Kaivosvaalit jälleen kerran

Anonyymi

Kaivos näyttää olevan taas Kuusamossa se, joka puhuttaa eniten äänestäjiä. Taitaa olla niin, että vihreitä äänestämällä saa varmimmin äänensä edustajalle, joka varmasti vastustaa Juomasuon kaivosta.
Persuja ei kannata äänestää, kun äänet menee loppupelissä änkyröille kiitos suhteellisen vaalitavan. Nämä persujen tuntemattomat ehdokkaat keräävät muutaman äänen, jotka hyödyttävät sitten näitä isoäänisiä meeminheittäjiä ja sutkauttelijoita, joiden ainoa tarkoitus on päästä valtuustoon änkyröimään. Siis ehdoton ei tälle porukalle.
Sama saattaa olla kepussa. Äänestät kaivosvastaista ehdokasta, niin äänelläsi meneekin valtuustoon joku kaivoskannattaja, joita kepussa on suurin osa, vaikka vaalien alla yritetäänkin puhua mustaa valkoiseksi.
Kokoomuslaiset taas on laitalukien kaivosmyönteisiä, vaikka vaalien alla osa yrittääkin seisoa keskellä housuja ja olla niin että kukaan ei huomaisi todellista kantaa.

7

213

    Vastaukset 7

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Kyllä näin on. Kuusamon vihreät vastustaa ihan kaikkea. Olen kuulut huhuja, että jopa juhannusta ja ruskaa. On löitti hirmu vedossa !

      • Anonyymi

        On kuitenkin teitä persuja parempi valinta joka suhteessa.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        On kuitenkin teitä persuja parempi valinta joka suhteessa.

        Jaa. Että, jos ei vihreiden menosta tykkää, niin on sitten persu. Historian kurssi vuosilta 1930-1945 tekisi kakille hyvää. Näitä 150 senttisiä viiksimiehiä ei saisi valtaan päästää.


    • Anonyymi

      Joku julkkis kirjoitti Seiskassa saavansa nyt kesällä uutta virtaa auringosta. Mika repi pelihousunsa välittömästi. Ei oo vihreetä, ei oo. Virtaa saa vain töpselistä.

    • Anonyymi

      Myllykosken voimalaitosksen sulkeminen ihan sama ,taimen-nousu on ihan vitsi yläjuoksulle jos piilijoki avataan mikä ei alunperinkään ollut pääjoki tulee pääjoesta loka allas haisesva sellainen kuusinkijoesta tulee lokajoki eikö minua viisaammat voi sitä tajuta jos rahaa panette panostakaa myllykosken kunnon kalaportaaseen ja istutuksiin muuten hukka perii.

      • Anonyymi

        Niin ja uhka on myös Kitka sekä Oulangajoen kalannöusulle ?Paanajärvi? Piilijokiko on niin tärkeä kaksi kolme kilometriä ,että saadaan taas systeemit sekaisin voi jeesuksen Äiti järki päähän eikä perhoja.


    • Anonyymi

      Kaivoiksen kannattajet lienejät ovat jotka saavat joutomaasta ehkä muutaman euron ei hyvä matkailupitäjään rahat menevät kuitekin suurimmaksi osaksi ulkomaille Kuusamo on matkailun Suomen ykkösiä jätetään kullat maahan paremmin pärjätään.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomi meni ihan itse sössimään peruskoulunsa

      Nyt syytellään maahanmuuttoa, vaikka ihan itse lopetettiin vaatimaan oppilailta koulunkäynnin tarkoitus eli opiskelu ja
      Maailman menoa
      210
      984
    2. Tuli paha mieli miten kaikki meni meillä

      Harmittaa myönnän sen, kun molemmilla oli selvästi toiveita ennen kuin sukset meni ristiin. Olen jäässä. 😔
      Ikävä
      49
      834
    3. Mitä sä teet

      Juuri nyt?
      Ikävä
      73
      731
    4. Miksi vanhusraiskaajaa ei ole palautettu?

      Ukkola kysyy Rantaselta, vaikka perussuomalaiset ovat olleet hallituksessa kolme ja puolivuotta. Rantasen vastaus on "
      Maailman menoa
      192
      708
    5. Onko ikäerolla väliä?

      Mitä mieltä ootte? Meillä on 14 vuotta ikäeroa.
      Ikävä
      64
      623
    6. Miten vaikuttaa

      Jos kaivatustasi on moni muukin kiinnostunut?
      Ikävä
      64
      556
    7. Panettaako sua

      Yhtään?
      Ikävä
      45
      540
    8. Mitä kirjainta kaipaat?

      🤣🤣🤣🤣🤣
      Ikävä
      37
      513
    9. Anni Ihamäki ja Ilkka-rakas vetivät tiukan rajan TTK:ssa: "Kyllä spekuloitiin"

      Anni Ihamäki on naimissa Ilkka Ihamäen kanssa. Aviopuoliso tunnetaan myös nimellä Hovimuusikko Ilkka. Heillä on kaksi yh
      Suomalaiset julkkikset
      2
      493
    10. Uusioperhe vai salasuhde?

      Mitä ensisijaisesti haluat? Pelkään, että menetän järjen sun kanssa 😉
      Ikävä
      77
      493
    Aihe