Lienee niin, että hyönteiset pölyttää viiinimarjat ja mustikan. Nyt on jo paljon kukkia, mutta kylmän takia ei ole hyönteisiä. Kuinka kauan viinimarjan ja mustikan kukka on sellaisessa tilassa, että hyönteinen voi sen pölyttää? Päivän, kolme päivää, viikon, kaksi viikkoa? Jos tuo aika on lyhyt, ei tule marjoja. Jos aika on pitkä, niin aina tulee? Mutta aina ei tule. Aika ei siis liene kovin pitkä. Mutta kuinka pitkä?
Viinimarjojen pölytys
Anonyymi
2
663
Vastaukset
- Anonyymi
Kysyit aika monitahoisen kysymyksen. Monilla luonnonmarjoilla esim. Mustikalla on hyvin kehittynyt itsepölytys. Se takaa aina ehkä 50% pölytyksen. Pölytys taas ei kerro mitään sadosta. Hallat ja kuivuus verottavat satoa eniten. Pölyttäjistä mehiläinen taitaa yliarvostettu. Kukkakärpäset ahkeroivat sekä kotipihoissa kimalaiset. Puulla on onneksi aikaa avata kukkiaan 2 viikon ajan eli sillä se varmistaa ainakin osan hedelmöittyvän.
- Anonyymi
Jos ei ole pölyttäjiä, niin viinimarjojen tertut jäävät vajaiksi eli kaikkiin kukkiin ei muodostu marjaa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Eli persujen rääkyminen Marinin hallituksen velanotosta oli sitä itseään
"Valtiovarainministeriön mukaan Marinin hallitus lisäsi valtion pysyviä menoja 3 miljardia eikä 11 miljardia euroa." El1266673MTV3 - Auerin poika todistaa videolla, miten Anneli pahoinpiteli lapsia!
Kello 10.04 – Ainakin kerran viikossa se löi. Löi muitakin sisaruksia, mutta ei isosiskoa. Nuorinta siskoa en ole nähny575763Orpon hallitus paskoi kaikki hommat
ja "yllätäen" ilmestyi raportti Marinin hallituksen tuhlailusta, raportti tuli kuin TILAUKSESTA.854467NO NIIN! Nyt on sitten prinsessa Sannan sädekehä lopullisesti rikottu
narsistia ei kannata enää kuin ne fanaattisimmat kulttilaiset, jotka ovat myös sitä Suomen heikkoälyisintä sakkia. Kun944376Kansa haluaa Marinin hallituksen takaisin ja Orpon pois
Suomen kansa on nyt ilmoittanut millaisen hallituksen Suomi tarvitsee. "Suomalaisten suosikki seuraavaksi hallituspohja1504193Mikä piirre kaivatussa on sinulle se juttu?
Tunnetko kaivattuasi vai onko hän haavekuva, jota et edes tunne? Joskus tää asia ei ole niin selvää.841486- 3841400
HihhuIi-Päivi täpinöissään Viktorin tapaamisesta
Eiköhän nyt kaikille ole vihdoin selvää kenen joukoissa tämäkin putinisti seisoo. https://www.iltalehti.fi/politiikka/a291308- 811297
Onko kaivattusi muuttunut sinä aikana
Kun olet hänet tuntenut? Jos, mihin suuntaan? Mistä epäilet muuttumisen johtuneen?411084