Mikä kauhukolmikko riehuu ympäri Nivalan keskustaa rossipyörillä keulat pystyssä vielä kolmen jälkeen yöllä? Nuorten paikka on yöaikaan kotona, eikä rälläämässä rinkiä kylillä älyttömän metelin kanssa!
Taas on kaaharia vauhdissa.
41
2403
Vastaukset
- Anonyymi
Annalanpuhdossa ainakin on näitä jonneja nähty, kaikenikäisiä.
- Anonyymi
Liian pieni pippeli, niin pitää purkaa traumoja
- Anonyymi
Pitäis näyttää näille jonneille käsimerkkiä, jossa peukalon ja etusormen etäisyys on 5cm. Vai onko sekin liikaa
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Pitäis näyttää näille jonneille käsimerkkiä, jossa peukalon ja etusormen etäisyys on 5cm. Vai onko sekin liikaa
Yhden kaaharin nähny uimahallissa ja sillä oli 8 cm.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Yhden kaaharin nähny uimahallissa ja sillä oli 8 cm.
tuoki aivan homojen hommaa
- Anonyymi
Yöllinen kaahailu ja ympäristön häirintä loppuisi aivan varmasti, jos minä pääsisin puhuttelemaan niitä räkänokkia.
- Anonyymi
Oletpa sinä hyvä puhumaan.
- Anonyymi
Eikö noihin mopon romuihin saa edes kunnollista äänenvaimenninta, jos kerran pitää yöt rällätä rinkiä?
- Anonyymi
S-marketin edustasta tullut , oikea mopojen rälläys paikka. Ei oikeasti kukaan voi puuttua tuohon. Miten S-market voi sallia moisen ?
- Anonyymi
Voi kommentoida yhdellä sanalla, välittäminen.
Kun perheen ainoa tapa on ajaa lapsi pois kotoa "isolla rahalla" ostamalla roskaa, niin siinä vanhemmat saa omaa aikaa ja lapsi saa julkista huomiota, ehkä negatiivista.
Nämä on juuri niitä elämän väliinputoajia, joiden koulunkäynti on jäänyt täysin retuperälle vanhempien välinpitämättömyyden takia.- Anonyymi
Sääliksi käy nämä lapset, joista vanhemmat ei piittaa. Roolimallit opitaan kotoa. Valitettavasti.
- Anonyymi
voi helevetti kun on kauheaa. mene sinäkin saatana töihin eläkä inise nuorisosta, ei ole sinun nuoruudessa varmaan saatu tuollaisia vehkeitä vaan imetty äitin tissiä 30v ikään asti.
- Anonyymi
Kuka tässä on mitään nuorisosta inissyt? Muutaman idiootin ollessa liikkellä meteliä lähtee kuin maailmanlopun edellä. Kaikki muut nuoret osaavat olla asiallisesti, muutama yksittäinen idootti ei osaa, eivät he ole mikään "nuoriso", he ovat se poikkeus nuorison joukossa. Muutamat typerykset nuorison joukossa pilaavat kaikkien nuorten maineen.
Sitähän sitä yritetään, mennä töihin, siksi pitää yöt nukkua eikä kuunnella jotain moottorin pärinää. Lopeta se peukalon imeminen äitees tissin korvikkeena ja mene itse töihin, tai kehitä edes hiemän älliä itsellesi. - Anonyymi
eli nuoriso kun rikkoo lakia, niin päätä tulisi vain silitellä?
passitetaan rattijuoppoja linnaan, kielletään ajo-oikeudet, mutta an taa
naperoiden ajaa motorcrossvehkeillä kilpaa, paskat ajo.oikeuksista, sama
touhu jatkuu taas, kikvet vaan vaihtuu, nekin varmaan paperista tehdyt.
kyllä se laki kuuluu ihan jokaiselle, mutta ei voi mitään, viritysosiaa myydään
ja niitä ostellaan tai sitten ajellaan kilpapyörillä naamioiden ne mopoiksi.
Missä helvetin maailmassa elät, jos nuoremmalla porukalla on muka oikeus
perseillä miten tahtoo?
aletaan me aikuisetkin sitten, voisinkin kaivaa esiin kawa kx 250cc pyörän ja
leikkikilvet siihen ja sitten ei muutakun tenavien sekaan kisaamaan.
ja tottakai minua tulee pidättää, enhän ole nuorisoa enää, olen 35 vuotias.
ei kai se sinua sitten höiritse kun 48heppanen pyörä ajaa pillurinkiö keskellä yötä?
- Anonyymi
Eikö näillä kakaroilla ole Nivalassa muuta tekemistä, kuin rällätä keskellä yötä ympäri kylää mopoilla ja kevareilla tolkuttoman metelin kanssa? Pitkästi toistakymmentä teiniä kaahaa kilpaa rinkiä, ikään kuin olisivat mukana jossain kilpailussa taistelemassa kärkisijoista. Ilmeisesti kilpailun tulokset selviävät aamuun mennessä...?
Kotona eivät taida vanhemmat välittää tuon taivaallista siitä, mitä jälkipolvi touhuaa yöt kylillä, olivatko itse samanlaisia häiriköitä nuorina, vai mistä tuo asenne on peräisin?
Hieman vanhempi väki vastaavasti rällää autoilla rinkiä ympäri kylää, eli onko siinä edellinen moposukupolvi liikenteessä? - Anonyymi
Onko osa noista rällääjistä jotain ADHD potilaita? He rälläävät vaikka yksin aamuun saakka rinkiä kuin jotkut vähä-älyiset idiootit.
- Anonyymi
Outoa ettei poliisi saa tehtyä asialle mitään.
Poliisit tv sarjassakin näkyy ja tuntuu, ettei laki ole kaikille sama.
Pojat valehtelevat viritykset mitä mopossa, osa poliiseista on silti
hyvin perillä virityskikoista mutta sanovat soo soo ja varoituksella
pääsevät.
Toinen poliisi voi testata koko härvelin ja se on sitten verot kuskille
ja tuntuvat sellaiset.
Miksi näitä päästetään näin helpolla?
Ja kyllä poliisit tietävät paikat minne nöitä kokoontuu, vai tuleeko
poliisille siitä paha mieli kun sakottavat näitä?
Viritetty mopo kuuluu ja kulkee ja on vaaraksi, ei siitä pääse mihinkään,
kiinni vaan ja testiin ja vaikka mopo asemalle tarkistettavaksi.
Kyllä sitä tänäänkin kossit ajoivat kovaa siinä päätiellä, mutta missä olivat
poliisit? - Anonyymi
Aika outoa, ettei edes noita valottomia ja kilvettömiä crossipyöriä saada liikenteestä pois riehumasta ja meluamasta. Osa kaahaa pahimmillaan aamuun saakka ympäri kylää, aika kumma jos ei kotona tiedetä kun teini on koko yön menossa. Eikö välitetä edes sen vertaa?
- Anonyymi
Vinkki:
Jos valoton pärrä kuskeineen jää auton alle, autoilijan riski korvaus- ja rikosvastuuseen joutumisesta on pienempi, koska kaitonta, pimeää kulkupeliä on hankala havaita. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Vinkki:
Jos valoton pärrä kuskeineen jää auton alle, autoilijan riski korvaus- ja rikosvastuuseen joutumisesta on pienempi, koska kaitonta, pimeää kulkupeliä on hankala havaita.Niinhän se on, nämä idiootit kun vielä sinkoilee autojen eteen mistä ja miten sattuun. Syksymmällä saa ihan varoa, etteivät pöljimmät tunge mopojaan auton alle väkisin.
- Anonyymi
Ne on nämä Nivalan kadut sutattu kohta kirjaimellisesti täyteen mustaa rantua, joka yö ilmaantuu tuoreita jälkiä sinne tänne, taitaa eräillä mennä monet renkaat kesässä. Onhan se hyvä tapa saada nopeammin uutta asfalttia, kun joudutaan korjaamaan teitä nopeammin näiden paskaringin pyörittäijien takia. Sama sakki taitaa kaadella talvisin kaikki aurauskepitkin, liekkö entisiä mopolla rällääjiä.
- Anonyymi
Onko tuo oranssila enduropyörällä kaahaava idiootti päästään vajaa, vai miksi pitää riehua järjettömällä vauhdilla ja metelillä ympäri keskustaa yöllä?!?
- Anonyymi
Siis mitä helevetin sakkia nämä urvelot ovat, jotka riehuvat yöllä kevareilla ympäri Nivalaa? Kaahaavat miten sattuun niin, että pitäisi ottaa kortit ja kevarit pois joka kuskilta.
Täysin järjetöntä hommaa tuollainen kaahaaminen, kotona on kyllä asennekasvatus sairaalla tasolla koko idioottisakilla. Koko porukan saisi passittaa jonnekkin oppimaan perusasioita siitä, miten yleisillä paikoilla käyttäydytään, erityisesti keskellä yötä, eikä tarvisi edes palata takaisin, ja tämä koskee myös heidän kotiväkeään.
Jos nulikat riehuvat kotona aivottomina kuin adhd-apinat, siitä vain, vanhempien oma vika, mitäs eivät ole heitä kasvattaneet ihmisiksi, kärsikööt keskenään, mutta minkä takia muiden pitää kärsiä näiden kasvattamatta jätettyjen pikkumulkkujen aivottomasta, järjettämästä ja idioottimaisesta toiminnasta? Pysykööt kotonaan, kerran eivät osaa olla asiallisesti. - Anonyymi
Jaaha, inval... Siis Nivalan kaaharit ovat taas heränneet ja syötetty, jotta jaksavat "harrastaa" häiriköintiä koko yön.
- Anonyymi
Kuka kaahasi oranssilla Lamborghinilla Ylivieskaan päin? Vaikka on nopea auto alla, ei se oikeuta kaahaamaan! Onko se jukolauta vaikeaa tajuta???!!!
- Anonyymi
Se Gallardo tuli Ylivieskassa vastaan. Ajoi ihan asiallisesti. Ei se mitään kaahannut!
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Se Gallardo tuli Ylivieskassa vastaan. Ajoi ihan asiallisesti. Ei se mitään kaahannut!
Ai jaa, näit sitten koko matkan vai?
- Anonyymi
Nivalassa oikein kasvatetaan kaahareita, siksihän nämä kakarat mopoineen öisin kylillä riehuvat. Moposta siirtyvät aina vain nopeampiin kulkupeleihin heti kun jalat yltävät polkimille. Ovat niin kateellisiakin toisilleen, että pitää koko ajan saada alle nopeampi ja ennen kaikkea äänekkäämpi menopeli. Vanhemmat kustantavat viriosat, muuten hävettää jos toisen kakaralla on äänekkäämpi ja nopeampi menopeli.
Muutama kaahari on taas kerran saanut crossipyörät alle, vaikkei osalla vielä näytä yltävän edes jalat maahan crossipyörän päältä, ovat tainneet jopa jouta laskemaan hieman maaavaraa lyhimmille nysille, pituus kun ei vain muuten olisi riittänyt.
Seuraavaksi riehuvat pitkin Nivalaa autoilla, ja niihin saa vielä poppivehkeetkin. Saas nähdä löytyykö kohta taas rusinan mallisia autonromuja tien laidoilta ja ketä menee rytinässä mukana. - Anonyymi
Se on kummaa Nivalassa tuo touhu. vaikka kylillä olisi yöllä vain kourallinen väkeä pyörimässä, niin seassa on aina vähintään yksi meluterroristi rälläämässä rinkiä ilman äänenvaimenninta tai huudattamassa stereoita.
Näistä vakiorällääjistä yksikin riittää pilaamaan koko yön, eikä näille muutamille tunnu vaikuttavan mitään edes se, onko arkiyö vai viikonloppu.- Anonyymi
Menisivat pärisyttämääm isänsä ja äitinsä ikkunan alle!
Nehän ne on nämä maanvaivat maailmalle riesaksi saattaneet! - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Menisivat pärisyttämääm isänsä ja äitinsä ikkunan alle!
Nehän ne on nämä maanvaivat maailmalle riesaksi saattaneet!Moni entinen mopolla rällääjä on nykyään autolla kaahaava idiootti, mikä näkyy kyllä varsin selkeästi Nivalan kaduista, jotka ovatkin mustaa rantua täynnä. Tämä ongelma on jatkunut jo todella pitkään, eikä kaupungilla taida olla mitään halua edes puuttua koko asiaan, siksipä Nivala tunnetaankin ympäri Suomea juuri näistä kaahareista.
- Anonyymi
Nivalassa on siis vain kaksi nähtävyyttä, eli Grazylandia tai inv... siis Nivalan yörallit, ja molemmat ilmeisesti toistavat vain itseään, eipä hyvin mene.
- Anonyymi
Millaisen ajatuksenjuoksun lopputulos on se, että voi tuosta noin vain polkaista kahden kolmen aikaan yöllä esim. vanhan moottoripyörän romun käyntiin ja lähteä sillä rälläämään kylille rinkiä? Itselläni ei tulisi mieleenkään lähteä esim. moottorikelkalla tai mönkijällä minnekkään ihmisten ilmoille keskellä yötä, joten ei oikein ymmärrystä piisaa näille neropateille, kuten ei viimeöiselle muhapäällekkään.
- Anonyymi
Yleensä siellä ei eläkeläiset metelöikään vaan suurimmalta osalta kortittomat alaikäiset.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Yleensä siellä ei eläkeläiset metelöikään vaan suurimmalta osalta kortittomat alaikäiset.
Ja kortittomien alaikästen lisäksi täysikäset päissään ajelee, mm. ykskin maanrakennus yrittäjä rallikuski ja paikallisen juottolan omistaja kavereineen. Poliisin reagointia ootellessa…
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Ja kortittomien alaikästen lisäksi täysikäset päissään ajelee, mm. ykskin maanrakennus yrittäjä rallikuski ja paikallisen juottolan omistaja kavereineen. Poliisin reagointia ootellessa…
Kummasti ne autot välillä karkailevat esim. liikenneympyrään tai lumipenkkaan talvisin öiseen aikaan, ilmeisesti tiet ovat silloin liukkaammat mitä päivällä. Tosin sama ongelma tuntuu vaivaavan muutamia kuskeja myös kesäisin, tiet näkyvät olleen öisin todella liukkaita kun katsoo miten paljon rantua on jäänyt asfalttiin joka yön jälkeen. Ehkä noiden kuskien kannattaisikin pysyä yöt kotona tai mennä mieluummin taksilla, jottei tule vahinkoa heidän liukastellessa pitkin poikin asfalttia miten sattuun. Heille täytyisi pitää liukkaan kelin harjoitukset myös kesäkeliä varten.
- Anonyymi
Yleensä se on tätä samaa porukkaa, joka kesällä vouhkaa mopoilla ja moottoripyörillä ja talvella moottorikelkoilla missä ja miten sattuu.
- Anonyymi
Talvisin käyvät kaatamassa kaikki aurauskepit kaahaamalla sivuluisussa pitkin poikin ympäri Nivalaa.
- Anonyymi
Jaaha, taas on joku riemuidiootti laittomalla mopolla riehumassa ympäri keskustaa, liekkö iskenyt paniikki päälle kun koulut alkaa...
- Anonyymi
siitähän se nivala on tuttu että on menoa vielä 12 jälkeen....
- Anonyymi
Normimeno on aina ollut ok, mutta kaiken ylilyövä mopoilla ja autoilla meuhkaaminen ja uhittelu on perseestä.
Huomion saamiseksi käytetään laittomia ja joskus jopa laillisia kulkupelejä.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1421840
Stubb kävi pelaamassa golfia Trumpin kanssa Floridassa
Presidentit tapasivat aamiaisella, pelasivat kierroksen golfia ja lounastivat yhdessä. Vierailu oli luonteeltaan epävir277959- 35828
Mies, miksi et vaikuta halukkaalta?
Ihmeellistä käytöstä mieheltä. Toki et ole mikään teinipoika enää.78787Minkä kultakimpaleen
Menetän jos en saa häntä. Joku muu saisi nauttia siitä hellyydestä, huumorista ja intohimosta. Ehkä hän ymmärtää nyt mik31729Joustoasuminen , kyykyttämistä vai ihan vaan mielenvikaisuutta?
https://yle.fi/a/74-20149669 Kun asumistukia leikataan joittenkin sääntöjen mukaan,olis pakko muuttaa halvempaan. Mutta10682Onko kaivattusi
Työelämässä vai ei? Jo on niin mitä ajattelet hänen ammatistaan? Jos ei ole niin haittaako se sinua?44661Helppo selvittää onko oma täällä
Laittaa yhden selvän kysymyksen ja jos kukaan ei osaa vastata, niin oikea ei ole täällä. Saa käyttää vapaasti hyödykse48656- 43630
Ikävä on häntä
Josta on tullut niin tärkeä ja rakas. Olisinko onnellinen hänen kanssaan. Ne rakastavat silmät jotka mua katsoo aina jos55616