaan.
Sitäkään en tiennyt, että Alpo on loikannut Perussuomalaisista Keskustan listoille. Ei oikein anna suurta luottamusta jos hypitään puolueesta toiseen.