Julkinen koirakeskustelu pielessä

Anonyymi

Julkinen koirakeskustelu on pääsääntöisesti pielessä. Se on hysteeristen ikiruikuttajien, nynnyjen tai koiravihaajien hallussa. Jos luullaan, että asia jää vain puheeksi, niin me perusjärkevät ihmiset olemme väärässä; tollot ovat voitolla.

Byrokraatit ja lainsäätäjät ovatkin hypänneet näiden ihmis- ja koiravihaajien kelkkaan ja ovat monissa tilanteesssa näiden hysteerikkojen apureina. Siinä pelissä järkipuhe poljetaan helposti jalkoihin ja byrokraatit ja poliisit liittävät sulkia hattuunsa usein keinoilla, jotka tuhoavat laajalti normaalin ja viihtyisän elämän edellytyksiä ja ovat laajentamassa totalitäärisen ilmiantoyhteiskunnan (vrt. DDR) asemaa koko ajan ja vääjäämättömästi. Se on tekemässä kulttuurista jo helvetin.

Usein nämä hysteerikot raivoavat asioista, johon ei ole mitään reaalista syytä ja yrittävät provosoida virkavaltaa syyttömienkin ihmisten kimppuun syillä, jotka johtuvat mielisairaudesta, vihasta, kateudesta, kaunaisuudesta, katkeruudesta jne. On syytä vihdoin huomata, että koiravihaajat ovat usein tolloja. Ellei koiria olisi, he valittaisivat jostakin muusta; ehkä vihaisivat lapsia tai persuja.

Nyt virkavallan on aika sivistyä. On aika kuunnella myös järkipuhetta. Ruotsissa asiat ovat paremmin kuin meillä. Suomen koirakulttuurin lieveilmiöt heijastavat jo meidän tietyn porukan kaipuuta kommunismiin. Mutta jos he sitä kaipaavat, niin varmuudella tulevat sitä saamaan. Koiraihmisten on aika alkaa puolustautumaan ja samalla kyseenalaistamaan tiettyjen virkamiestahojen toimia. Keitä he oikein seuraavatkaan. He ovat liian usein hupsujen ihmisten käsikassaroita.

Rangaistuksen perusteeksi ei riitä, että joku ihminen on nynny peluri. Todellisia ja oikeasti verifioitavia syitä pitää olla. Monesti noiden ihmisten toimissa on kyse vihasta.
Ja tämä on ihan varmasti tosi eikä vain puoliksi tosi.

1

174

    Vastaukset 1

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Aika mielenkiintoinen toi sun juttusi.

      Kuitenkin sen verran rankkaa tekstiä että en oikein kaikin osin ymmärrä sitä.

      Itselläni nyt pieni koira, kohta ollut 3,5 vuotta ja sitä aiemmin saksanpaimenia kaksittain, myöhemmin yksittäin. Eli olen koiraihminen henkeen ja vereen. Yhteensä 49 vuotta.

      Kuitenkaan en ole koskaan ollut koirani/koirieni kanssa missään vaikeuksissa, en edes naapureiden saatikka viranomaisten.

      En oikein käsittänyt juttusi ydintä, tietty voisit selventää.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä mieltä olet?

      Miehestä jolla ei ole yhtään kaveria, ei facebookissa eikä livenä ja hän harrasta ja tekee kaiken yksin. Onko vähän outo
      Ikävä
      152
      1313
    2. Muistakaa pojat tämä.

      Mies joka haluaa naisen, löytää keinon. Ei epäröi eikä hämmennä. Tekee kaiken eteenne.
      Ikävä
      120
      1069
    3. Viesti jonka haluaisit lähettää...

      hänelle. Onko jokin pieni tunniste jonka vain te tiedätte. Onko naiselta miehelle tai toisinpäin, joku joku päivämäärä
      Ikävä
      33
      832
    4. Muhun rakastuu kaikki naiset, mut mä en rakastu niihin

      Mun vaatimustaso on 10+ Mut mua tavottelee 7+ naiset
      Ikävä
      215
      808
    5. En ehkä onnistu siinä

      Kovasti minä yritän näyttää kauniilta, vain sinua varten, mutta en taida onnistua siinä.
      Ikävä
      58
      792
    6. Oletko päättänyt

      Että luovutat minun suhteeni
      Ikävä
      64
      752
    7. Mies,oletko koskaan...

      Käyttänyt maksullista naista?
      Ikävä
      141
      734
    8. Kirjoita kolme sanaa

      mistä kaivattusi voisi sinut tunnistaa.
      Suhteet
      46
      674
    9. Pahoin pelkään nainen

      että pidät minua epäempaattisena, itsekeskeisenä, narsistisena ja kylmänä ihmisenä. Oletko koskaan ajatellut, että minus
      Ikävä
      57
      632
    10. Joko kaupungin johtaja saa iskeä kuokkansa kunttaan

      Särkiperällä tapahtuu 25.8 2026 klo.10.00 Fingrid Oy:n ja kahden maanomistajan kanssa maan lohkominen.Mahdollisesti täss
      Pyhäjärvi
      61
      581
    Aihe